Taksim İlk Yardım Hastanesi Yangınının Ardından İMO Yaptığı Basın Duyurusuyla Yangın Yönetmeliğinin Uygulanmadığına Dikkat Çekti

06 Nis 2018

Taksim İlk Yardım Hastanesi Yangını İMO Basın Açıklaması

İMO İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Nusret Suna: "Yangın Yönetmeliği neden uygulanmıyor?"

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından, Taksim İlkyardım Hastanesi yangınıyla ilgili yapılan basın açıklamasında Yangın Yönetmeliğine uymamanın vahim sonuçlarına dikkat çekildi.

"Taksim İlkyardım Hastanesi bir kez daha çıkan yangınla gündeme geldi. Aynı hastanede 2011 yılında da yangın çıkmıştı. Eğer bir binada birkaç yıl arayla iki büyük yangın çıkıyorsa, ortada apaçık bir sorun var demektir. Görünen o ki, 2011`de çıkan yangının nedenleri yeterince irdelenmemiş veya yangının çıkış nedenleri tespit edilmesine rağmen, sorunu gidermek yerine üstünün kapatılması, yok sayılması tercih edilmiştir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, yangının çatıda başlaması ve dış cephe boyunca hızla ilerlemesidir. Demek oluyor ki dış cephe malzemeleri sorunludur. Yangın yönetmeliklerine uygun malzeme kullanılmamıştır. İşin en ilginç noktası ise 2011`deki yangın yine dış cephe kaplaması üzerinde başlamış ve büyümüştür.

Yangın Yönetmeliklerinde "İnşaatlara kolay alevlenen yapı malzemelerinin kullanılmasına müsaade edilmeyeceği" açıkça ifade edilmektedir. İfade bu denli açıkken, Taksim İlkyardım Hastanesi inşaatında kolay alevlenen malzeme kullanılmasına kim ve neden göz yummuştur? Denetim sürecinde bu durum neden tespit edilmemiş ve neden dış cephede Yangın Yönetmeliğine uygun malzeme kullanılması sağlanmamıştır?

Konuyla ilgili pek çok soru sorulabilir. Soruların işaret ettiği noktada, yapı üretim süreci ve denetim sisteminin sorunlu olduğudur. Kamu binalarının inşa süreci, sorunları daha da görünür kılmakta, denetim sistemindeki zafiyeti belirleyici olmaktadır.

Hastane, okul, yurt, kreş olarak kullanılan yapılarda göz ardı edilecek en küçük hata, göz yumulacak en küçük bir ihmal, telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacaktır. Böyle bir vahim durumun sorumluluğu hiç şüphe yok ki göz ardı edenlerin, göz yumanların olacaktır.

Yangında can kaybının olmaması sevindiricidir, olaydan etkilenen hastalara, hastane personeline ve tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

Nusret SUNA

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı

 Sektörle ilgili haber gönderin yayınlayalım.
Siz de 'nun bir parçası olun.
Haber gönder
Sektördeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız e-bültenimize abone olun.

sosyal medyada takip edin: