Header Reklam
Header Reklam

Yeni Emaar Creek Kulesi Burç Halife 'den Daha Yüksek Olmayabilir

08 Ocak 2024 Dergi: Ocak-2024
Yeni Emaar Creek Kulesi Burç Halife 'den Daha Yüksek Olmayabilir

Emaar'ın kurucusu, projenin yeniden tasarımına ilişkin çalışmaların hâlâ devam ettiğini açıkladı. Kurucusu Mohamed Alabbar, Emaar'ın yeniden tasarlanan Creek Tower'ın Dubai'deki en yüksek yapı olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.
Arabian Business'a konuşan Alabbar, binanın tasarımına ilişkin çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Alabbar; "Yeniden tasarlama konusunda hâlâ pek çok çalışma sürüyor, bunun Dubai'deki en yüksek kule olacağından emin değilim. Her zaman kârımıza bakmalı, müşterilerimize ve hissedarlarımıza değer sunmalıyız” dedi.
Orijinal olarak yere kablolarla bağlanacak şekilde tasarlanan ve Burj Khalifa'dan 100 metre daha yüksek olan kulenin, Dubai Creek Limanı gelişiminin en önemli parçası olması amaçlanmıştı. 2017 yılında temelleri atılan projede salgın nedeniyle çalışmalara ara verildi.
Alabbar, "Bunun için belirlenmiş bir zaman çizelgesi yok, yeniden tasarımlardan memnun olmamız gerekiyor" diye ekledi.
Yeniden tasarlama aşaması
Ağustos 2023'te Emaar Properties'in kurucusu Alabbar, projenin yeniden tasarım aşamasına geçeceğini açıkladı.
Çeşitli seçkin uluslararası firmaların katıldığı bir yarışmanın ardından Emaar, seçilen uluslararası firmayla işbirliği yaparak önümüzdeki yedi ila sekiz ay boyunca proje için yeni bir konsept geliştirmeyi hedefledi.
Alabbar, Ağustos ayında Emirlik Haber Ajansı'na (WAM) "Bundan sonra bir yıl içinde inşaata başlamayı umuyoruz" dedi.
Alabbar, BAE'nin önde gelen emlak geliştiricilerinden biri olan Emaar Properties'in "2023 yılında 15.000 daire dahil 45 kule teslim etmeyi planladığını" söyledi.
Dubai Creek Kulesi'nin bulunduğu yer
2018 yılında Dubai Creek Tower'ın kazıkları kapatan platforma beton yerleştirme işi planlanandan iki ay önce tamamlandı.
6 km2'lik Dubai Creek Limanı ana geliştirme projesinin bir parçası olan 1 milyar dolarlık (3,67 milyar AED) kule için 20 metre kalınlığında, çok katmanlı bir kazık kapağı geliştirildi.
Bu unsurun tamamlanmasının ardından proje için 120.000 ton ağırlığında 50.000 m3 beton döküldü.
Kule için Eyfel Kulesi'nin iki katı ağırlığına sahip 16.000 tona kadar çelik takviye de yerleştirildi.
Daha önce uluslararası tasarım, mühendislik ve risk yönetimi danışmanlığı şirketi BMT, Şubat 2018'de Emaar Properties projesini “%100 tasarım geliştirmeye” taşıdığını açıklamıştı.
BMT, rüzgâr mühendisliği uzmanlarının proje için aerodinamik tasarım optimizasyon çalışmalarını, rüzgâr yükü analizlerini ve cephe rüzgâr basıncı değerlendirmelerini de tamamladığını söyledi.
Projenin özgün tasarım ve mühendislik çalışmalarına İspanyol mimar Santiago Calatrava öncülük etti. Pandemi nedeniyle kulenin inşaatına ara verildi.
Tasarım zorlukları
2019 yılında Çin Devlet Mühendislik ve İnşaat Orta Doğu (CSCEC ME) Grubu, Construction Week'e yaptığı açıklamada, Çin devletine ait yüklenicinin "aktif olarak sürece dahil olduğunu" ve 1 milyar dolar değerindeki kulenin inşası için ihale sürecini kazanmayı umduğunu söyledi. CSCEC ME'nin CEO'su Yu Tao, süper yüksek kulenin yüksekliği göz önüne alındığında "doğası gereği" ilginç bir plan olduğunu açıkladı.
Yu Tao; “Sıradan inşaat ekipmanları bu tür zorlukların üstesinden gelemez. Süper yüksek binalarda en zor kısım dikey taşımadır. Bu kadar yüksek bir seviyeye malzeme sağlayamaz, kaynak gönderemezseniz projeyi teslim edemezsiniz” dedi.
Bu nedenle Dubai Creek Tower, başlangıçta köprü projelerindeki uygulamalarıyla bilinen bir grup destek halatı ile güçlendirilecek şekilde tasarlandı.