Header Reklam

Wolfgang Marzin: ISH Frankfurt, Yine Sektörü Buluşturacak

28 Şubat 2021

Messe Frankfurt, uzun yıllardır sıhhi tesisat ve HVAC sektörü ile yakın bir şekilde çalışıyor. Her iki yılda bir, HVAC+Su için dünyanın önde gelen ticaret fuarı ISH'de tüm endüstri bir araya gelerek başarılı bir ticari faaliyet gerçekleştiriyor. Bu yıl 22-26 Mart tarihleri arasında planlandığı gibi ancak dijital bir etkinlik olarak düzenlenecek. Bu röportajda, Messe Frankfurt Başkanı ve CEO'su Wolfgang Marzin, ISH-Dijitalin sektör için önemini vurguluyor ve etkinlik programına ilişkin içgörüler sunuyor.

ISH-digital 2021'in nasıl bir şekil alacağını bize kısaca anlatır mısınız?
Bu yılki etkinliğin adından da anlaşılacağı gibi, ISH 2021 tamamen dijital bir fırsat olacak. Geçen sonbaharda sektör ile detaylı görüşmeler yaptıktan sonra bu formatı planladık. Bu format, öncelikle katılımcılar ve onların ürün sunumlarını odağına alıyor. Ama aynı zamanda son derece ilgi çekici bir etkinlik programı olacak. Fuarın beş günü boyunca ziyaretçiler, birçoğu Messe Frankfurt kayıt stüdyolarından canlı olarak yayınlanacak olan, uzman konferansları, panel tartışmaları ve ürün sunumlarının heyecan verici bir karışımına katılabilecek. ISH dijital platformunda çeşitli işlevler sunuyoruz. Örneğin, yapay zeka destekli arz-talep eşleştirme süreci, bireysel ilgi alanlarına göre iletişim önerileri sunacak ve böylece doğru katılımcıları doğru ziyaretçilerle buluşturacak. Sohbet işlevi, video görüşmeleri ve dijital konferans odaları aracılığıyla katılımcılar kişisel olarak iletişim ve etkileşimde bulunabilecekler. Bu format ile sektöre sadece tanışma ve fikir ve bilgi alışverişinde bulunma değil, aynı zamanda uluslararası müşterilere ulaşma imkanı da sunuyoruz. Bu, katılımcılar ve ziyaretçiler için önemli bir konuydu ve bu nedenle gerçekleştirmekten memnuniyet duyduğumuz bir görevdi.

Hangi önemli başlıklar yer alacak?
Ana temaları olan su, ısıtma ve iklimlendirme ile ISH, her zaman sosyal önemi olan bir ticaret fuarı olmuştur ve korona salgını bunun altını çizmiştir. Bu aynı zamanda, bu yılki fuarın en önemli temaları - yeşil anlaşma, iç mekanlarda temiz ve sağlıklı hava için havalandırma teknolojisi ve sanitasyon segmentindeki hijyen trendi - hepsi son derece güncel konular arasında gösteriliyor. Buna göre, politik dünya da ISH dijital 2021'de temsil edilecek ve Bakan Volker Bouffier'in 22 Mart'taki açılış törenine katılmasından çok memnunum. Diğer önemli noktalar arasında ısınma pazarında petrole yeşil alternatifler olarak biyometan ve hidrojen üzerine tartışmalar içeren ISH Teknoloji ve Enerji Forumu ve enfeksiyon riskini azaltan havalandırma teknolojisini ele alacak olan Klima Forumu yer alıyor. 

‘Inside | Outside’, ‘Pop up my Bathroom’ banyo trend şovu yalnızca en son tasarım trendlerini sunmakla kalmayacak, aynı zamanda kamusal sanitasyon tesislerinde ve özel evlerde modernizasyon ve hijyen gibi önemli konuları öne çıkaracak. Burada sunulan teknolojiler gelecekte banyoları daha akıllı hale getirecek.

ISH her zaman çağın ruhunu yansıttı ve bu yıl bir kez daha sıhhi tesisat ve HVAC sektöründe yenilik için itici bir güç olacak. Katılımcılarımızın önümüzdeki ay hangi yeni ürünleri göstereceğini keşfetmeyi dört gözle bekliyorum. 
ISH Dijital ile Messe Frankfurt'ta çevrimiçi etkinlikler olarak önemli uluslararası ticaret fuarlarını da düzenleyebileceğimizi gösterebilmekten memnuniyet duyuyoruz. Cleanzone, Formnext, SPS ve Hypermotion gibi daha küçük fuarlarla güçlük testini çoktan geçtik. Düzenlendikleri koşullara rağmen, hem katılımcılardan hem de ziyaretçilerden gelen yankı olumluydu.

Messe Frankfurt neden ISH 2021'i tamamen dijital bir etkinlik yapmaya nasıl karar verdiniz? Sonuçta, etkinliği tamamen iptal edip 2023'te düzenlemeye odaklanabilirdiniz.
ISH 2021'i iptal etmek bir seçenek değildi. Kendimizi sıhhi tesisat ve HVAC sektörünün paydaşı olarak görüyoruz ve bu zorlu zamanlarda onu desteklemek için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz. Sektör temsilcileri, şu anda işler iyi olduğu için acilen bir ticaret fuarına ihtiyaç duyduklarını belirttiler. Bu nedenle mevcut salgını dikkate alarak uygun bir çözüm bulmak için mümkün olan her şeyi yaptık. ISH 2021'i tamamen dijital bir olay haline getirme kararı, farklı olacak ve gerçekleşecek olmasına rağmen tamamen doğruydu. Bu konuda yanılsamamız yok. Bununla birlikte, yapay zeka destekli eşleştirme, canlı yayınlar ve çeşitli iletişim işlevleri sayesinde dijital platform, sektörün ihtiyaç duyduğu şeylerin çoğunu sunabilir. Bu yıl her şey oldukça farklı. Benim bakış açıma göre, durum aynı zamanda bir dizi yeni fırsatı da beraberinde getiriyor.

ISH dijital için de bizzat katılımcı olacak mısınız?
Elbette. Sıhhi tesisat ve HVAC sektörünün ortağı olmak istiyorsak, itici güçlerin ne olduğunu da bilmeliyiz. Geçmişte hep fuar salonlarını gezdim ve müşterilerle konuştum ve bunu bu yıl ISH Dijitalde de yapacağım. Yani giriş yapacağım ve platformu yeni bağlantılar kurmak için kullanacağım. Dürüst olmak gerekirse, insanlarla tekrar kişisel bir düzlemde etkileşim kurmayı dört gözle bekliyorum. Şu anda herkes bunu özlüyor, buna ben de dahilim.

Geleceğe bir bakış: Dijital formatlar yarının ticaret fuarlarında ve etkinliklerinde nasıl bir rol oynayacak?
Tamamen dijital etkinlikler kesinlikle 2021 baharında yapılacak. Ancak, yılın ikinci yarısı için Fuar Merkezinde bir kez daha fiziksel etkinlikler planlıyoruz. Örneğin, Fuar Merkezinin 12. Salonunda tek seferlik bir etkinlik olarak sektörün talebi üzerine düzenlenen havalandırma ve hava kalitesi ticaret fuarı Indoor Air. Son aylarda etkinliklerin yasaklanmasına rağmen dijitalleşme, insanları çevrimiçi ortamda bir araya getirmemizi ve onlara bir iş platformu sunmamızı mümkün kıldı. Çok memnunuz ve bu fırsat için minnettarım. Daha önce de bahsettiğim gibi, dijital unsurları gelecekte fiziksel olaylara önemli bir katkı olarak görüyorum. Yeni perspektifler, vizyonlar açacak: Katılımcılar ve ziyaretçiler ticaret fuarı deneyimlerini daha da kişisel hale getirebilirler; markalar fuarlarda tüm zaman boyunca çevrimiçi olarak var olacak; Almanya dışından gelen ziyaretçiler randevu çatışmaları durumunda daha erken ayrılabilir, ancak yine de kendi ülkelerinden dijital olarak katılabilirler. Yine de, baştan sona fiziksel ortamda bir ticaret fuarı adamıyım. Dijital karşılaşmalar, kişisel toplantıların yerini tamamen alamaz ve bunu yapmamalı. Buna göre, dünyanın her yerinden insanları Frankfurt am Main'deki gerçek etkinliklere geri döndürmeyi dört gözle bekliyorum.