Header Reklam
Header Reklam

Termo Teknik, Sektörde Yaşanan Durgunluğa Rağmen 2024’te de Yatırımlara Devam Edecek

17 Aralık 2023
Termo Teknik, Sektörde Yaşanan Durgunluğa Rağmen 2024’te de Yatırımlara Devam Edecek

Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan,  ısıtma sistemleri sektöründe 2023 yılında yaşanan durgunluğun, 2024’te de devam edeceğini öngördüklerini, ancak geçmiş yıllarda olduğu gibi yatırımlara devam edileceğini söyledi. 
Çorlu’da, yıllık 5.5 milyon adet üretim kapasiteli dünyanın en büyük panel radyatör fabrikasında faaliyetine devam eden, Türkiye’nin ve Avrupa’nın önde gelen ısı sistemleri tedarikçisi olan Termo Teknik’in Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan , 2023 yılını değerlendirdi ve 2024 yılına ilişkin öngörülerini açıkladı. 
Sektör zor bir yıl geçirdi
Türkiye’de ve Avrupa’da konut sektöründe yaşanan duraklama eğilimine bağlı olarak ısıtma sektörünün zor bir yıl geçirdiğini belirten Kasan şöyle devam etti:
“2023 yılına, bir önceki yıldan devir alınan ekonomik durgunluk ile girildi.  Mayıs ayında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler öncesi belirsizlik yaşandı, seçimler sonrasında ise anti enflasyonist sıkı para politikasının doğal sonucu olarak mevduat ve kredi faizleri yükseldi. Bu iki ana nedenle yılın ilk 9 ayında konut satışlarında önemli düşüşler görüldü. İnşaat sektörümüzde 2023’te büyüme görülse de, bu büyüme deprem bölgesindeki enkaz kaldırma faaliyeti ve yeni başlayan inşaatlardan kaynaklandı, bölgenin dışında ciddi bir hareketlilik oluşmadı. 
İhracatımızın ana aksını oluşturan Avrupa’da da enflasyonu kontrol altına almak amacıyla sıkı para ve yüksek faiz politikası izlendi,  Rusya- Ukrayna savaşı devam etti. Yüksek faizler ve önemli bir pazarımız olan Doğu Avrupa’da devam eden savaş hali Avrupa inşaat sektörü ve konut piyasasını olumsuz yönde etkiledi ve bu piyasada küçülme yaşandı. Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde yaşanan bu tablo ısıtma sektörü ürünlerine iç ve dış pazarlarda olan talebin düşmesine neden oldu.
Yatırıma devam ettik
Yaşanan ekonomik zorluklara rağmen, sürekli yatırım ve yenileme yaklaşımımızın sonucu olarak yıllık 5.5 milyon adet panel radyatör üretimi kapasitesine sahip olan fabrikamızda 2023 yılında yatırıma devam ettik. 
Yılın ilk çeyreğinde kurumsal müşterilerin talebine uygun renkte radyatör üretimine başladık. Dikey radyatör hattımıza, robotik otomasyonumuza ve Avrupa’ya ihraç edilen orta bağlantılı radyatörleri ürettiğimiz hatların modifikasyonuna yatırım yaptık. Enerji verimliliği ve sürdürülebilirliğe yönelik yatırımlarımız devam etti. Bayilerimiz ile iletişimimizi arttırdık. Şubat ayında yaşadığımız hepimizi derinden etkileyen deprem felaketi sonrası AFAD ve yetkili kuruluşlarla yaptığımız iş birliğinin yanı sıra, bölge bayilerimiz ile doğrudan ve daha sıkı iletişim oluşturarak en kısa sürede hizmete devam etmeleri için destek verdik. 
Renkli radyatör
Çorlu’da bulunan fabrikamızda, 2023 yılında devreye aldığımız verimlilik ve çevre açısından birçok avantaja sahip olan 750 metrelik yeni toz boya hattı ile radyatörler beyaz ve antrasitin yanı sıra farklı renklerde de üretilebiliyor. 
Termo Teknik’in, yüksek mühendislik kalitesi ve üretim yönetimi uzmanlığının göstergesi olarak, her bir kurumsal müşterinin talebine uygun renkte ve sayıda panel radyatör üretimi mümkün oluyor. Böylece, inşa edilen mekanların mimari özellikleri ve dekorasyonuna daha fazla katkı sunuluyor.
Dikey su kanallı radyatörler
Termo Teknik’in Çorlu’da bulunan fabrikasında 2023 yılının ilk yarısında üretilmeye başlanan Termolux Klasik Dikey Su kanallı radyatörler ısıl verimlilik ve sağlamlığın yanı sıra, dar yüzeylere uygulanabilme özelliği ve mekanlara şıklık katan görünümleri ile dikkat çekiyor. 
Dikey su kanallı radyatörler, farklı ebat ve boyutlarda çok sayıda seçenek sunuyor. Kullanıldıkları mekân ile bütünleşen radyatörler iç mekanların görünümünü zenginleştirmek isteyenlere için de önemli bir seçenek oluşturuyor.
Termolux dikey su kanallı radyatörlerin beyazın yanı sıra antrasit veya farklı renk seçenekleri ile dekorasyon tercihleri için zevkli ve modern görünümlü bir alternatif oluşturuyor. 
2024 yılında üretimimizi geliştirecek, sürdürülebilirliğe katkıda bulunacak yatırımlarımızı devam ettirmeyi ve Türk tüketicisini yüksek kaliteli ürünlerle tanıştırmayı hedefliyoruz.“
2024 beklentileri
Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 2024 yılına ait beklenti ve öngörülerini şöyle sıraladı:
“2023 yılında ihracatımızın önemli bir bölümünü gerçekleştirdiğimiz Avrupa Pazarı’nda daralma, Türkiye’de ise konut satışlarında düşme eğilimi gördük. Bu iki olumsuz eğilimin 2024 yılında göreceli olarak devam edeceğini tahmin etmiyoruz. 
Buna karşılık ülkemizde 2024 yılının ikinci yarısından itibaren enflasyonun düşmeye başlayacağını, kur hareketliliğinin kontrollü bir çizgide devam edeceğini, 2024’ün dördüncü çeyreğinde piyasalarda açılma olacağını öngörüyoruz.
Avrupa’da yüksek faiz politikasının sonuna gelindiğini, ancak önümüzdeki yıl büyüme beklentilerinin çok sınırlı olduğunu görüyor ve konut piyasasına ilişkin hızlı bir büyüme beklemiyoruz.
Gelecek yıl ayrıca, bölgemizde binlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına, milyonlarca insanın göç etmesine yol açan devam eden savaş ve çatışmaların sona ermesini ümit ediyoruz. 
2024 yılında iç ve dış pazarlara ilişkin olumlu beklentilerimiz olmasa da finansal gücü yüksek bir şirket olarak, fabrikamızda otomasyon, altyapı, üretim ve enerji verimliliği yatırımlarına devam edeceğiz.  
Yılın ikinci yarısında Avrupa’da çok tutulan orta bağlantılı radyatörleri tanıtmaya başlayabiliriz. Dikey su kanallı ve renkli radyatör kullanımının da 2024’te daha da yaygınlaşacağını öngörüyoruz. 
Ürünlerimize tam destek sunuyoruz. Türkiye’nin tamamında, 180 yetkili servis ağı, 200’ün üzerinde bayi ve 500’ün üzerinde satış noktası ile tüketiciye ulaşıyoruz.  Bayilerimiz ile birlikte büyük bir aileyiz. İş ortaklarımız ile uzun dönemli çalışma anlayışına bağlı olarak güven esasına dayalı bir iletişim ve iş ilişkisi sürdürmeye ve geliştirmeye kararlıyız. 
Çorlu’da bulunan fabrikamıza toplam 120 milyon doların üzerinde yatırım yaptık. Türkiye ekonomisine ve ülkemizin geleceğine her zaman güvendik ve güveniyoruz. Bu güvenimizin sonucu olarak yatırımlara, üretim yapmaya, iç ve dış pazarlara ve müşterilerimize yüksek kaliteli ürünler sunmaya devam edeceğiz.”