Header Reklam
Header Reklam

Ulus Yapı’dan Dünya Çapında Eğitim Atağı

05 Kasım 2015 Dergi: Kasım-2015
Ulus Yapı’dan Dünya Çapında Eğitim Atağı

Ulus Yapı, yaz dönemi boyunca katıldığı eğitim odaklı organizasyonlarda sektörün nabzını tutmaya devam etti. Sismik, titreşim ve akustik uzmanlık alanlarına dair bilgilerin paylaşıldığı etkinliklerde Ulus Yapı’nın uzman mühendis kadrosundan Genel Müdür Okan Sever ve Akustik Dizayn Mühendisi Mete Öğüç uluslararası organizasyonlara katılımlarıyla dünya çapında seminerler verdiler.

EURONOISE 2015, Hollanda

Ulus Yapı 31 Mayıs - 3 Haziran 2015 tarihleri arasında Hollanda’nın Maastricht kentinde düzenlenen ve akustik sektöründe Avrupa’nın en büyük organizasyonları arasında yer alan EURONOISE 2015 etkinliğindeydi. “Mekanik Odalarda Yüzer Döşeme Uygulamalarının Akustik Değerlendirmesi” konu başlıklı makalenin hazırlanması ve sunumunu Ulus Yapı uzman kadrosundan Akustik Dizayn Mühendisi Mete Öğüç gerçekleştirdi. Sunumun ana teması sismik korumanın akustik yalıtımla birlikte uygulanması ve bu iki ayrı uzmanlık alanının projelerdeki birlikteliği esnasında birbirleriyle olan etkileşimiydi. Yüksek binaların mekanik ve elektrik ekipmanlarında ortaya çıkan gürültü ve titreşim sorunlarına karşı uygulanması gereken akustik çözümlerden bahsedilen sunum, katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı. Uluslararası platformda gerçekleşen seminere inşaat ve makine mühendislerinin yanı sıra mimarların ve dünya akustik sektörü duayenlerinin de katılımı yoğundu. Mete Öğüç konuşmasını, yapı sektöründe uygulanan akustik yalıtım yöntemleri ve çevresel gürültüye karşı çözüm önerilerinden bahsederek sonlandırdı.

KHATIB & ALAMI, Lübnan

Dünya çapında eğitim etkinliklerine hız kesmeden devam eden Ulus Yapı ekibi Ortadoğu’daydı. Ulus Yapı Genel Müdürü Okan Sever bölgedeki en büyük mühendislik firmalarından biri olan Khatib & Alami ekibine Beyrut ofislerinde teknik eğitim verdi. Sever “Yapısal Olmayan Sistemlerde Deprem Koruması” başlıklı eğitiminde deprem anında yapısal olmayan sistemlerin nasıl etkilendiğini, sismik korumanın önemini, konu hakkındaki yönetmeliklere ve standartlara nasıl hâkimiyet kazanılacağını, projelerde güvenle sismik koruma ve titreşim yalıtımı yapılabilecek bilgi düzeyine nasıl ulaşılabileceğine dair bilgiler verdi. Eğitime katılanlar arasında makine ve inşaat mühendislerinin yanı sıra kontrol mühendisleri de vardı.

DAR-AL HANDASAH, Mısır

Küresel teknik eğitim turuna Kahire ile devam eden Ulus Yapı Genel Müdürü Okan Sever, Türkiye’de de Dünya Bankası projeleriyle tanınan ve müşavirlik alanında Ortadoğu’nun lideri kabul edilen Dar-Al Handasah firmasının mühendis kadrosuna seminer verdi. Ulus Yapı ekibinin asıl eğitim amacını taşıyan, sismik koruma ürünlerinin uluslararası platformlarda bağımsız kuruluşlarca test edilmiş ve onaylı ürünler olması gerektiği konusu, bu seminerde de ön plandaydı. Okan Sever özellikle bu konuya değinerek katılımcıları bilgilendirdi. Sever, olası bir depremde sismik koruma yapılmamış tesisatlar sebebiyle can güvenliği, yatırımların korunması, hem yaşamsal hem de ekonomik sürdürülebilirliğin önemini vurguladı. Depremin tanımından başlayan sunumun devamında yönetmelikler, mühendislik hesapları ve sismik uygulamalar anlatıldı. Ulus Yapı ekibi, eğitimlerin dünya ve Türkiye genelinde devam edeceğini belirtti.