Header Reklam

TTMD, ASHRAE Kabul Edilebilir Bir İç Hava Kalitesi için Havalandırma Standardını Yayımladı

19 Ocak 2021 Dergi: Şubat-2021
TTMD, ASHRAE Kabul Edilebilir Bir İç Hava Kalitesi için Havalandırma Standardını Yayımladı

ANSI/ASHRAE 62.1-2016 Kabul Edilebilir Bir İç Hava Kalitesi için Havalandırma Standardı, TTMD’nin 39 no’lu yayını olarak sektöre sunuldu.

Dr. Murat Çakan’ın dilimize kazandırdığı bu standardın amacı, mekân içinde yaşayanlara kabul edilebilir iç mekân hava kalitesi sunmak ve onların sağlıklarına yönelik tehditleri en aza indirmek amacıyla mekâna sağlanması gereken asgari hava miktarlarını belirlemektir. 

Standart yeni binalara, var olan binalara yapılan eklemelere ve var olan binalara standardın kapsamında yapılan değişikliklere yönelik nizami uygulamalar için kaleme alınmıştır. Bu standart var olan binalardaki iç mekân hava kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. 

Kullanıcıların sabit olduğu konut ölçeğindeki yerleşim birimleri dışında kalan, insanların kullanımına yönelik binalardaki mekânlar için geçerlidir. 

Bu standart havalandırma ve hava temizleme sistem tasarımı, kurulum, işletmeye alma, kabul, işletim ve bakım gerekliliklerini tanımlar. 

Standart kitabının Ekler bölümünde; Çok-Zonlu Sistemler, Hava Giriş ve Egzoz Çıkış Açıklıklarının Ayrılması, Seçili Hava Kalitesi Yönerge Örneklerinin Özeti, CO2 Konsantrasyonuna Bağlı Teneffüs Edilmesi Gereken Hava için Minimum Fizyolojik Gerekçeler, İHK Prosedürlerinde Kullanılacak Kabul Edilebilir Kütlesel Denge Denklemleri, PM10, PM2,5 ve Ozon için Yayınlanmış Ulusal Standart ve Yönergelerden Örnekler Uygulama ve Uygunluk Belgeleme, Ulusal Ortam Havası Kalite Standartları (NAAQS), Bilgilendirici Referanslar ve Zeyil Tanımlama Bilgisi yer almaktadır.

ANSI/ASHRAE 62.1 Standart kitabı, Systemair HSK firmasının katkılarıyla hazırlanmıştır.

Standart kitabına www.ttmd.org.tr adresinden, TTMD Ofislerinden ya da [email protected] üzerinden sipariş vererek ulaşabilirsiniz.