Header Reklam

Uluslararası Soğutma Enstitüsü (IIR) Bilim Ödüllerini Kazananlar Belli Oldu

25 Nisan 2019 Dergi: Haziran-2019
Uluslararası Soğutma Enstitüsü (IIR) Bilim Ödüllerini Kazananlar Belli Oldu

IIR tarafından dört yılda bir düzenlenen Uluslararası Soğutma Kongresi’nin (ICR) 25.si 24-30 Ağustos 2019 tarihleri arasında Kanada’nın Montreal kentinde yapılacak. Kongre programı içinde,  soğutma alanına önemli katkılarda bulunan bilim insanlarına verilen IIR Bilim Ödülleri sahiplerine takdim edilecek. Rekor sayıda başvurunun bulunduğu IIR Bilim Ödüllerinin kazananları:

IIR Gustav Lorentzen Madalyası:

Bu madalya, akademik veya sınai araştırmalarda, soğutma alanında inovasyon veya teknoloji geliştirmede üstün ve orijinal başarıları için bir kişiye verilmektedir. Bu ödül, araştırmaları ve yaratıcılığı teşvik etmektedir, IIR'nin uzmanlık alanlarını yeni verilerle güncellemektedir.

25. IIR Kongresinin Gustav Lorentzen Madalyası; adsorpsiyonlu ve absorbsiyonlu ısı pompaları, süper akışkan helyumla ısı transferi ve yeşil bina enerji sistemleri alanlarındaki teknolojiler üzerine çalışmalarını sürdüren, B2 – Soğutucu Ekipmanlar Komisyonu Başkan Yardımcısı Ruzhu Wang’ın (Çin) oldu.

IIR Bilim ve Teknoloji Madalyası:

Bu madalya, IIR'nin uzmanlık alanlarından birinde, bilim ve/veya teknolojide uzun bir süre boyunca olağanüstü başarılara imza atan kişilere verilmektedir.

25. IIR Kongresinin Bilim ve Teknoloji Madalyası; sebze ve meyvelerin hasat sonrası muhafazası ile ilgili biyoloji ve teknoloji alanındaki araştırmaları, soğuk muhafaza, kontrollü atmosferli depolama sistemleri üzerindeki çalışmaları nedeniyle, C2 - Gıda Bilimleri ve Mühendislik Komisyonu Onursal Üyesi Bart Nicolaï’a (Belçika) verilmiştir.

IIR Genç Araştırmacılar Ödülleri

Bu ödüller, genç araştırmacılar tarafından IIR'nin yetkinlik alanındaki konular hakkında yapılan olağanüstü başarılı araştırmalara verilmektedir. ICR 2019 Genç Araştırmacılar Ödülleri kazananları:

  • Clarence Birdseye Ödülü: Steven Duret (Fransa)
  • Sadi Carnot Ödülü: Zhiwei Ma (Çin) & Kai Wang (Çin)
  • Willis H. Carrier Ödülü: Wei Wu (Çin)
  • James Harrison Ödülü: Claudia Capo (İtalya)
  • James Joule Ödülü: Pascal Clain (Fransa) & Zhenyuan Xu (Çin)
  • Peter Kapitza Ödülü: Shiran Bao (Çin)
  • Carl von Linde Ödülü: Jingyuan Xu (Çin)


Slider Altına