Header Reklam

Viessmann Talks Online Etkinliği Gerçekleştirildi

16 Nisan 2020 Dergi: Mayıs-2020

Viessmann sektörle bir araya gelmek amacıyla organize ettiği ilk online “Viessmann Talks” buluşmasını 15 Nisan tarihinde gerçekleştirdi.  Viessmann Talks online etkinliğinin ilk konuğu ise sektörümüzün tecrübeli isimlerinden Tanrıöver Mühendislik'in kurucusu S. Cevat Tanrıöver oldu. Tanrıöver, online olarak Viessmann İstanbul Anadolu Bölge Müdürü Soydan Sak’ın sorularını yanıtladı. 
Çok sayıda katılımcı ile gerçekleşen etkinliğe ViessmannTürkiye  Genel Müdürü Dr. Celalettin Çelik de katıldı. Çelik, herkese sağlık temennilerini ileterek başladığı konuşmasında özetle şunları söyledi: “Neredeyse her sektör online iletişim ve çalışma imkanlarını geliştiriyor; elbette Viessmann olarak biz de… HVAC sektörünün üyeleri olarak görevimizin başındayız ve hizmetlerimizle yaşamın kolaylaşması için çaba gösteriyoruz.” 


“Bizim kuşağımız, tesisat sektörünün ‘Taş Devri’nden ‘Uzay Çağı’na kadar olan tüm serüvenine şahit oldu”

Çelik’in ardından katılımcılarla buluşan Tanrıöver ise Viessman Talks’ın ilk konuğu olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi: “Üniversite son sınıfta, son sınavımı verdikten sonra, Rahmetli Gazanfer Uğural’dan bir iş teklifi aldım. Böylece sektöre girmiş oldum. Gazanfer Bey, hem ustam hem hocam, hem patronum hem de iş ortağımdı. Kendisinden çok şey öğrendim. Tanrıöver Mühendislik’i ise 1979 yılında ikinci oğlumun doğduğu gün kurdum. Bu sene sektördeki 41. yılımız.  Bizim kuşağımız, tesisat sektörünün “Taş Devri”nden “Uzay Çağı”na kadar olan tüm serüvenine şahit oldu ve bu çok büyük bir şans. Bugün teknoloji bizlere 3 boyutlu projeler yapma şansı veriyor. Bu da yaptığımız işin kalitesini maksimum düzeye taşıyor. Tanrıöver Mühendislik olarak son teknoloji ürünleri kullanmayı seven bir şirketiz.” 


“İş hayatımda dönüm noktası saydığım projeler oldu”


Soydan Sak’ın “Meslek yaşamınızda size çok şey kattığını düşündüğünüz projeler oldu mu?” sorusuna ise Tanrıöver şöyle yanıt verdi: “İş hayatımda dönüm noktası olarak değerlendirebileceğim bazı işler oldu elbette. Mesela ilk işim, 1979 yılında Gazanfer Bey’in yönlendirdiği Elka fabrikasının bir işi idi. Benim için çok kıymetli bir tecrübeydi. İkincisi Çelikler Tekstil projesi idi. O proje, iş yaşamımda bir yükseliş sürecini de başlattı diyebilirim. Üçüncüsü, tamamlanmayan bir proje aslında ama bize çok faydası oldu. Bayrampaşa’da 44.000 m2’lik bir projeyi çok kısa bir sürede yetiştirmemiz gerekiyordu. Orada şantiyenin kapısındaki tabelada Tanrıöver Mühendislik’in ismi yazıyordu. Proje tamamlanmamış bir projedir ama o tabelada ismimizi görenler daha sonrasında şirketimizi buldu ve bizimle çalışmaya başladı. Daha sonra pek çok reklam çalışması da yaptık ama o tabela kadar verimli olduklarını söyleyemem; bizi meşhur eden bir tabelaydı o.
Yaptığımız projeler arasında pek çok ödül alan Mall of İstanbul projesinin de önemi büyüktür. Bir de Çamlıca Camii projesi çok severek tamamladığımız bir iş oldu.”

“Hayal etmekten, fikir üretmekten asla vazgeçmem”


Soydan Sak, Canan Residance projesinde birlikte çalıştıkları Tanrıöver Mühendislik’in yaptığı sistemin dikkat çekici olduğunu hatırlatınca Cevat Tanrıöver; “Çok katlı yüksek binalarda yerden ısıtma ve çatı katı kazan dairesi sistemlerinin yapılamayacağı düşüncesini kırdık. Daha sonrasında Vadi İstanbul projesinde de aynı sistemleri kullandık ve sistem saat gibi işliyor, hiçbir sorun yok. Yeni fikirlere açık olmak gerekiyor. Ben hiçbir zaman hayal etmekten, fikir üretmekten vazgeçmem. Bunun güzel sonuçları da oldu. Mesela yer tipi pislik tutucuların ağırlığından şikayetçiydim. Bir gün, bir fuarda Ömer Duyar kardeşime kafamdaki projeyi anlattım. Birkaç ay sonra  o da beni arayıp “yaptım” dedi… Gerçekten kelebek tip pislik tutucuları yaptılar ve çok sayıda da ödül aldılar bu ürünle. 
VRV cihazlarla ilgili de bir hayalim var; ortalama bir buzdolabı büyüklüğündeki tek bir kompakt cihazla ısıtma, soğutma, havalandırma, nem alma işlemlerinin tümü çözülebilir mi acaba?” dedi.

"Covid-19 salgını pek çok şeyi değiştirecek"


Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının dünyadaki yansımalarına da değinen Tanrıöver: “Artık dünyanın eskisi gibi olmayacağını anlamamız gerek. Mesela lojistik, her geçen gün önemini artıracak. Bunun sektörümüzdeki yansıması da şöyle olacak: Bundan sonra inşaatların 1 yıl içinde tamamlanacağını düşünüyorum. Yani tüm tesisat, hazır beton panellerin içine yerleştirilmiş olarak üretilecek ve şantiyede monte edilerek proje tamamlanmış olacak. Bugün kullandığımız Revit programı gibi programlar sayesinde bu durum mümkün olacak. Elbette havalandırma sistemlerinde çok daha özenli davranmamız, projeleri yaparken hava kalitesini artırma gerekliliğini dikkate almamız gerekecektir” dedi.

“Bilgiyi paylaşmak gerek”


Tanrıöver, Viessmann firmasının Türkiye’ye girişinin de sektörümüz açısından çok önemli olduğuna değindi. Viessmann’ın teknik dökümanlarını Türkçe olarak paylaşmasının sektörün gelişimine önemli bir katkı sağladığının altını çizen Tanrıöver son olarak şunları söyledi: “Bilgiyi paylaşmak çok kıymetli bir davranıştır. Ben bilginin zekatının %100 olduğuna inananlardanım. Bu anlamda Viessmann, çok başarılı bir örnek. Buradan genç kardeşlerimize de söyleyeceğim şu ki, eğer işiniz rüyalarınızı süslemiyorsa, işinizi yeterince sevmiyorsunuz demektir. Ya sevdiğiniz işi yapın ya da yaptığınız işi sevin. Çalışkan olun ve daima bildiklerinizi paylaşın. Böylece ülkemizin gelişimine de katkı sağlamış olursunuz. Katıldığım bir toplantıda dönemin İngiliz Büyükelçisine şu soruyu sormuşlardı: “Sizce Türkiye’nin İngiltere’den üstün yanları nelerdir?” ve Büyükelçi “Serbest ekonominizin dinamizmi ve genç bir nüfus, bizden çok daha iyi olduğunuz alanlar” dedi. Ben, gençliğimizden çok ümitliyim.” 

Online toplantıda Tanrıöver, katılımcıların ilettikleri soruları da yanıtladı. Dikkat çeken sorular ve yanıtları da şöyle: 


Soru: Akümülasyon tankları ile kazan adetleri düşürülebilir mi?  
Cevap: Bunu yapabilmek için ani ısıtma ihtiyaçlarını çok iyi hesaplamak gerekir. Küçük sapmalar bile sistemi hatalı kılabilir, maliyet olarak da çok efektif olmadığından önermiyorum. 

Soru: Kazan dairesini çatıda yaptığınızda yer tipi kazanları mı, duvar tipi kazanları mı tercih ediyorsunuz?  
Cevap: Kazan dairesi çatıdaysa ve asansör kazan dairesine kadar çıkmıyorsa duvar tipi kazan tercih ediyorum ki bir sorun olursa taşınabilir durumda olsun. Ama mimarla görüşüp asansörün oraya kadar ulaşmasını mümkün hale getirebiliyorsam, yer tipi kazanları tercih ediyorum. 

Soru: Dizayn sıcaklıkları günümüz iklim koşulları baz alınarak revize edilmeli mi? 
Cevap: Seçtiğimiz cihazlar, kullanım ömürlerinin sadece %10-15’inde tam kapasite çalışıyor. Dolayısıyla kapasiteyi artırmanın gerekli olduğunu düşünmüyorum. 

Soru: Kat istasyonu kullanıldığında dış hava kompanzasyonunun kullanılması enerji tasarrufu anlamında bir handikap değil midir?
Cevap: Çift eşanjörlü sistem bu sorunu çözüyor. Ben, yatırımcıyı ikna edip çift eşanjör kullanıyorum.

Soru: Bireysel konut uygulamalarında ısı pompası ve PV sistemlerin geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?
Cevap: Ülkemizde ısı pompalarının kullanımının yaygınlaşacağını ve dolayısıyla da pazar payını artıracağını düşünüyorum. Bence ileride evlerin çatıları, pencereleri de enerji üretebilir halde olacak. PV’lerin kullanımı yaygınlaşacak.