TÜYAK “Yangın Algılama ve Söndürme Sistemlerinde Yeni Teknolojiler” Semineri Yoğun İlgi Gördü

24 Ocak 2019 Dergi: Şubat-2019

TÜYAK Eğitim Seminerlerinin üçüncüsü; “Yangın Algılama ve Söndürme Sistemlerinde Yeni Teknolojiler” konusuyla 19 Ocak 2019 tarihinde, Hilton İstanbul (Kozyatağı) Oteli’nde gerçekleşti. Dr. Kazım Beceren’in oturum başkanlığını üstlendiği seminerde A.Haluk Yanık “Yangın Algılama ve Alarm Sistemlerinde Yenilikler”, İsmail Turanlı “Yangın Söndürme Sistemlerinde Yeni Teknolojiler” başlıklı sunumları gerçekleştirdi.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemlerinde Yenilikler başlıklı sunumunda A.Haluk Yanık özetle şunları söyledi: “Yangın algılama sistemlerinde; hatalı alarmları önlemek için yeni çözümler konusu öne çıkıyor. Hava çekmeli ve ışın tipi duman dedektörlerinin kullanım alanları genişliyor. Lineer sıcaklık dedektörleri çeşitleniyor ve yaygınlaşıyor.” A.Haluk Yanık sunumunda; çok sensörlü, algoritma tabanlı dedektörler, CO, optik duman ve sıcaklık sensörleri, çift ışınlı lineer duman dedektörleri ile 2 ve 3 sensörlü alev dedektörleri, sesli ve ışıklı alarm cihazları, sesli tahliye sistemleri, kontrol paneli ile saha elemanları arasında yeni iletişim yöntemleri (Class N network) ve yangın algılama, alarm ve kontrol sistemlerini regüle eden standartlardaki değişiklikler hakkında detaylı bilgi verdi.

İsmail Turanlı, Yangın Söndürme Sistemlerinde Yeni Teknolojiler başlıklı sunumunda özetle şunları söyledi: “Sektörümüz, muhafazakar bir sektördür, yenilikleri hızlıca içselleştirmez. Mekanik sistemlerdeki gelişmeler, elektronik ve IT sektöründeki kadar hızlı değildir. Temeldeki gelişmeleri mevcut uygulamaların yarattığı problemlerin çözümlerinde görmekteyiz. Çarpıcı yenilikler arasında; attick sprinklerler, ses seviyesi düşürülmüş gazlı söndürme nozulları, performans tabanlı su sisi sistemleri sayılabilir.” İsmail Turanlı bahsettiği çarpıcı yenilikler hakkında detaylı bilgiler verdikten sonra, F-Gaz yönetmeliğinin yangın sektörüne nasıl yansıyacağını anlattı.

Sunumların ardından konuşmacılar, katılımcıların sorularını yanıtladı. Etkinliğin sonunda ise konuşmacılara teşekkür plaketleri takdim edildi.

 


Etiketler