Header Reklam

Türk Ekip, Kaira Looro Mimarlık Yarışması’nda TOP100’e Girmeyi Başardı

14 Temmuz 2021

Kaira Looro Mimarlık Yarışması, gelişmekte olan ülkelerde yaşam koşullarını iyileştirmek için yeni yetenekler keşfetmeyi ve insani amaçlı sürdürülebilir mimari modellerini benimsemeyi amaçlayan öğrencilere ve genç mimarlara açık bir tasarım yarışmasıdır. Prestijli firma ve kurumlardan oluşan uluslararası bir jüri tarafından seçilen kazananlara prestijli ödüller verilmektedir. Yarışmanın zorluğu, kırsal kalkınmada önemli bir faktör olarak cinsiyet eşitliğini teşvik etmeyi amaçlayan bir “Kadın Evi” tasarlamaktır. Mimari, eşitlik adına eğitime, farkındalık yaratmaya ve köyü geliştirmeye odaklanan etkinliklere ev sahipliği yapmaya adanmış bir alan olmalıdır.

Proje Alanı
Projenin konumu, Kuzeybatı Afrika'da Atlantik kıyısında, Moritanya, Mali, Gambiya ve Gine sınırındaki bir ülke olan Güney Senegal'dir. Ülke, esas olarak başkent Dakar çevresinde yoğunlaşan 16 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Gambiya'nın güneyindeki bölge, Casamance Nehri'nin varlığından dolayı Casamance Bölgesi olarak bilinir ve toplam 1,5 milyon nüfuslu Ziguinchor, Sedhiou ve Kolda olmak üzere üç idari bölgeye ayrılmıştır. Projenin geliştirileceği merkez bölge Sedhiou'dur. 2008 yılında oluşturulan bu bölge, %10'luk ortalama kentleşme oranı ve %92'lik yoksulluk oranıyla ülkenin en az gelişmiş bölgelerinden biridir. Bu bölge yaygın olarak tarıma dayalıdır ve köylerde ortalama 1500 kişi yaşamaktadır. Sedhiou'nun başkenti yaklaşık 200.000 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Türkiye’den katılan ekip TOP100’de
Yarışmaya Türkiye’den katılan ekip, bu seneki yarışmada 900 proje arasından TOP100’e girme başarısını elde etti. Okan Üniversitesi'nden Misafir Öğretim Görevlisi Mimar Ilgın Yeşim Eldeş, Zeynep Değermenci (Öğrenci), Berke Kara (Öğrenci) ve Aleyna Yıldırım (Öğrenci)’dan oluşan Türk Ekibin Danışmanları ise Okan Üniversitesi’nden Kerem Ercoşkun, ATTEC’ten Tarık Ateşer ve ECL Consulting Engineers'ten İsmail Çelik isimlerinden oluştu.