Header Reklam

Veri Merkezlerinin Soğutma Altyapısı Yaz Başlamadan Gözden Geçirilmeli

11 Mayıs 2021
Veri Merkezlerinin Soğutma Altyapısı Yaz Başlamadan Gözden Geçirilmeli

Uzmanlara göre, aşırı ısının geçen yıla benzer yüksekliklere ulaşması riski karşısında, veri merkezi operatörleri, onarılan veya değiştirilen soğutma altyapısını; yasal düzenlemelere ve sağlıklı işletim koşullarına uygun olmasını sağlamak için gözden geçirilmelidir.

Hem İngiltere’yi hem de AB’yi etkileyen 2020 F-Gazlar kısıtlamaları/yasaklamaları, 517/2014 sayılı AB Yönetmeliğinin bir gereğidir ve bu, yüksek küresel ısınma potansiyeline (GWP) sahip soğutucu akışkanların soğutma sistemlerinde kullanılamayacağı anlamına gelir. Mekanik soğutma sistemlerine sahip Avrupa veri merkezlerinde, eskiyen altyapının yenilenmesi veya değiştirilmesi de bu düzenlemelere uygun olmalıdır.

Covid-19, Avrupa’daki veri merkezleri için bakım programlarını kesintiye uğratmış olabileceğinden, soğutma sistemlerinin onarılırken veya değiştirilirken yasal mevzuat tarafı da göz ardı edilmemelidir. Devam eden tedarik zinciri sorunları, yeni sipariş edilen ekipmanın teslim süresini uzatabilir.

Avrupa genelinde iklim değişikliğinin neden olduğu sıcaklık artışları, soğutma altyapısının kapasite sınırına ulaşmasına yol açabilir. Aggreko Veri Merkezi Uzmanı Nick Osborne, operatörlerini yazın sıcak dalgaları öncesinde soğutma planlamaları konusunda uyarıyor.

Nick Osborne, “Met Office (Büyük Britanya Meteoroloji Kurumu), bu yaz Avrupa’da daha fazla ısı dalgaları yaşanabileceğini öngördü, bu nedenle veri merkezi soğutma sistemleri de kapasite sınırlarına ulaşma riski altında. Soğutma talebi kapasiteyi aşarsa veya soğutma sistemi düzenleme parametreleri dahilinde onarımı veya değiştirilmesi gecikirse, kritik dönemlerde beklenmedik ve maliyetli bir kesinti meydana gelebilir. Veri merkezi operatörleri, bu sıcak hava dalgaları için ek soğutma planlarını yaz başlamadan önce uygulamaya koymalıdır” dedi.

Aşırı sıcaklık dönemlerinin sınırlı olduğu göz önüne alındığında, Avrupalı operatörler, o zamanlar için soğutma kapasitesini artırmak konusunda geçici soğutma çözümlerini, kiralamayı daha pratik bulabilirler. F-gaz yasağı uyumluluğunu sağlamanın yanı sıra, ek soğutmayı bir sıcaklık kontrol uzmanına yaptırmak, doğru ekipman kapasitesinin seçilebileceği ve saha denetimlerinden sonra mevcut altyapıya kolayca entegre edilebileceği anlamına gelir.

Nick Osborne şunları ekliyor: “Tedarik zinciri sorunları ve mali belirsizlik geçen yılın temel zorlukları olduğundan, geçici soğutma ekipmanı kiralama, kalıcı altyapı yükseltmeleri yapılırken veya ücretsiz soğutma (free cooling) yöntemleri getirilirken kesinti süresini azaltabilir. Veri merkezlerine her zamankinden daha fazla bağımlıyız, bu nedenle dikkatli planlama yoluyla soğutma arızasıyla ilgili kesinti sürelerinden kaçınmak, yaz aylarında alışkın olduğumuz iletişim, bilişim teknolojilerini kullanabilmemiz açısından çok önemli.”Slider Altına