Header Reklam

Vaillant’ın Küçük Akbaba Projesi Web Sitesi ve Sosyal Medya Aracılığıyla 17 Milyon Kişiye Ulaştı

16 Ekim 2019

Vaillant Türkiye, küçük akbaba popülasyonunu artırma hedefiyle Doğa Derneği işbirliğinde sürdürdüğü Küçük Akbaba Projesi’nin iletişim kampanyası ile 17 milyon kişiye ulaştı. 2015’ten bu yana yürüttükleri Küçük Akbabaları Koruma Projesi’nin en önemli unsurlarından birinin, nesli tükenme tehlikesi altında olan küçük akbabalar konusunda kitlelerin bilinçlendirilmesi ve farkındalık yaratılması olduğunu belirten Vaillant Türkiye Pazarlama Direktörü Hazım Bumin, “Bu amaçla hayata geçirdiğimiz sosyal medya hesabı ve web sitesi ile küçük akbabalar hakkında bilgi veriyor, göç yolları ve yaşadıkları sorunlar hakkında farkındalık yaratıyoruz. Koruma projesi hakkında bilgi paylaşımında da bulunduğumuz siteye giren kullanıcılara projeye neden ve nasıl destek olacakları konusunda bilgi veriyoruz. İletişim kampanyamız ile Küçük Akbabaları Koruma Projesi’ne destek vermeye devam edeceğiz” dedi.
   
“Kampanyanın her aşamasında hikaye anlatımına odaklandık”
Sosyal medyada kısa sürede yakalanan yüksek erişimle, küçük akbabaların insanların gündemine girdiğini vurgulayan Hazım Bumin, iletişim ve bilinçlendirme kampanyasının her aşamasında hikaye anlatımına önem verdiklerini söyledi. Bumin, “Kampanya kapsamında küçük akbabaların yaşam koşullarının ve göç yollarının iyileştirilmesine ve korunmasına yönelik hazırladığımız video içeriği farklı mecralar üzerinden paylaşıldı. Ayrıca küçük akbabaların göç yolculuğunu anlatan ve proje hakkında bilgiler de içeren eğlenceli ve bilgilendirici bir kutu oyunu da tasarlandı. Oyunda küçük akbabaların göç yolculuğunda yaşadıkları sorunları ve proje hakkında bilgileri hikayeleştirip oyuncuların farkındalıklarının artırılması hedeflendi. Bu nedenle oyun kampanya için oldukça önemli bir enstrüman oldu. Akbabalar için herkesin bir şeyler yapabileceğini, göç yolculuklarının iyileştirilmesi için herkesin hep beraber hareket etmesi gerektiğini gösteren bir oyun oldu” diye konuştu. 

Sosyal medya fenomenleri de destek verdi
Ünlü isimler ve sosyal medya fenomenlerinin de destek verdiği kampanya kapsamında küçük akbabalar, Twitter’da Türkiye gündeminin ilk sıralarına çıktı. Kampanyaya özel hazırlanan ve onlarca ünlü sosyal medya kanalında paylaşılan video 2 milyondan fazla kişiye ulaştı. Videonun yanı sıra gazeteciler, ünlü isimler ve sosyal medya fenomenleriyle paylaşılan kutu oyunu ile küçük akbabalar bir kez daha sosyal medyanın gündemine taşındı. Kampanya, Dünya Küçük Akbaba günü olan 7 Eylül tarihine kadar devam etti. Kampanya kapsamında hazırlanan web sitesinde, projeye ilişkin güncel bilgiler ve koruma çalışmalarıyla ilgili gelişmeler paylaşılmaya devam ediyor.