Header Reklam

Trane, Karbon Emisyonlarını 2030’a Kadar Yarıya Düşürmeyi Taahhüt Etti

26 Mart 2021
Trane, Karbon Emisyonlarını 2030’a Kadar Yarıya Düşürmeyi Taahhüt Etti

HVAC ve iklim kontrol çözümleri şirketi Trane Technologies, 2030 yılına kadar ürün karbon emisyonlarını yarı yarıya azaltmayı hedefleyen yeni bir çevresel sürdürülebilirlik hedefini duyurdu. Şirket, yeni hedeflerinin Bilime Dayalı Hedefler girişimi ile doğrulandığını belirtti.

Binalar, küresel sera gazı emisyonlarına önemli bir katkıda bulunur ve uzun vadeli yapıları göz önüne alındığında değiştirilmesi en zor olanlardan biridir. Trane’e göre binalar küresel karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 15’ine katkıda bulunuyor ve ısıtma ve soğutma bunun yaklaşık yüzde 35’ini temsil ediyor. Gıda israfı, sera gazı emisyonlarının bir diğer önemli kaynağı.

Trane Technologies Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Mike Lamach şunları söylüyor: “Bir iklim yenilikçisi olarak, iklim değişikliğinin çözümüne önemli bir katkıda bulunabiliriz. Dünyadaki karbon emisyonlarının yüzde 15’i binaların ısıtılması ve soğutulmasından, diğer yüzde 10’u ise küresel gıda kaybından kaynaklanıyor. Faaliyetlerimizi dönüştürüyoruz, binaların ısıtma-soğutmasında ve dondurulmuş gıdaların taşınmasında devrim yaratıyoruz.”

Trane 2019’da, 2030 yılına kadar müşterilerinin ayak izinden bir milyar metrik ton karbon emisyonunu azaltmayı hedefleyen, binaları ısıtma ve soğutma ve nakliye sırasında soğuk havada muhafaza edilen yüklerin soğutma şeklini değiştiren bir sürdürülebilirlik girişimi olan Gigaton Challenge’ı başlatmıştı. Şirkete göre duyurusu yapılan “2030 yılına kadar ürün karbon emisyonlarını yarı yarıya azaltmayı hedefleyen yeni bir çevresel sürdürülebilirlik hedefi” bu hedefi destekliyor.

Trane, SBTi (Science Based Targets initiative-Bilime Dayalı Hedefler) onayının şirketi, iklim hedeflerinin kuruluş tarafından iki kez onaylanmasını sağlayan küresel olarak yalnızca 47 şirketten biri haline getirdiğini belirtti.

Lamach, “SBTi onayı, eylemlerimize üçüncü taraf güvenilirliği katar - dışarıdan doğrulanan, iklim bilimiyle uyumlu olan, gerçeklere ve verilere dayanan taahhütlerimiz var. Büyüyen iklim krizinin ele alınması için küresel bir yanıt gerekiyor. Diğer şirketleri, sera gazı emisyonlarını azaltmak ve bunları bilime dayalı hedeflerle desteklemek için cesur adımlar atmaya davet ediyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki ekibimiz, amacımızı gerçekleştirmek, daha sürdürülebilir ve eşit bir geleceğe öncülük etmek için her gün var gücüyle çalışıyor” diye ekliyor.

Kaynak: esgtoday.com