Header Reklam

Türkiye İMSAD’ın 34. Genel Kurulu Gerçekleştirildi

05 Nisan 2016 Dergi: Nisan-2016

Türkiye İMSAD’ın 34. Olağan Genel Kurulu, Swiss Otel’de 25 Şubat 2016 tarihinde gerçekleştirildi. Dernek üyelerinin yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın da katıldığı 34. Olağan Genel Kurulu’nda inşaat sektörü gündem maddeleriyle masaya yatırıldı. Genel Kurul öncesi düzenlenen toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Üyesi Ece Ceylan Baba ve Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Can Fuat Gürlesel konuşmacı olarak yer aldı. Açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı F. Fethi Hinginar, yerli inşaat malzemesi kullanımı ve denetim konusunu gündeme taşırken, Bakan Yardımcısı Ceylan da yapı denetimi konusunda Türkiye İMSAD’la hemfikir olduklarını vurguladı.

Hinginar: “Kalitemizi dünya biliyor”

Müteahhitlerin ithal malzeme kullanımına son vermesi gerektiğine dikkat çeken F. Fethi Hinginar, “Kentsel dönüşüm projeleri muhtelif devlet teşviklerinden yararlandırılıyor. Kimi zaman müteahhitler projesini daha çekici hale getirmek için, kimi zaman da mal sahiplerinin taleplerinden dolayı yerli malzeme yerine ithal menşeli ürünler tercih ediliyor. Üstelik bu, reklam unsuru olarak da kullanılıyor. Dünyaya ürün satan, kalitesi dünya genelinde kabul görmüş bir sektör olmamıza rağmen, ne yazık ki, çoğu kez kalitesi bizim ürettiğimiz ürünlerden daha düşük olmasına karşın Avrupa menşeli diye lanse edilerek ‘daha kaliteli’ algısı yaratılmaya çalışılıyor. Hem ödediğimiz vergilerle oluşan kaynaktan devlet desteği alan hem de ithal ürün kullanan uygulamalara bir son verilmelidir. İthal ürün kullanmayı tercih eden firmaların devlet desteği almaları, yönetmeliklerde yapılacak düzenleme ile önlenmeli, denetimlerde de bu konu incelenmelidir. Kalitesi bütün dünyaca tasdik edilen Türk menşeli inşaat malzemelerinin ülkemizde gördüğü haksız muameleye sessiz kalmamalıyız,  yerli sanayimizin gelişiminin önüne set çeken bu durum bertaraf edilmelidir” dedi.

Ulusal Bina Yönetmeliği Platformu’nun oluşturulmasına bakanlığımızın önderlik etmesini bekliyoruz”

Hinginar, yapı denetimi ve Yapı Yasası konusunu da Olağan Kurul’da gündeme taşıdı. Hinginar, “Biz Ulusal Bina Yönetmeliği Platformu’nun kuruluş çalışmalarına başladık ancak kamu ayağını henüz oluşturamadığımız için ilerleme kaydedemiyoruz. Bina Yönetmeliği Platformu’nun oluşturulmasına Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın önderlik etmesini ve kamu tarafında bu platformu sahiplenmesini bekliyoruz. 1999 depreminden sonra devreye giren denetim sistemi en çok beton kalitesi ve demirle ilgileniyor. Geri kalan 200’den çok malzeme çeşidinin denetiminde büyük eksiklikler var. Bu şekilde ne depreme hazırlanabiliriz ne de sağlıklı bir kentsel dönüşüm sürecine imza atabiliriz” açıklamasında bulundu.

Ceylan: “Her türlü desteğe hazırız”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak yaşanılabilir bir çevre ve marka şehirler oluşmasında en önemli hedefin yapı ve yapılaşmaya ilişkin bütüncül çözümler getirmek olduğuna dikkat çeken Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Türkiye İMSAD’ın çağrısına “Her türlü desteğe hazırız” yanıtını verdi. Ceylan “Ulusal Bina Yönetmeliği Platformu’nda Türkiye İMSAD’ın yanında olmaktan mutluluk duyarız. Sektör varsa biz de varız, etle tırnak gibiyiz. Bakanlık olarak da bu tür çalışmalara katkıda bulunmak zorundayız. Ülkemizde inşaat sektörü katma değer ve istihdam açısından lokomotif sektördür. Yüzlerce alt sektörü etkilemektedir. Yatırımların yaklaşık yüzde 50’si inşaat sektörüne yapılmaktadır. 2000’li yıllardan itibaren önemli gelişmeler kaydeden inşaat sektörünün öneminin bilincindeyiz” dedi.

“TOKİ’nin mimari anlayışının ve malzeme kalitesinin düzeltilmesi için çalışıyoruz”

Kamuoyunda TOKİ’ye gelen eleştirilere değinen Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, “TOKİ 1984 – 2000 arası 43 bin konut üreten bir yapı iken, 2002 – 2015 arasında 700 bin konut üreten bir yapıya dönüştü. 2023 hedefi 1 milyon 200 bin adet konut. Ancak bu süreçte benzer mimari yapı ve malzeme konusunda eleştiriler yapıldı. Bu konunun düzeltilmesi için çalışmalara başladık. Birbirine benzeyen şehirler yerine kendi kültürüne ve bölgenin mimari dokusuna önem veren yeni projeler geliştireceğiz” dedi.

Ece Ceylan Baba: “Güvenli Yapılar Eğitim Merkezi’ bölgenin ilk ve benzersiz projesi olacak”

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Üyesi Ece Ceylan Baba, dünyada sadece ABD’de ve Japonya’da örneği olan “Güvenli Yapılar Eğitim Merkezi”nin Türkiye’de de kurulmasına ilişkin Türkiye İMSAD tarafından hayata geçirilecek olan proje hakkında bilgi verdi. Baba, “Türkiye İMSAD olarak geçen yıl Tuzla Belediyesi ile Güvenli Yapılar Eğitim Merkezi projesi için işbirliği yaptık ve inşası için protokol imzaladık. Türkiye İMSAD olarak, temsil ettiğimiz inşaat sektörünün önde gelen paydaşlarıyla birlikte bir sosyal sorumluluk projesi olarak planladığımız Güvenli Yapılar Eğitim Merkezi tamamlandığı zaman bölgenin ilk ve benzersiz projesi olacak. En iyi güvenli yapı örnekleri ve uygulamalarının sergileneceği Eğitim Merkezimizde ayrıca interaktif etkinlikler, simülasyonlar, konferanslar ve bilgilendirme toplantıları yapılacak. Bu merkez ile afetler ve güvenli yapı konusunda kamuoyunda bilinç oluşturmayı amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu.

İnşaat malzemeleri sanayi endeksleri

Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Dr. Can Fuat Gürlesel de Genel Kurul öncesinde Türkiye İMSAD tarafından hazırlık çalışmalarına Ağustos 2013’te başlanan ve ilk kez 2015 Ocak ayında kamuoyuyla paylaşılmaya başlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksleri’ne ilişkin bilgi verdi.