Header Reklam
Header Reklam

Türkiye, Avrupa LEED Yeşil Bina Pazarında İlk Sırada

14 Şubat 2019
Türkiye, Avrupa LEED Yeşil Bina Pazarında İlk Sırada

ABD Yeşil Bina Konseyi (USGBC), ABD dışında LEED konusunda yıllık “İlk 10 Ülke ve Bölge” raporunu yayımladı ve raporda Türkiye bir kez daha “İlk 10” listesine girdi. LEED (Enerji ve Çevre Tasarımında Liderlik), dünyanın en yaygın kullanılan yeşil bina derecelendirme sistemidir. Türkiye, LEED konusunda Almanya ve İspanya da dahil olmak üzere üç büyük Avrupa pazarından biridir ve 10.90 milyon m2 alanı temsil eden 337 LEED sertifikalı projeye sahiptir. Türkiye LEED projelerinde, ülkenin teknoloji gelişimini destekleyen ve LEED v4 kapsamında Gold sertifikalı bir kurum olan Teknopark İstanbul’un İkinci Faz Binaları da dahil olmak üzere sürdürülebilirlik konusunda çıtayı yükseltiyor. Liste, 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle toplam LEED sertifikalı brüt metrekare cinsinden ülke ve bölgeleri sıralıyor.

Liste, daha sağlıklı alanlar oluşturmak için LEED'i kullanan pazarları gösteriyor, daha az enerji ve su kullanmanın yanı sıra, karbon emisyonlarını azaltan, kullanıcılar ve işletmeler için parasal açıdan tasarruf sağlayan yapılara dikkat çekiyor. Avrupa’nın, LEED açısından, Türkiye dahil en büyük üç pazarında, toplam 25 milyon metrekareden fazla alana sahip yaklaşık 1.000 sertifikalı LEED binası bulunuyor.

LEED projelerinin küresel onay organı USGBC ve Green Business Certification Inc. (GBCI) Başkanı ve CEO'su Mahesh Ramanujam, “LEED, son 25 yıldır, dünyadaki sürdürülebilirlik çabalarında kilit bir rol oynadı. İlk 10 Ülke ve Bölgeler Raporu, yaşam kalitemizi iyileştirmeye kendini adamış USGBC üye şirketleri ve yeşil bina profesyonellerinden oluşan küresel bir topluluğu temsil ediyor. Daha iyi bir gelecek; kimseyi geride bırakmayan evrensel bir yaşam standardı gerektiriyor ve bu, böylesi olağanüstü işler yapılmadan mümkün olamaz ”dedi.

Türkiye, Almanya ve İspanya’daki LEED sertifikaları, yeşil bina için çıtanın yükselmesine yardımcı oluyor. Türkiye’de ülkenin teknoloji gelişimini destekleyen ve LEED v4 kapsamında Gold sertifikalı Teknopark İstanbul İkinci Faz Binaları, bir inovasyon merkezi. Düsseldorf Havaalanı Bölgesi'nde bulunan ve LEED v4'e göre Gold sertifikalı Garden’s Ofis Binası, yolcuların ihtiyaçlarını karşılayacak esnek kat planları ile tasarlandı. İspanya'da, Logistik Gavilanes ise bir gıda dağıtım deposu ve LEED v4 kapsamında Gold olarak sertifikalandıran ilk depo oldu. Liste, 31 Aralık 2018 itibariyle toplam LEED sertifikalı yapıların brüt metrekareleri cinsinden ülke ve bölgeleri sıralamakta ve 7.798 sertifikalı projeyi, 210 milyon m2 brüt alanı kapsamaktadır. LEED, 167'den fazla ülke ve bölgede 96.275 tescilli ve sertifikalı projeye sahip, dünyanın en yaygın kullanılan yeşil bina programıdır. Sıralamanın tamamı şöyle:

* Brüt metrekare milyon biriminde rapor edilmiştir. Veriler Aralık 2018 itibariyle rapor edilmiştir.
** LEED'nin menşei olan ABD, listede yer almıyor, ancak LEED için dünyanın en büyük pazarı olmaya devam ediyor.

LEED, dünya çapında mükemmelliğin tanınan bir simgesidir. Binalar, şehirler ve topluluklar için sürdürülebilirlik açısından çıtayı yükseltmeye devam etmektedir. Son zamanlarda, USGBC, derecelendirme sistemine en son güncelleme olan LEED v4.1'i ekledi ve mevcut binalar (LEED v4.1 O+M), yeni inşaat (LEED v4.1 BD+C) ve iç mekanlar (LEED v4) için beta sürümlerini piyasaya sürdü. 1 ID+C).

Yeşil bina topluluğu, Greenbuild Europe Forumu ile 19-20 Mart tarihleri ​​arasında Amsterdam'da buluşarak en son yeşil bina uygulamalarını inceleyecek. Greenbuild’de, iklim değişikliği, insan sağlığı, enerji kullanımı ve hava kalitesi gibi acil konularla ilgili konular ele alınacak.

Binaların, şehirlerin ve toplulukların insanlar üzerindeki etkisi, USGBC ve endüstriler arasında öncelikli konular olmaya devam ediyor. USGBC, küresel yeşil bina çabalarını artırmak ve LEED’in yalnızca en yaygın kullanılan liderlik standardı değil aynı zamanda önde gelen yaşam standardı olmasını sağlamak için, “Yaşam Standartları” kampanyasını başlattı. Hikaye anlatımının daha sürdürülebilir bir dünyaya yol açabileceği inancına odaklanan kampanya ile USGBC, LEED ve diğer sürdürülebilirlik programlarının, dünyadaki insanlar için yaşam kalitesini nasıl artırdığını anlatan irili ufaklı hikayeleri vurgulamayı hedefliyor. Livingstandard.org adresini ziyaret ederek, birey veya şirket olarak kampanyaya katılmak ve hikaye eklemek mümkün.