Header Reklam
Header Reklam

“Yaşam için Soğutma” Online Konferansı Başladı

08 Nisan 2021
“Yaşam için Soğutma” Online Konferansı Başladı

Hannover Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş. ve Soğutma Sanayi İş İnsanları Derneği SOSİAD’ın, ISK-SODEX Talks üzerinden düzenlediği “Yaşam için Soğutma” Online Konferansı bugün (8 Nisan) başladı. 

COVID-19 pandemisi ile birlikte önemi artan soğutma konusuna ve soğutmanın insan yaşamı için vazgeçilmez etkisine vurgu yapan ISK-SODEX Talks konferans serisinin ilki, 10.00-10.30 saatleri arasında moderatörlüğünü Hannover Fairs Turkey Finans Uzmanı Bengül Yüzlüer’in yaptığı açılış oturumuyla başladı.

Açılışta SOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Karakuş ve Hannover Fairs Turkey Sodex Fuarları Direktörü Toros Utku konuşmacı olarak yer aldı. 

SOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Karakuş, SOSİAD ve çalışmaları hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasında, insan var olduğu sürece soğutmanın geçerliliğini yitirmeyeceğine dikkat çekti. Yaşam için vazgeçilmez dört meslekten birinin soğutma olduğunu söyleyen Karakuş, “Tıp, gıda, enerji-teknoloji ve iklimlendirme-soğutma dünyada ne olursa olsun geçerliliğini asla yitirmeyecek dört meslekten biri. Bunu pandemi döneminde çok daha net gördük. İnsanın yaşamını devam ettirebilmesi, bu dört alana bağlı” dedi. 

Soğutmanın insan hayatı için çok önemli olduğunu ifade eden Karakuş, “Tıp, gıda, ürün muhafaza, entegre tesisler, marketler ve evlerde… Her yerde soğutma var. Soğutmanın anlam ve öneminin böyle elim bir olay neticesinde perçinlenmesini tabii ki istemezdik. Ama biz bunu pandemiden önce de dile getiriyorduk. Soğutma insan için hayati öneme sahip” diye konuştu. Turgay Karakuş, SOSİAD’ın gelecek dönemde eğitime ağırlık vereceğini de sözlerine ekledi.

Karakuş’un ardından Hannover Fairs Turkey Sodex Fuarları Direktörü Toros Utku, ISK-SODEX 2019 hakkında hatırlatma yaparak, 35 ülkeden 1021 katılımcının, Türkiye dahil 107 ülkeden fuarı ziyarete gelen 85.000’i aşkın sektör profesyonelinin fuarda bir araya gelerek önemli işbirliklerine imza attıklarını söyledi. Utku sözlerine şöyle devam etti: “2018 yılında gerçekleşen fuara kıyasla yüzde 4’lük yabancı ziyaretçi artışı yakalayan fuarda online ziyaretçi kaydında da %60’lık artış oldu.”

ISK-SODEX’e yerli ve yabancı ilginin her geçen yıl arttığını belirten Utku, COVID-19 sebebiyle tüm dünya zor günler yaşarken, Türkiye iklimlendirme sektörünün ihracatını artırdığını ve bunun da ISK-SODEX 2021 için çok önemli ipuçları verdiğini belirtti. 2020 yılında Türkiye iklimlendirme sektörünün 4.6 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştığını ifade eden Utku, Türkiye iklimlendirme sektörünün, 2021 yılının Mart ayında yaptığı 547 milyon dolarlık ihracatı ile aylık bazda tüm zamanların ihracat rekorunu kırdığını da sözlerine ekledi. ISK-SODEX 2021’in 29 Eylül-2 Ekim 2021 tarihleri arasında COVID-19 tedbirleriyle düzenleneceğini belirten Toros Utku, “Fuarların sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için TOBB tarafından belirlenen birtakım kurallar var. Biz Hannover Messe olarak bu kuralların tamamına zaten uyacağız. TÜYAP fuar alanının almış olduğu çok ciddi önlemler de var. Buna ek olarak mevcut fuar havalandırma sisteminin gerekli kontrollerinin yapılarak yeterli olmayan noktalarda iyileştirme yoluna gidildiğini ve fuar alanına sürekli olarak taze hava verildiğini biliyoruz. Hannover Messe olarak yoğunluk anlarında sıkıntı olmaması için 3. ve 9. salonların arasında kalan giriş kısmına insanlara daha fazla mesafe sağlayacak şekilde büyük bir çadır içinde bir organizasyon gerçekleştireceğiz. Ayrıca devletimizin belirlemiş olduğu önlemler kapsamında salonlardaki stant aralıkları 3’er metre olacak şekilde kurulacak. Fuarın her noktasında yeterli miktarda dezenfektan olacak. Fuar girişinde HES kodu sorgulaması yapılacak ve ziyaretçilerin ateşi ölçülecek” dedi.

Yaşam için Soğutma Online Konferansı, gün içinde düzenlenecek oturumlarla devam edecek.

Konferans programına buradan ulaşabilirsiniz.  
Kayıt için tıklayınız