Header Reklam

Viessmann, Korona Salgınıyla Mücadelede Öğrenim Kalitesini Artırmak için Yeni Havalandırma Çözümü Geliştirdi

24 Kasım 2020

Hibrit havalandırma çözümü sınıflarda aerosol konsantrasyonunu, CO2 ve VOC kirliliğini (Uçucu Organik Bileşikler) önemli ölçüde azaltır. Temiz hava beslemesi ve HEPA filtre ile yüksek hava değişimi neticesinde iyileştirilmiş hava kalitesi sayesinde öğrencilerin konsantre olma yetenekleri geliştiriliyor. Viessmann Vakfı, okullara ve sosyal kurumlara bu amaca hizmet etmek üzere 50 cihaz bağışladı.
Kasım ayında, ikinci korona dalgasındaki yüksek enfeksiyon sayısı nedeniyle gerekli görülen ülke çapında karantinalara önemli kısıtlamalar da eşlik etti. Bu nedenle, kamu kurumlarında ve özellikle okullarda öğretimin devamlılığı için vazgeçilmez çalışmayı güvence altına alabilmek büyük önem kazandı.
Viessmann, soruna kesin bir çözüm sağlamak için Vitovent 200-P adında yeni bir havalandırma ünitesi geliştirdi. Bu, odalara sürekli temiz hava sağlayan ve aynı zamanda havayı temizleyen benzersiz bir hibrit havalandırma ünitesidir. Sabit hava sirkülasyonu, aerosolleri azaltır ve kapalı ortamlara kesintisiz temiz dış hava sağlar, böylece öğrenciler ve öğretmenler virüse karşı en iyi şekilde korunur ve öğrenme performansı iyileştirilir.
Viessmann Eş CEO'su Maximilian Viessmann, "103 yıllık bir aile şirketi olarak, gelecek nesiller için yaşam alanları tasarlamaya kararlıyız. Şu anda, çocuklarımızı sosyal hayatlarının bir bölümünü sürdürebilmeleri ve bu zorlu zamanlarda eğitime erişebilmeleri için hızlı ve pragmatik bir şekilde korumamız çok önemli" diyor.
Vitovent 200-P, deplasmanlı havalandırma prensibini kullanır: Doğrudan ve sürekli bir hava sirkülasyonu, zemin seviyesinde temiz hava beslemesi ile sağlanır ve bu havanın sıcaklığı, daha sonra ortamdaki insanların vücutlarıyla ısı alışverişi nedeniyle yükselir. Sonuç olarak, kullanılan ve ısınan hava yükselir ve ünitelerin içine girer ve orada temizlenir, ardından zemin seviyesinde temiz hava olarak odaya geri döndürülür. Isı ve nem geri kazanımlı sürekli temiz hava temini, pencere havalandırması olmadan bile rahat bir öğrenme ortamı ve iyi hava kalitesi sağlar.
Vitovent 200-P üniteleri, Kuzey Hesse, Frankenberg'deki Hans-Viessmann Meslek Okulunda bir pilot projede başarılı bir şekilde test edildi. Öğrencilerden ve öğretmenlerden gelen geri bildirimler büyük bir çoğunlukla olumlu oldu.
Özellikle, ünitenin çok sessiz çalıştığı ve konforlu bir iç mekan iklimi yarattığı olumlu bir şekilde vurgulandı. Önceden sıkça taze hava girişi olmadığında, dış sıcaklıkların çok düşük olduğu kış aylarında, sadece iç ortam havası aşırı derecede kuruyor, ancak okulların enerji tüketimi ve CO2 emisyonları da artıyordu.
Cihazlar, bir pencere camının bir izopanel ile değiştirilmesiyle kolayca ve düşük maliyetle konumlandırılabilir. Bu nedenle, genellikle yüksek enfeksiyon riskine rağmen yoğun şekilde kullanılan salonları ve kamu tesislerini açık tutma olanağı sunar.

Viessmann Grubu, Viessmann Vakfı ile birlikte, ilk 50 Vitovent 200-P hava temizleme ünitesini okullara ve sosyal kurumlara bağışlayacağını ve tüm kurulum maliyetini üstleneceğini duyurdu. Şirket böylece “Gelecek nesiller için yaşam alanları yaratıyoruz” söylemini büyük ölçüde yerine getiriyor. Viessmann.de/forgenerations adresinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Teknik ayrıntılar ve danışma talebi için: viessmann.de/aufatmen
Viessmann, Covid-19 salgınının başlangıcında, şirketin sosyal sorumluluğunu yerine getirmeye hazır olduğunu; solunum vantilatörleri, ağız ve burun maskeleri ve dezenfektanların kısa vadeli geliştirilmesi ve sağlanması yoluyla topluma somut bir katkı sağladığını başarıyla gösterdi. Bu çalışmaların hepsi "ViAid" başlığı altında özetlenmiştir.