Header Reklam

Wavin’in Desteğiyle İnşa Edilen Dünyadaki İlk Plastik Yol Kullanıma Açıldı

25 Eylül 2018 Dergi: Ekim-2018
Wavin’in Desteğiyle İnşa Edilen Dünyadaki İlk Plastik Yol Kullanıma Açıldı

Wavin Pilsa’nın bağlı olduğu Wavin Group’un desteğiyle dünyadaki ilk plastik yol kullanıma açıldı. Dünyanın ilk plastik yolu Wavin’in de merkezinin bulunduğu Hollanda’nın Zwolle şehrinde açıldı. Bu yeni konsept, üç yıl önce yol inşaat şirketi KWS tarafından sunuldu. Wavin ve Total ortak bir girişim başlatarak bu konseptin bir ürüne dönüştürülmesi konusunda çalışmayı sürdürdü.

İlk plastik bisiklet yolu 30 metre uzunluğunda ve Hollanda’nın Zwolle şehrinde bulunan Lindestraat ve Verenigingstraat bölgeleri arasındaki Deventerstraatweg’in yanında yer alıyor. 30 metrelik plastik bisiklet yolu, 218 binden fazla plastik bardağa veya 500 bin adet plastik şişe kapağına eşdeğer geri dönüştürülmüş plastik malzeme içeriyor. Plastik yolun bulunduğu lokasyon, sıcaklığın, bisiklet geçişlerinin sayısının ve yolun dayanıklılığının dahil olduğu yol performansını izlemek için sensörlerle donatılmıştır. Bu sensörlere sahip olan yol, aynı zamanda dünyanın ilk akıllı bisiklet yolu olma özelliğini taşıyor.

Plastik yol konseptinin mucidi Anne Koudstaal ve Simon Jorritsma konuyla ilgili “Bu ilk pilot çalışma, geri dönüştürülmüş plastik atıklardan yapılmış sürdürülebilir ve geleceğe dönük bir yola yönelik büyük bir adımdır. Konsepti ilk bulduğumuzda, plastik bir yolun nasıl inşa edileceğini bilmiyorduk, şimdi biliyoruz” diyor.

Plastik atıklar için yeni hedef

Dünya çapında her yıl 350 milyon ton plastik kullanılıyor. Bununla birlikte, ömrünün sonuna yaklaşan plastiklerin büyük kısmı toprağa gömülüyor ya da yakılıyor. Avrupa’daki plastik uygulamalarının sadece yüzde 7’si geri dönüşümlü plastiklerdir. Geri dönüştürülmüş atıklardan inşa edilen plastik yollar sayesinde hem çevrenin korunmasına hizmet ediliyor hem de katma değerli yeni bir projenin elde edilmesi sağlanıyor. Ayrıca plastik yol uygulaması, daha az karbondioksit emisyonu ile çevre üzerinde daha az etki ile yolların prefabrik ve modüler bağlantı elemanlarıyla daha hızlı bir şekilde inşa edilmesinin yenilikçi bir yolu. İçi boş yapı, şiddetli yağmur yağması durumunda suyun tahliyesi için de bir çözüm sunuyor.

Zwolle’deki ilk plastik yoldan sonra, ikinci plastik yol Kasım ayında Hollanda’nın Giethoron bölgesinde açılacak. Wavin ve plastik yol projesinin diğer ortakları, bu yeni konseptin bisiklet yolunun yanı sıra kaldırım, tren peronları ve otopark gibi farklı alanlarda da uygulanması için çalışmalarını sürdürüyor.

Daha detaylı bilgi için:

www.plasticroad.eu