Header Reklam

UV-C ile Dezenfeksiyon ve UVDI-360 Oda Dezenfeksiyon Cihazı

23 Temmuz 2021
UV-C ile Dezenfeksiyon ve UVDI-360 Oda Dezenfeksiyon Cihazı

UV-C dalga boyları güneş tarafından doğal olarak üretilir, ancak ozon tabakasına nüfuz etmez. UV-A ve UV-B'nin aksine, UV-C dalga boyları 200 ile 280 nanometre arasındadır ve bu da onları mikrop öldürücü yapar.
Ultraviyole ışık, görünür ışıktan daha kısa, ancak X ışınlarından daha uzun olan 200 ila 400 nm (nanometre) aralığında bir dalga boyuna sahip elektromanyetik spektruma sahiptir. Tüm UV ışınları ve bantları insan gözüyle görülmez.
UV spektrumu aşağıdaki bantlara ayrılabilir:
UV-A (uzun dalga; 400 - 315 nm): Siyah ışıklar, cilt bronzlaştırma, mürekkep/reçine kürleme için kullanılır.
UV-B (orta dalga; 315 - 280 nm): Sedef hastalığı tedavisi için kullanılır, güneş yanığına, cilt kanserine neden olabilir.
UV-C (kısa dalga; 280 - 200nm): mikrop öldürücü dezenfeksiyon için en etkili olanıdır.
UV-V (vakum UV, 200 nm'nin altında): Havada ozon üretebilir.
UV-C ışınları ozon tabakası tarafından engellendiği için mikroorganizmalar UV-C enerjisine karşı doğal bir savunma geliştirmemiştir. Bir mikroorganizmanın DNA'sı UV-C enerjisini emdiğinde, moleküler kararsızlık meydana gelir ve bu da DNA dizisinin bozulmasına neden olur. Bu, hücreyi büyüyemez veya çoğalamaz hale getirir. Üreme yeteneği olmadan hücre enfekte olamaz ve hızla ölür.
Mikroorganizmaları inaktive etmek için UV-C enerjisinin uygulanması, Germisidal Işınlama veya UVGI olarak bilinir. 1900'lerin başından beri bu amaçla kullanılmaktadır. Yapay UV-C enerjisi, düşük basınçlı cıva buharını iyonize ederek UV radyasyonu üreten antiseptik ultraviyole lambalarda üretilir. Bu lambalar, tipik floresan ev lambalarına benzer, ancak yumuşak beyaz ışık veren fosforlu kaplamaya sahip değildir. Ticari UV-C lambalarının çoğu, mikroorganizmaların DNA'sını bozmak için ideal bir dalga boyu olan 253.7 nm'de UV enerjisi yayan düşük basınçlı cıva lambalarıdır.
UV-C lambalar ve cihazlar, su, hava ve yüzeyleri dezenfekte etmek için çeşitli konfigürasyonlarda ve uygulamalarda tüm dünyada giderek daha fazla kullanılmaktadır.
Etkinliğini belirleyen şey dozajdır
Belirli bir mikroorganizmayı inaktive etmek için gereken UV-C enerjisi miktarı, ışınlama enerjisi ve maruz kalma süresinin bir kombinasyonu ile belirlenen doz ile ölçülür. Yüzey inaktivasyonu ile mikroorganizmaların hava akımı inaktivasyonu arasındaki temel fark, maruz kalma süresidir. Hava akımındaki mikroorganizmalar için UV alanında kalma süresi saniyeler mertebesindedir ve bir yüzey uygulamasına kıyasla çok daha yüksek bir UV-C dozu gerektirir. Bilim adamları, UV-C ışınlaması gibi biyosidal faktörlere maruz kalma nedeniyle çeşitli mikrobiyal popülasyonların azalma oranlarını belirlediler. Organizmalar, UV-C inaktivasyonuna karşı duyarlılıkları bakımından farklılık gösterir; genel olarak, virüsler UV-C'ye en fazla duyarlı olanıdır, bunu küf, bakteriler izler ve mantar sporları en az duyarlıdır.
UV-C ışıması ayrıca, belirli bir noktadaki yoğunluğun ışık kaynağından uzaklığının karesiyle ters orantılı olduğu ters-kare ışık yasasına da uyar.
UV-C Güvenlik ve Maruz Kalma Sınırları
Su, hava ve yüzey dezenfeksiyonu için kullanılan ultraviyole antiseptik ışınlama, mikroorganizmalar için biyosidal olmakla birlikte, insanlar için de sağlık tehlikesi arz etmektedir. UV'ye aşırı maruz kalma, foto keratit ve konjonktivit şeklinde gözlerde hasara neden olabilir. Bu semptomlar genellikle UV'ye maruz kaldıktan 6 ila 12 saat sonra ortaya çıkar ve 24 ila 48 saat içinde düzelir. Ultraviyole radyasyona maruz kalma da cildi etkileyebilir ve eriteme (cilt kızarması) neden olabilir. UV-C'nin çoğu, insan derisinin dış ölü tabakası tarafından yansıtılır ve emilir, böylece epidermis tabakasından iletilen UV-C'yi en aza indirir.
CDC ve NIOSH, farklı UV dalga boyları için izin verilen maruz kalma sınırları önermiştir. UV-C için, 253.7 nm dalga boyunda, önerilen maruz kalma sınırı (REL), günlük 8 saatlik iş vardiyası için 6 mJ/cm2'dir. Personelin UV radyasyonuna maruz kalabileceği durumlarda uygun kişisel koruyucu ekipmanın (KKD) kullanılması önerilir.
UVDI-360 Oda Dezenfeksiyon Cihazı
UVDI, 71 yıldır kanıtlanmış hava, su ve yüzey dezenfeksiyonu için bu doğal kaynaklı antiseptik gücü etkinleştirmiştir.
UVDI-360 Oda Dezenfeksiyon Cihazı, güneş ile aynı güçlü antiseptik UV-C dalga boylarını üretir.
UVDI-360 Oda Dezenfeksiyon Cihazının enfeksiyonlar ve en yüksek riskli patojenleri azalttığı klinik çalışmalarda kanıtlanmıştır. C.difficile sporları ve MRSA dahil 35'ten fazla patojenin 2.44 metrede 5 dakikada %99,99 inaktivasyonu sağlanabilmektedir. SARS-CoV-2'nin %99,99 inaktivasyonu 3,65 metrede 5 dakikada gerçekleşmektedir.
Hızlı, etkili UV-C dezenfeksiyonu, ortalama büyüklüğe sahip bir hasta odası için 10 dakika, banyolar için 5 dakikadır. Tescilli Dose Verify™ teknolojisi ve 360 derece UV radyasyonu sağlayan dört adet 1,6 m uzunluğunda maksimum UV çıkışlı lamba ile tasarlanmıştır. Lambalar, kırılma durumunda camı tutabilmek için özel bir UV ileten polimer ile kaplanmıştır. Cihaz, duvarlardan 15 m'lik bir menzile sahiptir. Dört kızılötesi hareket sensörü, oda içinde hareket algılandığında çalışmayı durdurur. Sadece 40 kg ağırlığında olduğu için dayanıklı ve taşıması kolaydır.
Gezinme kolaylığı sağlaması ve hem küçük hem büyük alanlara sığması için 184 cm yükseklik ve 91 cm genişliğe sahiptir.
https://www.uvdi.com/international/videos/Slider Altına