Header Reklam
Header Reklam

TTMD'den Dünya Çevre Günü Mesajı

05 Haziran 2017 Dergi: Temmuz-2017
TTMD'den Dünya Çevre Günü Mesajı

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir açıklama yapan Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Kılkış, küresel sorunumuz olan çevre kirliliğinin ülkemizdeki yansımalarının giderek arttığını belirtti. Kılkış: “Günümüzde insan sağlığını ve tüm çevresel dengeleri tehdit eder boyutlara ulaşan küresel ısınma gerçeği bu denli büyürken sürdürülebilir bir gelecek için enerji verimliliğinin yanı sıra enerjinin akılcı kullanımını gerekiyor. Bunun, hem ülkemiz ve ekonomimiz için önemli bir etken, hem de iklim değişikliği ve küresel ısınma ile mücadelede etkin bir yöntem olduğunun herkesçe bilinmesi lazım” dedi. 

TTMD Başkanı Kılkış açıklamasında şunlara dikkat çekti: “Türkiye, yenilenebilir enerji kaynakları açısından önemli bir potansiyele sahiptir, ancak bu kaynakların çok akılcı bir harmanlaması gerekir. Türkiye’de neredeyse tamamı ithal edilen doğal gazın yüzde 67’ sinin elektrik üretiminde verimsiz, atık ısısından faydalanılmadan gökyüzüne atılan çağdışı bir teknolojiyle üretim yapmaktadır. Artık enerjinin sadece verimli değil, doğru enerjinin doğru yerde, doğru zamanda, doğru kalitede ve doğru miktarda kullanma bilinci yerleşmeli ve ulusal boyutta çok uzun soluklu enerji politikalarının geliştirilme ve uygulamaya başlanma zamanı gelmiştir."

Kılkış, “TTMD, enerji verimliliği yansıra enerji akılcılığı ve sürdürülebilir kentler konularındaki gelişmeleri izleyerek ülkemizdeki çalışmalara katkı koymakta ve öncülük yapmaktadır” sözleriyle TTMD’nin bu çalışmalar içinde aldığı konumun altını çizdi.