Header Reklam

Trane Technologies, Dünyanın İlk Net Sıfır Onaylı Şirketlerinden Biri Oldu

08 Mayıs 2022
Trane Technologies, Dünyanın İlk Net Sıfır Onaylı Şirketlerinden Biri Oldu

Trane Technologies, Science Based Targets Initiative (SBTi) tarafından yapılan en son doğrulamayla dünyanın ilk net-sıfır onaylı şirketlerinden biri oldu.

Küresel bir iklimlendirme teknolojileri geliştiricisi Trane Technologies, bugüne kadar dünya çapında net sıfır karbon emisyonu hedeflerini, Karbon Saydamlık Projesi, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi, Dünya Kaynakları Enstitüsü ve Dünya Çapında Doğa Fonu koalisyonu Bilim Tabanlı Hedefler Girişimi (SBTi) tarafından onaylanan 11 şirketten biri, sektöründe de bir “ilk” olduğunu duyurdu.

Net Sıfır Onaylı bir şirket olarak Trane Technologies, 2019 temel çizgisinden 2050 yılına kadar değer zincirinde net sıfır GHG emisyonuna ulaşmayı taahhüt ediyor. Bu, küresel operasyonları genelinde sera gazı emisyonlarında %90'lık bir azalmayı (kapsam 1 ve 2) ve şirketin ürünlerinin kullanımından kaynaklanan soğutma tonu başına emisyonlarda %97'lik bir azalmayı (kapsam 3) ve ortadan kaldırılmayan emisyonları nötralize etmeyi içeriyor.

Trane Technologies Başkanı ve CEO'su Dave Regnery, "Net-sıfır taahhüdümüzü bilimle uyumlu hale getiren ve SBTi'nin titiz süreci tarafından onaylanan dünyadaki ilk şirketlerden biri olmaktan son derece gurur duyuyoruz. Sürdürülebilirlik yolculuğumuza ‘yeşil trend’ten çok önce başladık; 2020 İklim Taahhütlerimizi ilk bilime dayalı hedeflerimizle 2014 yılında belirledik ve inovasyonu hızlandırarak erkenden gerçekleştirdik. İklim eylemi için kaybedecek zaman olmadığının bilincinde olarak, bir pay ve 2019'da Gigaton Challenge'ımız da dahil olmak üzere 2030 Sürdürülebilirlik Taahhütlerimiz için daha da cesur hedefler belirledik. Yakın vadeli 2030 hedeflerimizde ilerlememiz, bizi 2050 yılına kadar net sıfıra doğru bir gidiş yoluna koyuyor. Gezegenimizi korumak ve sürdürülebilir bir dünya için mümkün olan her şeye cesurca meydan okuma amacımızı sürdürmek için harekete geçerken daha fazla şirketi bize katılmaya davet ediyoruz” dedi.

Trane Technologies'in 2030 Sürdürülebilirlik Taahhütleri arasında, müşteri karbon emisyonlarını bir milyar metrik ton azaltma taahhüdü olan Gigaton Challenge'ın yanı sıra karbon nötr operasyonlar, çöp sahasına sıfır atık ve net pozitif su kullanımı ile örnek teşkil edecek hedefler yer alıyor. Bu hedefler, şirketin ürün emisyonlarını %50'den fazla ve operasyonel emisyonları %35'ten fazla azaltan 2020 İklim Taahhütlerinin başarısını takip ediyor ve bu da 2030 Taahhütleri için diğer birçok şirketten daha iddialı bir temel oluşturuyor.

Trane Technologies kısa süre önce, şirketin çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik performansına ilişkin ayrıntılı verileri içeren Transform Tomorrow, Today adlı en son ESG raporunu yayınladı. Rapor, 2021'de şirketin Gigaton Challenge'a ulaşma yolundaki yıllık hedeflerini ve karbon nötr operasyonlara yönelik yıllık hedeflerini aştığını vurguluyor.

Trane Technologies, binaları, evleri ve ulaşımı ısıtmak ve soğutmak için verimli ve sürdürülebilir çözümler geliştirme konusunda öncü olarak uzun bir geçmişe sahip. 2021'de şirket, arka arkaya 11. yıl için Dow Jones Sürdürülebilirlik Endekslerinde yer aldı. EcoVadis’te Altın madalya kazanan şirket, JUST 100 Company listesinde ve art arda 10. yıl Fortune'un “Dünyanın En Beğenilen Şirketleri” arasında övgüyle bahsedilerek yer aldı.Slider Altına