Header Reklam

TTMD ve Yenilikler, Komiteler ve AB Projeleri Tanıtım Toplantısı Yapıldı

11 Ekim 2019 Dergi: Ekim-2019
TTMD ve Yenilikler, Komiteler ve AB Projeleri Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) tarafından ISK-SODEX İstanbul 2019 Fuarı konferans etkinlikleri kapsamında düzenlenen TTMD ve Yenilikler, Komiteler ve AB Projeleri Tanıtım Toplantısı, 3 Ekim 2019 tarihinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Marmara Salonu’nda gerçekleştirildi. 
Toplantının açılış konuşmasını ve sunumunu yapan TTMD Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Gökhan Ünlü, ilk olarak Derneğin tarihçesi, kuruluş amaçları, temsilcilik yapısı ve düzenli etkinlikleri hakkında bilgi verdikten sonra TTMD’nin son dönemde hız kazanan dijitalleşme çalışmaları, TTMD Portal, web sitesi ve e-dergi faaliyetlerini paylaştı. Ünlü, sunumunun son bölümünde TTMD’nin kurumsal ilişkilerini, yurtdışı sorumluluklarını, geçmişte yürüttüğü ve halihazırda yürütülen AB Projelerini anlattı. 
Toplantıda Commissioning Komitesi adına bir sunum gerçekleştiren Emre Özmen, Commissioning süreci hakkında ön bilgi verdikten sonra; tasarım öncesi, tasarım anı, üretim ve işletme aşamalarında Commisioning’in gerekliliğini anlatarak bu sayede elde edilen faydalara değindi. Özmen, komite olarak yürütmekte oldukları çalışmaları ve hedeflerini anlatarak sunumunu tamamladı.
Dijitalleşme Komitesi hakkında bir sunum yapan Komite Başkanı Nevroz Karakuş, ilk olarak komitenin hedeflerini ve kuruluş sürecini anlattı. Dijitalleşme Komitesi’nin şu zamana kadar yapmış olduğu seminer ve çalıştayları paylaşan Karakuş, komitenin gelecek aksiyon planı ile ilgili bilgi verdi.
Gündemde yer alan diğer üç komitenin sunumlarını yapmak üzere kürsüye gelen Gökhan Ünlü, ilk önce Enerji Depolama ve Isı Pompası Komitesi’ni anlattı. Ünlü, Uluslararası Enerji Ajansı’ndaki teknik çalışma programının bir gölgesi olarak bu komitenin kurulduğunu belirterek komitenin enerji depolama, solar ısıtma ve soğutma, ısı pompası gibi alanlarda yürüteceği çalışmaları özetledi.
İkinci olarak IBPSA Turkey-Bina Enerji Performans Simülasyonları Komitesi’nin sunumunu paylaşan Gökhan Ünlü, komitenin temel görevinin bina performans simülasyonları konusunda çalışacak insanları bir araya getirecek bir platform yaratmak olduğunu söyleyerek komitenin günümüze kadar yapmış olduğu faaliyetler hakkında bilgi verdi.
Son olarak Enerji Mühendisliği Komitesi AEE Turkey adına sunum yapan Ünlü, 18 bine yakın enerji verimliliği ve enerji yönetimi konusunda çalışan kişinin üye olduğu The Association of Energy Engineers-Enerji Mühendisleri Derneği’nin artık Türkiye’de bu komite tarafından temsil edileceğini belirtti. 
Toplantının son sunumlarını gerçekleştiren TTMD Proje Sorumlusu Gamze Esener, TTMD’nin son dönemde yürütmekte olduğu iCoins: Industry 4.0 Competences for SMEs-Awareness Raising Tools ve From Zero to Hero: Wise Energy Use Volunteering Scheme for Youngster Projeleri hakkında detayları aktardı. Esener, iCoins Projesi’nin kobiler için hazırlandığını, mesleki eğitim kapsamında eğitmenleri eğitmek üzere planlandığını ve kobilere yol gösterici bazı dokümanların projede yer aldığını belirtti. From Zero to Hero Projesi’nin, gençleri enerji verimliliği konusunda bilinçlendirerek enerjinin tasarruflu kullanımının gençler arasında yaygınlaşmasını hedeflediğini söyleyen Gamze Esener; proje kapsamında e-öğrenme platformları, videolar ile gençlere “Yaklaşık Sıfır Enerjili Binalar” konusunda bilgi vermek ve farkındalık yaratmak gibi çalışmaların yer alacağını söyledi. 
Toplantı, son bölümde gerçekleşen iş geliştirme oturumuyla tamamlandı. Slider Altına