Header Reklam
Header Reklam

Toplum Sağlığı için Taze Hava Filtresi Üretiyor

08 Eylül 2021 Dergi: Eylül-2021
Toplum Sağlığı için Taze Hava Filtresi Üretiyor

Isıtma, soğutma ve iklimlendirme (HVAC) sektöründe 35 yıldır faaliyet gösteren Bomaksan, geliştirdiği ve tesislerinde üretimini yaptığı yeni nesil çevreci ‘Kompakt Jet-Pulse Kartuş Filtreler’ ile çalışan sağlığını koruyor.

CNC ısıl kesim tezgahlarında yapılan işlemler çeşitli tehlikeli maddeleri içeren farklı miktarlarda toz ve dumanın açığa çıkmasına neden oluyor. Uygulama sırasında yeterli önlemin alınmaması ise sağlıksız iş ortamlarına, üretim kayıplarına, verimsizliklere, çalışan huzursuzluğuna ve işverenin ağır tazminatlar ödemesine sebep olabiliyor. 1986 yılından bu yana çeşitli endüstriyel tesislerin toz, gaz ve duman problemlerine çözümler tasarlayan Bomaksan, şimdi de ürettiği ‘Kompakt Jet-Pulse Kartuş Filtreler’ ile kapalı alanların iç hava kalitesini artırıp tüketicinin temiz hava ortamı için en doğru filtreyi tercih etmesini sağlıyor.

“Çalışan sağlığı her şeyden daha önemli”

Üretim tesislerinde çalışanlar için yeterli önlem alınmadığında ekipman ve hammaddelerin hastalıklara neden olduğunu vurgulayan Bomaksan’ın Genel Müdürü R. Bora Boysan, CNC ısıl kesim tezgahlarında açığa çıkan toz ve duman etkilerine çözüm sunan filtre sistemleriyle ilgili şöyle konuştu: “Endüstriyel tesislerde, çalışan ve ekipman sağlığı ile ilgili gerekli önlemler alınmadığında, hem çalışanların sağlığı hem de imalat kalitesi ve süresi olumsuz anlamda etkileniyor. CNC Isıl Kesim sırasında açığa çıkan toz ve dumanın sebep olduğu hastalıklar, ‘Meslek Hastalığı’ gurubuna giriyor ve ciddi yaptırımlara neden olabiliyor. Yine fiber lazer, CO2 lazer, Plazma ve Oksijen kesim sırasında açığa çıkan toz ve duman, cihazların lenslerinin bozulmasına ve birçok elektronik aksamın negatif etkilenmesine sebebiyet verip plansız bakımların sayısını artırıyor. Sağlıklı bir ortam yaratmak amacıyla ürettiğimiz her ürünle çalışan sağlığının her şeyden daha önemli olduğunun altını çiziyoruz.’’

Maliyet ve enerji tasarrufu sağlıyor

İç hava kalitesi konusunda CNC ısıl kesim dumanı ve tozuna yönelik filtrasyonun doğru çalışabilmesi için sistemi oluşturan tüm bileşenlerin doğru seçilmesi ve tasarlanması gerektiğini vurgulayan Bora Boysan, ‘Kompakt Jet-Pulse Kartuş Filtreler’in; fan, filtre, kontrol panosu, toz boşaltma ekipmanları ve jet-pulse basınçlı hava ile temizlik sistemini tek bir üründe bir araya getirdiklerini söyledi. Boysan, Bomaksan mühendislerince tasarlanan bu ürünlerin hem göze hem de bütçeye hitap ettiğini kaydetti. Plug &Play (Tak-çalıştır) olarak da adlandırılan bu ürünler tüm aksesuarları tek bir gövdede toplayarak nakliye & montaj kolaylığı sağlamanın yanı sıra, ısıtılan iç ortam havasını yüksek verimlilikte temizleyerek yeniden solunabilir havaya dönüştürebilmesi sayesinde enerji tasarrufu sağlıyor. Bomaksan olarak sürdürülebilirliğe katkı sağlayan ürünler tasarladıklarına dikkat çeken Bora Boysan, enerji tasarrufu sağlayan sistemlerine yönelik şunları söyledi: “Filtrasyon sistemlerimiz tasarlanırken sürdürülebilirliği öncelemeye gayret ediyoruz. Türkiye ve dünyada enerji tasarrufuna katkı sağlamayı insani bir görev olarak görüyoruz.”

Filtreler basınçlı hava ile otomatik temizleniyor

Toz Toplama Teknolojileri konusunda TÜBİTAK destekli Ar-Ge projesi geliştiren ilk ve tek Türk firması olduklarının altını çizen Bomaksan Genel Müdürü Bora Boysan, Jet-Pulse filtrasyon sistemlerinin basınçlı hava ile otomatik olarak temizlendiğini belirtti. Cihazların üzerinde yer alan fark basınç sensörleri sayesinde, basınçlı havanın sadece ihtiyaç halinde tüketildiğini, ihtiyaç olmadığı durumlarda ise basınçlı hava tüketiminin engellendiğini ekleyen Boysan, “Bu sayede yaygın olarak kullanılan zaman ayarlı sistemlere göre çok daha az basınçlı hava tüketiyor ve yine müşterilerimizin önemli miktarlarda enerji tasarruf etmelerini sağlıyoruz. Bakım maliyetini düşüren bu sistem ile aynı zamanda seri imalat yapan firmalarda sürekli çalışma imkânı sunuyoruz” diye konuştu.