Header

TTMD’den “Buhar Sistemlerinde Verimlilik Artırıcı Sistemler ve Dijital Çözümler” Webinarı

13 Mayıs 2020 Dergi:

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD), çalışmalarını dijital ortamda sürdürmeye devam ediyor. Bu kapsamda, “Buhar Sistemlerinde Verimlilik Artırıcı Sistemler ve Dijital Çözümler” konulu webinar 12 Mayıs Salı günü 14.00-15.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Zühtü Ferah’ın üstlendiği webinarda konuşmacı olarak Buğra Serinyel yer aldı. 

Serinyel sunumunda buhar sisteminin avantaj ve dezavantajları, buhar tipleri, direkt ve indirekt buhar kullanımı, buhar sistemi kullanılan endüstriler, buhar sistemleri maliyet analizleri ve Dijital Verimlilik Asistanı konularına değindi. 

Serinyel buhar kullanımının avantajları hakkında şu bilgileri verdi: “Su/buhar her yerde bulunabilir ve kullanılabilir. Buharın taşınmasında pompa ihtiyacı yoktur. Buharla yüksek enerji taşınabilir. Yüksek buharlaşma entalpisi ile kolay ısı transferi sağlar ve direkt ve endirekt kullanımda yüksek ısı iletkenliği sağlar.” 
Buhar sistemlerinin sıcak su sistemlerine göre bazı avantajları olduğunu söyleyen Serinyel, bu avantajları şöyle sıraladı: 

 • Aynı ısı transferi için daha az kütlesel debi ihtiyacı
 • Sirkülasyon pompasına ihtiyaç bulunmaz
 • Daha düşük boru çapları kullanılabilir
 • Isı değiştiricileri için daha hızlı ve stabil enerji sağlanması
 • Buhar basıncını değiştirerek daha hızlı ve hassas sıcaklık kontrolü
 • Sabit sıcaklıkta yüksek miktarda ısı transferi
 • Yoğuşma sırasındaki yüksek ısı transfer katsayısı sayesinde daha küçük ısı değiştiriciler
 • Direkt buhar kullanımı (Gıda, Autoclav vb.)

 

Serinyel buhar sistemlerinin sıcak su sistemlerine göre dezavantajları hakkında da şu bilgileri verdi: “Yetkin işletme personeli ihtiyacı, sürekli su şartlandırma ihtiyacı, blöf kayıpları, daha yüksek sıcaklıklarda cidar kayıpları ve su şartlandırmada ısı ihtiyacı, buhar sistemlerinin sıcak su sistemlerine göre dezavantajlarıdır.” 

Buhar tipleri başlığında flaş buhar, saf buhar, gıdaya uygun buhar, düşük basınçlı buhar, kızgın buhar, doymuş buhar ve ıslak buhar özelliklerini ve uygulama alanlarında teknik bilgiler paylaşan Serinyel, endirekt ve direkt buhar kullanımının üretim endüstrisi, ticari işletme ve kamusal tesisler, enerji endüstrisi, gıda ve içecek endüstrisi gibi alanlarda yaygın olduğunu söyledi.

Buhar kazanının çalışma prensibini teknik detaylarıyla katılımcılarla paylaşan Buğra Serinyel, buhar sistemlerinin maliyet analizinin, toplam satın alma maliyeti (TCO) hesabıyla yapıldığını ifade etti. Serinyel,

 • İlk Yatırım Maliyeti, 
 • Bakım Maliyetleri,
 • İşletme Maliyetleri, 
 • Plansız Arıza ve Duruş Maliyetleri gibi aşamalarda yapılması gerekenleri sıraladıktan sonra bir proje uygulaması üzerinden verdiği örnekte maliyet hesaplamalarını kıyasladı. 

 

Sunumunun son bölümünde Serinyel, “Dijital Verimlilik Asistanı” sayesinde “verimlilik (fabrika müdürü)”, “işletme (teknik müdür)” ve “servis (kazan operatörü)” açılarından sağlanan kazanım ve avantajlar hakkında bilgiler verdi.

Serinyel Dijital Verimlilik Asistanı hakkında özetle şunları söyledi: “Bir fabrika müdürü, Dijital Verimlilik Asistanı ile KPI’ları devamlı takip ederek buhar sisteminin optimum şekilde işletildiğinden emin olur. Bir teknik müdür buna ek olarak kazan işletmesi ile ilgili verileri takip eder, olası problemleri önceden görerek müdahale edebilir. Bir kazan operatörü ise bunların yanında ayrıca kazanın periyodik bakım ihtiyaçlarını takip eder ve olası arızalarda işletme talimatlarına ulaşır.”

Webinar, katılımcılardan gelen soruların yanıtlandığı bölümün ardından sona erdi. Webinarı izlemek için tıklayınız