Header Reklam
Header Reklam

Wavin, Metropolder'ı Satın Aldı

06 Ekim 2022 Dergi: Ekim-2022
Wavin, Metropolder'ı Satın Aldı

Wavin, Hollandalı start-up şirketi MetroPolder'ı satın aldı.  Bu satın alma ile Wavin, daha iyi kentsel sel yönetimi için özel uzmanlık ve çözümleri sunabilecek. MetroPolder'ın bilgi birikimi ve uzmanlığı, Wavin'i şehirlerdeki su döngüsünü daha iyi yönetme ve şehirleri geleceğe hazır hale getirme hedefine daha da yaklaştırıyor. Bu gelişmeyi, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin yaşanabilirliğini baskılayan ve giderek normalin üzerinde seyreden hava şartları ve uzun kuraklık dönemlerinin yaşandığı bir dönemde gerçekleştirdi. 

Çatılarda Su Depolama

Yağmur suyu, özellikle kentsel alanlarda atık olarak değerlendirilmektedir.  Şimdiye kadar şehirler, çoğunlukla suyu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde bertaraf etmek için tasarlandı. Ancak küresel ölçekte şehirler, iklim değişikliğinin etkileri nedeniyle 2050 yılına kadar sularının tükenmesi riskiyle karşı karşıya kalmış durumdadır. Bu yüzden bu yaklaşımın artık sonlandırılması gerekiyor.

Hollandalı start-up MetroPolder, yeşil düz çatılarda su depolama alanında öncüdür. Şirket, düz çatılarda suyu toplayarak bu yağmur suyunun soğutma, sulama ve geri dönüşüm amaçlarıyla yeniden kullanmak için bir teknoloji geliştirdi. MetroPolder CEO'su Friso Klapwijk: “Wavin yağmur suyunu bir sorun değil, bir kaynak olarak görüyor. İşte bu noktada birbirimizi bulduk. Akıllı su yönetimi uygulayarak şehirleri geleceğe hazır hale getirmek istiyoruz. Isı stresiyle mücadele etmek için yağmur suyunu yeniden kullanmayı veya şehirleri serinletmeyi düşünmeliyiz. Bundan sonra Wavin ailesinin bir parçası olarak devam edeceğimiz için mutlu ve gururluyuz.”

Dinamik Su Depolama

Mavi-yeşil çatılar bir tampon sistemi, internet bağlantılı bir valf ve çevrimiçi bir gösterge ile donatılmıştır. Valf sensörleri ve yağmur radarları, su seviyesini kontrol eder ve gerçek zamanlı olarak suyu tahliye eder. Bu akıllı bağlantı, dinamik su depolamasına olanak sağlar. Bu sistem, Hollanda, Guatemala, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerindeki projelerde uygulanan ve kanıtlanmış etkili bir teknolojidir.

Wavin CEO'su Maarten Roef: “MetroPolder'ın yeşil/mavi çatı çözümü, Wavin'i şehirleri iklime daha dayanıklı hale getirmek için daha iyi bir konuma getirecek ve başarısı uluslararası ölçekte kanıtlanmış bir uygulamadır. MetroPolder'ın bilgi birikimi ve uzmanlığıyla birlikte, daha fazla şehrin su yönetimine farklı şekilde bakmasını sağlayacağımıza inanıyoruz. Çünkü imkanlar bunun için çok elverişli” dedi.