Header Reklam

WILO Türkiye 'Su Mühendisliği Harikaları' Kitabını Tanıttı

05 Nisan 2013 Dergi: Nisan-2013
WILO Türkiye için gazeteci ve popüler bilim yazarı İrfan Unutmaz tarafından hazırlanan "Anadolu'da Antik Dönemden Günümüze Su Mühendisliği Harikaları" kitabı, 28 Mart 2013 tarihinde Ritz-Carlton İstanbul Süzer Plaza'da yapılan bir toplantı ve kokteyl ile tanıtıldı. Kitapta Anadolu medeniyetlerinin suyu yerleşim bölgelerine taşımak için yarattığı çözümler incelenirken, Türkiye'de antik çağlardan günümüze gelen çok sayıdaki su mühendisliği anıtından seçmeler yapıldı. 21 anıtın incelediği kitap, toplam 289 sayfadan oluşuyor.

Ercüment Yalçın: "Sektörün pazar lideri olarak hayata değer katan projeler yapıyoruz"

WILO Türkiye Genel Müdürü Ercüment Yalçın yaptığı konuşmada şunları söyledi: "WILO olarak ülkemizde su kaynaklarının verimli kullanılması gerektiğine dikkat çekiyoruz. Türkiye eski çağlardan beri suyu en iyi kullanan ülkelerden biri olduğu gibi, başarılı su mühendisliği uygulamalarıyla dünyada güzel sanatlardan bilime köprü kurabilen ilk bölge de olmuştur. WILO olarak bizim işimiz de suyun dünyanın her yerinde binalarda, tesislerde, arazilerde sirküle edilmesini sağlamak. Çünkü pompa sistemleri, su sirkülasyonu sürecinin kalbidir. Fakat suyla olan ilişkimiz onu sirküle etmenin çok daha ötesine gidiyor. Biz suyu bugünden geleceğe taşıyabilmek için çalışıyoruz. Türkiye'deki 20. yılımızı taçlandıracak bir proje olarak kurguladığımız bu kitap, bizlere bambaşka bir deneyim ve heyecan yaşattı. Kitaptaki her bir anıtın etkileyici hikâyesi sayesinde, bu ülkenin insanları olarak ne kadar değerli bir mirasa sahip olduğumuzu tekrar hatırladık. Türkiye'nin benzersiz tarihine 'su mühendisliği' penceresinden bu değerli eseri dünya literatürüne armağan etmekten dolayı gurur duyuyoruz." 

İrfan Unutmaz: "Kitabı hazırlarken kaynaklarda olmayan üç su kemeri keşfettik" 

"Su Mühendisliği Harikaları" kitabının içeriğini bir sunum eşliğinde paylaşan İrfan Unutmaz, kitabın kendisi için gurur verici bir çalışma olduğunu belirterek "Türkiye su mühendisliği anıtları açısından adeta bir açık hava müzesi gibi. Bu anıtların sayısı, en rahat bir tahminle bile yüzleri bulacağından kitabı 20+1 konuyla sınırlandırdık. Böylesi geniş kapsamlı bir çalışmanın ilk kez yerinde ve büyük ölçüde adım adım izleyerek yapılmış olması çok önemli. Tüm çalışma yaklaşık 4 ay gibi bir sürede ve 14 bin kilometre uzunlukta bir yol alınarak tamamlanabildi. Yaptığım araştırmalar sırasında, Sinop'un Boyabat ilçesinde kaynaklarda olmayan üç su kemeri keşfettim. Bu üç kemer kitabın başında yer alıyor. Başta WILO Türkiye olmak üzere, bu projede emeği geçen, destek veren tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyorum" dedi.Etiketler


Slider Altına