Header Reklam

Türkiye'de Yapılan İlk Büyük Ölçekli Rüzgâr Tünelinde Danfoss Drives Çözümleri Kullanılıyor.

11 Nisan 2021
Türkiye'de Yapılan İlk Büyük Ölçekli Rüzgâr Tünelinde Danfoss Drives Çözümleri Kullanılıyor.

Türkiye’de yapılan ilk büyük ölçekli rüzgâr tüneli ODTÜ RÜZGEM Büyük Rüzgâr Tüneli’nde Danfoss Drives çözümleri kullanılıyor. Danfoss Drives Türkiye ekibi iş ortağı DES Teknoloji ile ODTÜ artık benzersiz bir teknolojiye sahip.
 
Danfoss Drives Türkiye ekibi, ODTÜ RÜZGEM Büyük Rüzgâr Tüneli’nde bulunan fanlara 6 adet 400kW Danfoss Vacon düşük harmonikli, ortak DC baralı ve rejeneratif ürünlerini entegre etti. Danfoss Vacon ürünleri kullanılmasından sonra enerji tasarrufunun yanında, düşük harmonik etkisi ile arıza oranları en aza indirilirken, haberleşme desteği ile sistem veri toplama konusunda da avantaj sağlanmaya başladı. Profesyonel yerel panolama desteği ile RÜZGEM Projesi, Türkiye’nin bu alandaki uluslararası uzmanlığının bilinmesi için çok önemli rol oynayacak.

RÜZGEM Büyük Ölçekli Rüzgâr Tüneli Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ), Ankara, Türkiye’de yer alıyor. Rüzgâr tüneli, tamamı havacılık, rüzgâr enerjisi, inşaat ve otomotiv endüstrilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilen 3 m x 7 m x 20 m sınır katmanı test kısmı, 2,5 m x 2,5 m x 10 m havacılık test kısmı ve 3 m  çapındaki açık-jet test kısmı ile çok amaçlı, kapalı döngülü bir rüzgâr tüneli.

Fanlar, dikey veya yatay akışta yoğun bir hava akımı sağlamaları ile rüzgâr tünellerinin temel bileşeni ve tasarımları kritik öneme sahip. Danfoss VACON® düşük harmonik sürücü çözümleri, güç kaynağında düşük voltajlı harmonik bozulmayı etkin olarak sağlamak için 2,4 MW rüzgâr tüneli fanlarında kullanım için seçildi. Danfoss İş Ortağı Des Teknoloji ile beraber Danfoss, VACON sürücü panolarının bu özel proje Fan çözümünü oluşturmak için Türkiye’deki yerel Des Teknoloji tesisinde üretti ve tüm gerekli teknik desteği sağladı.

Fanların aerodinamik tasarımı ve yapısal analizi RÜZGEM’de gerçekleştirildi ve fanlar, Teknima tarafından üretilerek rüzgâr tüneline entegre edildi.