Header Reklam
Header Reklam

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, Sektöre Yön Veren Etkinliklere Ev Sahipliği Yapacak

31 Mart 2024
Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, Sektöre Yön Veren Etkinliklere Ev Sahipliği Yapacak

Yapı Fuarı 2024 Etkinlik Programı; mimarlık, tasarımda inovatif yaklaşımlar, yapay zeka, sürdürülebilirlik ve yapı malzemeleri konulu buluşmalara ev sahipliği yapacak.

Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan bölgedeki en büyük, dünyada ise beş büyük yapı fuarından biri olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul bu yıl 46’inci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Yapı, inşaat malzemeleri ve teknolojileri alanında 10.000’den fazla yabancı profesyonel alıcının beklendiği fuarda iz bırakacak etkinlikler düzenlenecek.

Türk yapı sektörünün en uzun süredir düzenlenen fuarı olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, bu yıl yapı, inşaat malzemeleri ve teknolojileri alanında 10.000’den fazla yabancı profesyonel alıcıyı 17-20 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırlayacak. Güçlü küresel ağını inşaat sektörüne aktararak yeni iş olanakları, ortaklık ve satın alım fırsatları yaratmayı hedefleyen fuar, sektör temsilcilerini güçlü ve yön veren etkinliklerle buluşturacak. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da mimarlık, tasarımda inovatif yaklaşımlar ve yapay zeka, sürdürülebilirlik ve yapı malzemeleri konuları uzman isimler eşliğinde ele alınacak.

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un 46 yıldır uluslararası bir platform olarak Türk inşaat sektörüne ayna tuttuğunu ifade eden Yapı Fuarı Direktörü Banu Keskin, “Yapı Fuarı’nda birbirinden farklı ülkelerden ziyaretçi ve katılımcılarımız olacak. Bu yıl 700 milyon Euro’luk bir iş hacmi hedefliyoruz. Katılımcılarımıza sunduğumuz benzersiz ihracat olanaklarının yanı sıra sektör profesyonellerinin güncel bilgi alışverişi yapabilmeleri için ideal bir platform görevi görüyoruz; yeni iş olanakları, ortaklık ve satın alım fırsatları yaratarak inşaat ve yapı sektörünün büyümesine katkı sağlamayı sürdürüyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Yapı Fuarı’nın düzenlediği etkinlikler sektörün trendlerini, önceliklerini belirleyecek. Bu yıl özellikle etkinliklerimizde  tasarımda inovatif yaklaşımlar, yapay zeka, sürdürülebilirlik konularına odaklanıyoruz” dedi. 

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da her güne farklı bir tema.. 

ICA Events tarafından düzenlenecek fuar, her yıl binlerce yabancı yatırımcıyla yerli iş ortaklarını bir araya getiriyor.  Bölgedeki en etkili iş platformu ve Türk yapı sektörünün en uzun süredir düzenlenen fuarı olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul; Türkiye dışında Orta Doğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika'dan da alıcıları cezbediyor. Bu yıl İtalya, Rusya, Avusturya, Almanya, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden katılımcıları ağırlayacak fuara, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Polonya ve Rusya pavilyon olarak katılıyor.

Her yıl düzenlenen “VIP Alım Heyeti Programı” ile bu yıl 60’tan fazla ülkeden 400’ün üzerinde yabancı satın almacıya ev sahipliği yapacak. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 2024’te bilgi alışverişi sağlamak, inovasyonu teşvik etmek ve yapı sektöründe yeni fikirlerin tanıtılmasına ön ayak olmak adına iş geliştirmeye yönelik etkinliklerle dolu bir program hazırlandı. Yenilikçi Yapısal Ürünler, Ezber Bozan İnşaat Uygulamaları, Tasarımın Geleceğini Şekillendiren Teknolojiler, Doğa Esaslı Mimari Çözümler ile Yapı Sektöründe İletişim ve Pazarlama Eğilimleri odağında 70’i aşkın uzman akademisyen, mimar, tasarımcı ve fikir önderi, Salon 5’te özel kurulan YAPI ARENA’da olacak.

Bu çerçevede Yapı Arena Sahnesi Oturumları, Mimari Ustalık Sınıfları ve Turları, Yapı Tech Garage Start-Uplar Buluşması ve Altın Mıknatıs Ödülleri olarak 4 farklı programa ev sahipliği yapılacak.

17 Nisan Çarşamba, fuarın ilk gününde “Kutunun Dışında” teması ile inşaat sektörüne dair sıra dışı fikirler ve yenilikçi malzemeler gündeme taşınacak.

Fuarın ilk gününde dikkat çeken oturumlardan biri; Dönüşümün Yeni Kodu: Ezber Bozan İş Birlikleri başlığı ile yapı malzemeleri alanında son teknolojik yenilikler ve gelişmelerin irdelenmesi olacak.  

18 Nisan Perşembe gününün teması “Tasarla Türet, Yapay Zeka ile Üret!” olacak. Konu çerçevesinde yapılacak etkinliklerde tasarımın evrimi, teknoloji ve yapay zeka ile ilgili yenilikler ele alınacak. 3D modelleme, akıllı malzemeler ve tasarım süreçlerindeki dönüşüm, malzeme teknolojilerindeki devrim ve akıllı binaların yaratıcı potansiyeli gibi konular, sektördeki ileri düzey çözümler ve yapay zeka destekli sürdürülebilir mimarlık tartışılacak. 
Fuarın ikinci gününde dikkat çeken başlıklardan biri olarak Tasarım Teknolojilerinde Devrim: 3B, Yapay zeka ve IOT başlıklı oturumda tasarım dünyasında teknolojinin farklı kullanımlarına dikkat çekilecek. 

19 Nisan Cuma gününün teması “Yeşilin Ötesinde”. Bu konu çerçevesinde ele alınacak oturumlarda inşaat sektöründe sürdürülebilirliğin önemine vurgu yapılacak. Bu özel gün, sektörde sürdürülebilir kalkınma hedeflerini ve çevresel etki odaklı tasarımı ele alacak; yeşilin ötesindeki konular arasında çevre dostu uygulamalar, topluma duyarlı projeler, karbon nötr yapılar, net sıfır hedefli uygulamalar, karbon ayak izini azaltan malzemeler ve sürdürülebilir mimari çözümler gündeme gelecek. Fuarın üçüncü günündeki 5 farklı oturumundan biri olan Sürdürülebilirliğe Dürüst Bakış temasıyla işlenecek panelde, çevre dostu ve topluma duyarlı uygulamalar üstünde durulacak. 

20 Nisan Cumartesi günü “Mimari İletişimin DNA’sı” teması ile söyleşilerde yapı sektöründe iletişim ve pazarlama alanlarına odaklanılacak.

Fuarın bu son gününde merak uyandıran yaratıcı akrobasi: Disiplinler arası İş Birliği İle Şekillenen Hikayeler etkinliği ile marka iletişimi ve mimarlık disiplinlerine dikkat çekilecek. 

Fuar deneyiminizi zenginleştirmek, sektöre yön veren mimar ve uzmanlar ile tanışmak, bilgi ve ilham almak için davetlisiniz! Fuar programını takviminize şimdiden kaydedin. 

Yapı Master Class, Yapı Tech Garage ve Altın Mıknatıs "Stant Tasarımı Ödülleri"

Hem yerel hem de yabancı katılımcıları bir araya getiren önemli bir uluslararası platform görevi görerek ziyaretçilerini cezbeden Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 2024’te,  Yapı Master Class ile mimarlar eşliğinde etkileşimli bir fuar deneyimi sunulacak. Yapı Master Class – Mimari Ustalık Sınıfları ve Özel Fuar Turları’na  kayıt yaptıran ziyaretçiler, moderatörler ile fuar alanı içinde farklı ürün gruplarından katılımcı stantlarına ziyaret ederek günün teması ile ilgili sohbetlere katılacabilecek. Ziyaretçiler, etkinlik konukları olacak usta mimar ve mühendisler ile doğrudan bağlantı kurma imkânına sahip olarak, ürünleri öğrenme ve yerinde malzeme deneyimlerinden faydalanabilecekler. Yapı Tech Garage'da ise yapı sektörünün oyun değiştireni start-up ekosistemi tanıtılacak. Yapı tasarımı, uygulama ve müşteri deneyimi için ezber bozan teknolojik ürün ve hizmetler yeni girişimciler tarafından sunulacak. Fuar kapsamında Altın Mıknatıs "Stant Tasarımı Ödülleri" ile markalar ve ürünlerini sürdürülebilir ve yenilikçi bir şekilde tanıtan katılımcılar da ödüllendirilecek.

Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2024'e Özel İskele-Kalıp Salonu

Fuarda bu yıl, katılımcı firmaların etkileşimini artırmak için İKSD ve ICA Build Fuarcılık A.Ş. iş birliğiyle, İskele Kalıp firmalarına özel bir salon oluşturuluyor. İskele-Kalıp Sanayicileri Derneği üye firmalarının da yer alacağı bu özel salonda, katılımcılar ürünlerini sergileme ve yeni iş bağlantıları kurma fırsatı bulacak. 

Etkinlik Programı: 

17 Nisan Çarşamba - “Kutunun Dışında” 

11:00-11:30 “Mimarlığın Bilindik Sınırlarını Genişletmek” – Anahtar Konuşmacı: Plugofis Kurucusu, Y. Mimar Büşra Al
11:30-12:30 “Yapıda Malzeme Devrimi: Yaratıcı İşlemler ve Yenilikçi Ürünler”- Moderatör: İletişim ve Marka Danışmanı, Lebriz Akdeniz
13:30- 14:15 “Dönüşümün Yeni Kodu: Ezber Bozan İşbirlikleri” - Moderatör: Urbankoop Kurucu Ortağı, Mimar Onur Atay
14:15-15:15 “Fikirden Ürüne Entegre Tasarım” - Moderatör: BINAA Kurucusu, Mimar Burak Pekoğlu
15:30-16:30 “Yapı Sektörünün Oyun Değiştireni: Start-Up Ekosistemi” – Moderatör: BTM Genel Müdürü Elbaşı 16:30-17:00 “Yapı Tech Garage Start-Up Sunumları”

18 Nisan Perşembe - “Tasarla Türet, Yapay Zeka ile Üret!” 

11:00-11:30 “Yapay Zeka Okuryazarlığı”- Anahtar Konuşmacı: Sanatçı Eğitmen Bager Akbay
11:30-12:30 “Tasarım Teknolojilerinde Devrim: 3B, Yapay Zeka ve IoT”- Moderatör: Atlas Space CEO’su, Ahmet Burçin Gürbüz
13.30-14:15 “Dijital ve Fiziksel Doku: Mekan ve Malzeme Sentezi”- Moderatör: Urban Atölye&Tuşpa NK, Mimar Nilüfer Kozikoğlu
14:15-15:15 “Akıllı Binaların Yaratıcı Potansiyeli: Yapay Zeka Destekli Mimarlık”- Moderatör: Kadir Has Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı, Doç.Dr. Sabri Gökmen
15:30-16:30 “Mimarlıkta İş Birliği Aracı Olarak Teknoloji”- Moderatör: Degostudio ve Studio Pines Kurucu Ortağı, Volkan Taşkın
17:00-17:30 “Altın Mıknatıs Stant Tasarım Ödülleri” Töreni – Jüri üyeleri: TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, İç Mimarlar Odası ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu İstanbul şube yönetim yetkililerinden 5 bağımsız tasarımcı, mimar, mühendis.

19 Nisan Cuma - “Yeşilin Ötesinde”

11:00-11:30 “Doğa Esaslı Düşüncenin Temelleri”- Anahtar Konuşmacı: Praxis Landscape Kurucusu, Doğa Esaslı Çözümler Tasarımcısı, Enise Burcu Derinboğaz
11:30-12:30 “Sürdürebilirliğe Dürüst Bakış”- Moderatör: Teknoloji ve Sürdürülebilirlik İletişimcisi, Dr. Sertaç Doğanay
13:30- 14:15 “Taslakların Ötesinde: Karbon Nötr Yapılar İnşa Etmek”- Moderatör: Sürdürülebilir Binalar Ağı Eş-Koordinatörü, Y. Mimar Yasemin Somuncu
14:15-15:15 “Doğadan Öğrenen Mimarlık” – Moderatör: Praxis Landscape Kurucusu, Doğa Esaslı Çözümler Tasarımcısı, Enise Burcu Derinboğaz
15:30-16:30 “Sürdürebilir Tasarım İçin İş Birliği”- Moderatör: Degostudio & Studio OM Kurucu Ortağı, Özge Meriç

20 Nisan Cumartesi - “Mimari İletişimin DNA’sı” 

12:30-13:30 “Mimari İletişimin Güncel Kodlar: Karar Vericilere Ulaşmak” - Anahtar Konuşmacı: FS Mimarlık Kurucu Ortağı, Mimar Sedat Bayrak
14:00-15:00 “Yaratıcı Akrobasi: Disiplinlerarası İş Birliği ile Şekillenen Hikayeler” Moderatör: Mercado Kurucu Ortağı ve Kreatif Direktörü, Yağız Genç
15:30- 16:30 “Olasılıklar Atlası: Tasarımda ve Yapıda Yeninin Rotası” Moderatörler: Degostudio & Studio OM Kurucu Ortağı, Özge Meriç ve Degostudio & Studio Pines Kurucu Ortağı, Volkan Taşkın