Header Reklam
Header Reklam

TTMD İstanbul Seminerlerinde Nisan Ayı Konusu; “Bina Tesisatlarında Sık Yapılan Hatalar”dı

01 Nisan 2017
TTMD İstanbul Seminerlerinde Nisan Ayı Konusu; “Bina Tesisatlarında Sık Yapılan Hatalar”dı

01 Nisan 2017 tarihinde Taksim Point Otel’de 10.30’da başlayan TTMD seminerinde “Bina Tesisatlarında Sık Yapılan Hatalar” ele alındı. Oturum başkanlığını İbrahim Biner’in üstlendiği seminerde proje tarafını Zühtü Ferah, Uygulama tarafını İrfan Çelimli ve işletme tarafını Eser Çizer temsil etti. Zühtü Ferah, Türkiye’de mekanik tasarımın çok ileri düzeyde olduğunu, ancak projecilerin yatırımcı karşısında çok daha cesur, kararlı ve ısrarcı olması gerektiğini öne sürdü. Ferah, işletmecilerin, işletme sürecinde bir takım değişiklikleri gerçekleştirmeden önce mekanik tasarımcısı ile temasa geçmesinin önemine dikkat çekti. Ferah ayrıca projelerin öneri ve avan proje safhalarının yeterince iyi değerlendirilmediğinin, avan proje sonrasında bütçe çalışmasının yapılması gereğinin altını çizdi.

İrfan Çelimli, yapılan işlerde temel sorunun zaman baskısı ve beraberinde bütçe baskısı olduğunu ifade ederek “ucuza mal etme” çabasının çoğu kez sorunları beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Çelimli konuşmasında yatırımcıdan, projeciden, uygulamacıdan, işletmeciden ve denetim süreci eksiklerinden kaynaklanan sorunları örnekleri ile özetledi.

Eser Çizer’in yüklenici ve işletmeci olarak görev aldığı dönemler içinde şahit olduğu örneklere görüntüleri ile birlikte yer verdiği konuşmasında getirilen çözümleri de detaylı olarak yer verdi.

Ekipmanların yatırımcı tarafından satın alınmasından kaynaklanan sorunların ise müşterek bir kanı olduğu ortaya kondu.

İzleyen katkıları ve soruları ile devam eden seminer, konunun önemi itibarıyla yeniden, alt başlıkların ayrı bir başlık haline getirilerek ve ekipman satıcıları ile denetim, kontrol tarafı da içeriğe dahil edilerek tekrarlanması temennisiyle son buldu.

Seminer konuşmacılarına ve oturum başkanına teşekkür belgeleri Ersin Gökbudak tarafından takdim edildi.