Header Reklam
Header Reklam

Üretim Gücünü İhracatta Elde Ettiği Başarıyla Sürdüren Systemair’e İSİB’den Bir Ödül Daha

20 Aralık 2023
Üretim Gücünü İhracatta Elde Ettiği Başarıyla Sürdüren Systemair’e İSİB’den Bir Ödül Daha

Ürettiği klima santrallerinin yüzde 45’ini ihraç eden Systemair, ihracat ödüllerine bir yenisini daha ekledi. İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından düzenlenen İhracatın Liderleri Ödül Töreni’nde en çok klima santrali, rooftop, fancoil ve paket tipi klima dalında en çok ihracat yapan ikinci firma ödülünün sahibi olan Systemair, üretim gücünü ihracatta elde ettiği başarıyla sürdürülebilir şekilde yukarı taşımaya ve 2023 yılı sonunda ihracatın payını yüzde 50 seviyesine çıkarmayı hedefliyor. 
Havalimanlarından tünellere, savunma sanayisinden madenlere, hastanelerden fabrikalara, alışveriş merkezlerinden okullara dek farklı alanlara yönelik taze hava sağlamak misyonuyla çalışan Systemair, üretim gücünü ihracatta elde ettiği başarıyla yukarı taşıyor. İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından düzenlenen İhracatın Liderleri Ödül Töreni’nde en çok klima santrali, rooftop, fancoil ve paket tipi klima ihracatı yapan firmalar arasında yer alan marka, ürettiği klima santrallerini 25’den fazla ülkeye ihraç ederek başarısını ortaya koyuyor. 
Systemair Türkiye’de ihracatın toplam ciro içindeki payı yüzde 45’i aştı
İnovatif ve sürdürülebilir çözümlerle ihracat stratejisi benimsediklerini ifade eden Systemair Türkiye Satış Direktörü Şahin Büyükkaya, “Systemair Grup, geçtiğimiz mali yılımızda tüm dünyada yaklaşık 1 milyar Euro’nun üzerinde satış büyüklüğü olan, 55 ülkede kendi organizasyonu bulunan küresel bir firma. Biz de bu yapının Türkiye birimi olarak ihracatın toplam ciro içindeki payını yüzde 45’in üzerine çıkarmış durumdayız. 2023 yılı sonundan itibarenbu oranı yüzde 50 seviyesi ve üzerine çıkarmayı, Türkiye’de ürettiğimiz ürün ve hizmetleri yurt dışındaki ofislerimize ve son noktadaki müşterilerimize ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu noktada da katılım gösterdiğimiz fuarlar, hedeflerimizi gerçekleştirmek adına bizim için büyük öneme sahip. Bir süre önce yer aldığımız ISK-SODEX İSTANBUL’da da bunu net biçimde gözlemleme fırsatımız oldu. Geçmiş dönemde Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu coğrafyası ile sınırlı olan yabancı katılımı son dönemde Avrupa ve Afrika’yı da içine alan çok daha geniş bir alana yayıldı. Burada özellikle İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB) çok etkili çalışmalar yaptığını, düzenlediği organizasyonlar sayesinde ülkemizdeki iklimlendirme sektörünü uzak rotalara ulaştırdığını ve tanıttığını vurgulamamız gerek” dedi.
İhracatta yeni hedef Suudi Arabistan ve Fas 
Systemair Türkiye’nin güncel olarak 20’den fazla ülkeye ihracat yaptığını vurgulayan Büyükkaya, “Bu ülkeler arasında da ticari ilişkilerimiz ile yoğun olarak faaliyet gösterdiğimiz en belirgin ülkeler arasında Pakistan, Irak, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan’ı sayabiliriz. Özellikle Irak, Suudi Arabistan, Mısır ve Cezayir bizim son dönemde popüler pazarlarımız, önümüzdeki dönemde ise özellikle Fas ve Suudi Arabistan’da etkinliğimizi artırmayı hedefliyoruz. Suudi Arabistan kendi içerisinde zaten mega ölçekli yatırımlarla ön plana çıkıyor, bu sebeple herkesin odağında olan bir ülke. Fas ise bulunduğu lokasyon itibarıyla Afrika kıtası ülkelerine ürün ve hizmet oluşturmak için kullanılan bir ticaret merkezi haline geldi. O yüzden bu iki ülke bizim bu dönem öncelikli hedeflerimiz arasında.”
“365 Performance Center ile Türkiye fabrikasını stratejik konuma taşıdık”
Systemair’in Türkiye’deki fabrikasında klima santrali ve iklimlendirme çözümleri ile türevlerini ürettiğini belirten Büyükkaya, “Klima santrali dışında benzer ürün grubu içerisinde fancoil, ısı geri kazanım üniteleri ve endüstriyel mutfak çözümleri için geliştirdiğimiz mutfak filtrasyon cihazı Geniox VOClean Ekoloji Ünitesi yer alıyor. Son dönemlerde ise Veri Merkezi Soğutma çözümleri için de santraller üretmeye başladık. Bu noktada 2022 yılında Avrupa’nın en gelişmiş Veri Merkezi Test Laboratuvarı 365 Performance Center’ı Türkiye’de kullanıma açtık ve bu laboratuvar ile dünyadaki veri merkezi soğutma çözümlerine yeni bir soluk getiriyoruz. 365 Performance Center ile veri merkezi soğutma sistemlerinin olmazsa olmazı olan fabrika kabul testlerini kendi bünyemizde gerçekleştirirken bu yatırım sayesinde ülkemizdeki üretim tesisinin stratejik konumunu ve ihracat gücünü de farklı bir noktaya taşımayı amaçlıyoruz” diye konuştu.
“İSİB üreticiyi ciddi anlamda destekliyor”
İSİB’in yaptığı çalışmalar ve etkinliklerin sektörün büyüme ivmesi ve ihracat faaliyetlerini sürdürülebilir kılması adına önem arz ettiğine de değinen Büyükkaya, sözlerine şu şekilde devam etti: “İSİB bizim için kıymetli bir kurum. Türkiye’de üretilen ürün ve hizmetlerin yurt dışına ihraç edilmesinde ciddi anlamda üreticiyi destekleyen bir organizasyon. Üretici firmaların kendi aralarında da bir yarış içerisinde olup kendi ürün ve hizmetlerini üst kategorilere taşımaları ve ortaya çıkan sektörel motivasyonun heyecan verici ve bir o kadar da önemli olduğunu düşünüyoruz. Nitekim İhracatın Liderleri Ödül Töreni’nde aldığımız ödül de bizi mutlu etti. Systemair Türkiye olarak her sene bu organizasyondan bir ödülle ayrılıyoruz. Bu uzun süredir sürdürdüğümüz ve bizim için gurur verici bir tablo. Amacımız ihracat oranımızı her sene artırarak, iklimlendir sektörüne ve ülkemizin ihracat gücüne katkı sağlamak.”