Header Reklam

Vaillant Türkiye Pandemiye Rağmen 2020’de Yüzde 50 Büyüme Bekliyor

09 Aralık 2020 Dergi: Ocak-2021
Vaillant Türkiye Pandemiye Rağmen 2020’de Yüzde 50 Büyüme Bekliyor

Müşteri odaklı iş stratejisi ve dijitalleşme yatırımları sayesinde pandemi döneminde de kesintisiz hizmete devam eden Vaillant Türkiye 2020 yılında, pandemiye rağmen beklentilerin üzerine çıkarak yüzde 50 büyüme bekliyor.

Kombinin mucidi Vaillant, pandeminin etkisiyle tüm dünyada zor bir sürecin yaşandığı 2020’de, müşteri memnuniyeti odaklı iş stratejisi, dijital altyapısı ve evlere tasarruf getiren yenilikçi ürünleriyle büyümeye devam etti. Pandemiye rağmen 2019’da elde ettiği büyümenin üzerine çıkan Vaillant Türkiye, bu yıl yüzde 50 büyüme bekliyor. Vaillant Türkiye’nin 2020 yılı performansının değerlendirildiği, 8 Aralık’ta düzenlenen online basın toplantısında konuşan Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel, “Vaillant Group Türkiye olarak tüm yatırımlarını sadece ana iş kollarına yapan, son derece odaklı bir grubuz. Gelecekle ilgili planlarımız içerisinde de sadece bu sektöre yatırım yapmak var. Amacımız; pazar payımızı ve üretim çeşitliliğini artırarak müşteri memnuniyetini üst seviyeye çıkarmak” dedi.

“Bu zorlu süreçte önceliğimizi sürdürülebilirlik olarak belirledik”

Yılın ilk 3 ayında pandemi henüz kendini göstermeden beklenenin çok üzerinde bir satış artışı gerçekleştirdiklerini belirten Alper Avdel, “Pandemi etkilerini hissettiğimiz zorlu ikinci çeyreğin ardından üçüncü çeyrekte ivmelenen ve ertelenen satışların etkisiyle 2020’yi beklentilerimizin üzerinde büyüme ile kapatıyoruz. Grup olarak pazar lideri olduğumuz için pazarı şekillendirmekle sorumluyuz. Vaillant Group, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme teknolojisi alanlarında küresel bir pazar ve teknoloji lideri. 140 yılı aşkın süredir, sürdürülebilir ve kârlı büyüme sağlamak için tasarlanmış bir strateji izliyoruz. Türkiye’de 30 yıla yakın süredir faaliyet gösteriyoruz. Bu zorlu süreçte de önceliğimizi sürdürülebilirlik olarak belirledik ve hiçbir fabrikamızın üretimi aksamadan yolumuza devam ettik. Müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor, satış sonrasında da müşterilerimize kaliteli bir hizmet ve yüksek bir konfor yaşatmaya devam ediyoruz” dedi.

Yenileme satışları pazarın yüzde 50'sine ulaştı 

Vaillant'ın global yapısı içinde yüzde 10'luk paya sahip olan Türkiye’nin bu zorlu dönemde grup içinde Almanya ve Polonya ile birlikte en iyi büyüme rakamlarına ulaşan ilk üç ülke arasında yer aldığını dile getiren Alper Avdel, “Dövizin aşırı değerlendiği bir yıl yaşadık. Bu sebeple de adetsel bazda artışı daha anlamlı buluyoruz. Bu yılı, adetsel bazda yüzde 20’nin üzerinde büyümeyle bitireceğimizi öngörüyoruz. Yüzde 6,7 olarak açıklanan Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrek büyüme rakamına baktığımızda, bu büyümede inşaat sektörünün payının yüzde 0.42 olduğunu görüyoruz. İklimlendirme sektörü ise 2020 yılının ilk 6 ayında elde ettiği yüzde 10 büyüme ile pandemi sürecinde pozitif ayrışan sektörler arasında yer aldı. Ürettiğimiz ürünlerin insanlar için gerekli olan hijyen ihtiyacını karşılamaya yönelik olması bu noktada önemli rol oynadı” diye konuştu.

Yoğuşmalı kombi kullanımı arttıkça toplam enerji maliyetinde de önemli oranda tasarruf sağlandığını vurgulayan Alper Avdel, var olan kombilerin tamamının tam yoğuşmalıya dönüşmesi ile 1 milyar dolar tasarruf sağlanabileceğini söyledi. Avdel şöyle konuştu: “Toplam doğalgaz tüketiminin hane halkı kullanımı ilk 6 ayda yüzde 43,9 olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde bu oran yüzde 41,2 idi.  Bununla beraber 6 aylık dönemde 327 bin yeni abone sisteme giriş yaptı. Hem abone sayısı hem kombi sayısı hem de doğalgaz tüketimi artıyor. Konutlarda kullanılan tam yoğuşmalı kombi sayısı arttıkça hem tüketicilerin hem de ülkemizin fatura maliyetleri azalıyor. Tam yoğuşmalı kombiler ile artan maliyetleri azaltıyoruz. Oda termostatlarının da kullanımıyla tam yoğuşmalı kombiler yoğuşmasız ürünlere göre yüzde 35’e kadar tasarruf sağlıyor.”

“Yüksek kapasiteli kazan ürünlerinde 2 kat, ısı pompasında ise yüzde 27 büyüdük”    

Vaillant-Turkiye-Erol-KayaogluVaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde yürüttükleri çalışmalarla tüm kategorilerde büyümenin yanı sıra yeni gaz gelen Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde diğer bölgelere kıyasla daha hızlı büyüdükleri bilgisini verdi. Kayaoğlu, “Kategori bazında bakarsak yüksek kapasiteli kazan ürünlerinde 2 kat, ısı pompasında ise yüzde 27 büyüdük. Geleneksel iş kolumuz olan kombi kategorisinde ise 100 bin adedin üzerinde satış gerçekleştirerek yılı kapatmayı planlıyoruz” dedi. 

Ürünlerin yanı sıra hayata geçirdikleri uygulamalarla evlerde geçirilen zamanı cazip hale getirmeyi hedeflediklerini belirten Kayaoğlu, “Kesintisiz hizmetin ön plana çıktığı bu süreçte cihazların performansının yanı sıra satış sonrası hizmetlerde yenilikler yaptık. Sürecin başından buyana tüm kanallardan 7/24 kesintisiz çağrı merkezi hizmeti vermeye devam ediyoruz” dedi.

“Dijitalleşme yolunda attığımız adımların sonuçlarını aldık”  

Bu dönemde dijitalleşme yolunda attıkları adımların ve yaptıkları yatırımların sonuçlarını aldıklarını vurgulayan Kayaoğlu şöyle konuştu: “Görüntülü Ücretsiz Keşif uygulamasını devreye aldığımız günden bu yana taleplerin yüzde 23’ü satışa döndü. Görüntülü keşif üzerinden yüzde 50 daha fazla satış oranı yakalıyoruz.” 

Yetkili satıcılarının bu süreci en verimli şekilde atlatmaları ve tüketicinin talebini doğru yönetebilmek adına ödeme kolaylığı sağlayan çeşitli kampanyalar hayata geçirdiklerini anlatan Kayaoğlu, “İş ortaklarımızın ekonomik sağlığının yanı sıra fiziksel sağlığını da korumak adına, çalışanlarımız için sağladığımız Medline Acil Sağlık hizmetimizi iş ortaklarımızı da kapsayacak şekilde genişlettik. Üçüncü yılını dolduran bu hizmetimizle yetkili satıcılarımız doktorlu kara ambulansı, telefon ile tıbbı danışmanlık ve medikal bilgi köprüsü ve hastane organizasyonu hizmetlerinden 7/24 ücretsiz ve sınırsız olarak faydalanabiliyor” dedi. 

Ürün lansmanlarına pandemide de devam etti

Vaillant olarak 2020 yılında planlanan ürün lansmanlarını ertelemediklerini belirten Erol Kayaoğlu yeni ürünler ile ilgili şu bilgileri verdi: “2020 yılı ürün lansmanları içinde önemli planlar yaptığımız bir zaman dilimiydi, COVID-19 pandemisinin bu planları ertelemesine izin vermedik. Vaillant olarak en önemli zenginliğimiz kombiden VRF sistemlerine, ısı pompasından solar sistemlere dek uzanan çok geniş sistem çözümleri sunmamız. Yılın ilk yarısında da iddiamızı artırdığımız kazan ürün grubunda yeni ecoFIT Plus 100-150 kW kazanlarımızın lansmanlarını gerçekleştirdik. Yoğuşmalı kombi ürün gamımızı, tasarrufu üst seviyeye çıkaran cihazlarla genişlettik. Green (Yeşil) ve iQ kelimelerinin birleşiminden oluşan Green iQ etiketli ecoTEC Exclusive yoğuşmalı kombi; multi yoğuşma sağlayan teknolojisi ile standart kombilere kıyasla yüzde 8’e varan ek tasarruf ve düşük maliyetli enerji kullanımı vadediyor. Yüzde 85 geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen ürün, cep telefonuyla kontrol ve uzaktan erişim gibi üstün özelliklere sahip. Bu cihazımızı, bulunduğu konum ve özellikleri itibariyle ‘Kombinin mucidinin ustalık eseri’ olarak tanımladık. Yakın zaman önce hem toprak, hem su hem de hava bazlı çalışabilen benzersiz bir ürün olan Flexotherm ısı pompasını da tüketicinin beğenisine sunduk” ifadelerini kullandı.

Dijital ürünlerin sektördeki payı artıyor

Dijital ürünlerin payının tüm sektörlerde olduğu gibi iklimlendirme sektöründe de giderek arttığını kaydeden Erol Kayaoğlu, “Kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırdığımız diğer ürün grubumuz ise oda termostatlarımız oldu. Dijitalleşen dünyayla aynı doğrultuda ilerleyerek enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaran ürünlere yatırımlarımızı sürdürmeye ve yeni ürünlerimizi kullanıcılarla buluşturmaya devam ettik. Bu ürünlerden biri de Modülasyonlu Oda Termostatları ürün ailemizin en yeni üyesi olan vSmart Pro. Oda termostatlarının en uygun maliyetli üyesi olan vSmart Pro geliştirilmiş özellikleri enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkarmaya devam ediyor. Tasarrufu ve konforu aynı anda sunan VRT 380/380f sensoHOME ve VRC 720/720f sensoCOMFORT serisi ise oda termostatı ailemizin diğer yeni üyeleri oldu” dedi.   

Toplantıda ayrıca bazı davranış değişiklikleri ile tasarrufun artırılabileceği belirtilerek şu bilgiler paylaşıldı:

  • Kombi özellikleri değerlendirilirken “Tasarruf-Fatura” ve “Konfor” unsurlarına bakılmalı.  
  • Enerjiyi daha etkin bir şekilde kullanan yoğuşmalı kombiler, konvansiyonel cihazlarla karşılaştırıldığında enerji maliyetlerini ve emisyonlarını azaltmaya yardımcı oluyor.
  • A sınıfı ve üzeri kombiler, düşük enerji tüketimi ile birlikte düşük doğalgaz faturası anlamı taşıyor.
  • Kombinin sürekli ve ayarlı bir şekilde çalıştırılması yakıt tüketiminde tasarruf ve faturaların da düşmesini sağlıyor. 
  • Kullanıcıların tasarruftaki en büyük yardımcılarından olan oda termostatları da doğalgaz kullanımında yüzde 5 - yüzde 15’e varan tasarruf sağlanmasını mümkün hale getiriyor.
  • Kullanılan kombinin yanı sıra yetkili servis tarafından yapılacak bakım da doğalgaz faturalarına olumlu yansıyor. 
  • Kombi alırken markanın geniş bir servis ağına sahip olmasına ve hızlı çözüm üretebilme kabiliyetine dikkat edilmeli. Arıza veya yanlış kullanım durumunda hızlı çözüm için 7/24 ulaşılabilir çağrı merkezi hizmeti ve servis imkanı önemli bir avantaj sağlar.


Slider Altına