Header Reklam

Uzman Ellerde Yapılmayan Doğalgaz Tesisatı Bütçeye Zarar Veriyor

14 Nisan 2021
Uzman Ellerde Yapılmayan Doğalgaz Tesisatı Bütçeye Zarar Veriyor

Uzun yıllardır ülkemizde hem konutlarda hem de sanayide yaygın olarak kullanılan doğalgaz, kullanım avantajı sağladığı kadar, birtakım riskleri de beraberinde getirebiliyor. Depolanması mümkün olmayan doğalgaz, tesisat üzerinde hazır olacak bir şekilde kullanılabiliyor. Bundan dolayı doğalgazın şebekeden kullanılacak alana aktarılması, doğalgaz tesisatıyla sağlanıyor.

Yerinde ve doğru hesaplanmadan yapılan doğalgaz tesisatlarının bütçeye zarar verdiğine dikkat çeken Fortes Mühendislik A.Ş. Genel Koordinatörü Yusuf Saygın, uzman ellerde yapılmayan doğalgaz tesisatının bütçeye zarar vermesinin yanı sıra patlama gibi üzücü sonuçlara da sebebiyet verebileceği uyarısında bulundu.

Doğru mühendislik, maddi kayıpları önleyebilir

Türkiye’nin uzun yıllardır doğalgazı farklı sektörlerde ve alanlarda kullandığını belirten Fortes Mühendislik A.Ş. Genel Koordinatörü Yusuf Saygın, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) verileri incelendiğinde, 2019’da 44,9 milyar metreküp doğalgaz kullanıldı. İç piyasada kullanılan doğalgazın, 14,5 milyar metreküpü konutlarda, 12,4 milyar metreküpü sanayide, 11,2 milyar metreküp elektrik santrallerinde, 6,8 milyar metreküpü ise hizmet ve diğer enerji sektöründe kullanıldığını görüyoruz. Doğalgazın gerek sanayi ve enerji sektöründe gerekse de konutlarda olan yaygın kullanımının bazı riskleri bulunuyor. Bu riskler, doğru mühendislik çalışmalarıyla ortadan kaldırılarak, kullanım alanlarına güvenli ulaşımı, uzman ve deneyimli bir mühendislik çalışmasıyla sağlanabiliyor. Doğalgaz kullanım alanlarında çok fazla yanlışı yerinde görüyor ve gerekli teknik girişimlerde bulunuyoruz. Doğru seçilmeyen kombi ya da radyatör enerji kullanımını normal seviyelerden üst seviyelere çıkartarak maddi kayba sebep olabiliyor. Yanlış hesaplanan tesisat boru çapı ya da doğru belirlenmeyen kapasite tercihleri, doğalgazda maddi kaybı derinleştirebiliyor” dedi. 

Profesyonel yaklaşım gerektiriyor 

dogalgaz-tesisatiDoğalgaz tesisatının kapsamlı bir mühendislik projesi olduğunu vurgulayan Yusuf Saygın, şunları söyledi: “Doğalgazın kullanım alanlarına göre kombi kapasiteleri de değişkenlik gösterebiliyor. Kullanım alanının ihtiyacından fazla seçilen yüksek veya düşük kapasiteli kombi, enerji sarfiyatını artırarak bütçeye zarar veriyor. Kombi ve radyatör seçimlerinin yanı sıra doğru su dolaşımının sağlanması da hayati önem taşıyor. Doğalgaz tesisat süreci profesyonel ve teknik bir yaklaşım gerektirir. Doğalgazın kullanıldığı yaşam alanlarında ya da çalışma alanlarında, kullanım için öncelikli olan, mühendislik projesinin hazırlanmasıdır. Doğalgaz kullanım alanının son haline getirilmeden önce yerinde tespiti ve analizi, proje ve mühendislik hesaplamaları oldukça önemlidir. Deneyimli mühendisler eşliğinde hazırlanması gereken bu projeler, doğalgaz dağıtım şirketlerinin kurallarına ve tüm yönetmeliklere uygun olacak şekilde düzenlenmelidir. Aksi takdirde herhangi bir proje ve mühendislik dışı bir çalışma, maalesef maddi ve manevi kayıpların yaşanmasına sebep olacaktır” diye konuştu.

Kalitesiz tesisat can kayıplarına sebep olabiliyor

Doğalgazın sağladığı rahatlık ve konforun, kalitesiz tesisat çalışmaları sonucunda elim olayların yaşanmasına sebep olduğunu söyleyen Saygın, “Doğalgaz tesisatı, öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere profesyonellik gerektiren ciddi bir uzman ekip bilgisi ve deneyimi gerektiriyor. Bir petrol türevi olan doğalgazın büyük bölümü Metan gazı (CH4) adı verilen hidrokarbon bileşiğinden oluşur. Havayla karışımı durumunda ateş veya kıvılcımla temas ettiğinde patlayabilir. Bu nedenle doğalgaz kullanılan cihaz ve tesisatta hiçbir şekilde gaz sızıntısı olmamalıdır. En küçük bir ihmal, doğalgaz zehirlenmelerine ya da yangınlara neden olabiliyor. Doğalgaz tesisat işleminin uzman ekiplerce yapılması, can ve mal kayıpları gibi istenmeyen üzücü durumlara karşı önlem olabilir” diyerek sözlerine son verdi.Slider Altına