Header Reklam
Header Reklam

Systemair ve Deltrian Güçlerini Birleştirdi

13 Kasım 2021 Dergi: Kasım-2021
Systemair ve Deltrian Güçlerini Birleştirdi

İç mekânların hava kalitesini artırıp insanlara taze hava sağlamak misyonuyla hareket eden Systemair, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Belçika’nın önde gelen filtre üreticilerinden Deltrian ile geliştirdiği DELTRI+ teknolojisini piyasaya sunan şirket, havadaki virüs ve bakterilere geçit vermiyor. 

Dünya genelinde antiviral filtre yatırımını yapan ilk iklimlendirme üreticisi olan Systemair ile Deltrian işbirliğinde hayata geçirilen yeni nesil filtreler, klima santralleri aracılığıyla virüsleri etkisiz hale getirip yok ediyor. İşlevselliği ve güvenilirliği Lüksemburg Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (LIST) tarafından test edilen DELTRI+ kapalı alanlarda temiz havanın öneminin arttığı bugünlerde havada asılı kalan ve istenmeyen mikroorganizmaların genetik materyallerini imha ederek çoğalmalarını engelliyor. Havadaki virüs ve bakterilerin üreme riskini azaltan bu filtrenin HVAC sektörüne hareketlilik kazandıracağını ifade eden Systemair Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Serkan Gündüz, normal bir yaşantıya dönüşü destekleme konusunda pratik bir katkı sunduklarını dile getirdi.

SARS-COV-2 dahil biyolojik aerosolleri azaltıyor

serkan-gunduzPandemi ile hayatımızın merkezine yerleşen korona önlemlerinde DELTRI+ filtrelerin büyük bir avantaj sağladığını söyleyen Serkan Gündüz, “Bu filtreler, daha steril bir ortam yaratmak için enfeksiyonların özellikle insanların toplu olarak bulunduğu okul, alışveriş merkezi, hastane, havalimanları ve ofislerde yayılmasını engelliyor. DELTRI+, Lüksemburg Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ve Fransa’daki bağımsız bir laboratuvar tarafından test edildi ve sonuç olarak SARS-COV-2 dahil biyolojik aerosolleri kayda değer oranda azalttığı belgelendi. İşlem gören filtre yüzeyi virüs taşıyan damlacıklarla temas ettiğinde aktive oluyor. Temas anından sonra virüsler etkisiz hale geliyor ve bulaşıcılığını kaybediyor. Tam bir yıl boyunca kapalı alanlardaki virüslerin aktive olmasını engelleyen DELTRI+ filtreler, Avrupa genelinde ve dünyanın dört bir yanında birçok pazarda sipariş ediliyor. Bunun yanında, DELTRI+ filtrelerin klima santrali ile birlikte sağlanabilmesi konusunda Deltrian firmasının dünya genelinde yalnızca Systemair ile işbirliği yaptığını da söylemek isterim. Systemair, Deltrian ile bu konuda özel bir iş modeli yürütüyor” dedi.

Yüksek enerji verimliliğiyle optimum toz tutma kapasitesi

deltriKanıtlanmış Hygienic By Design konseptlerinin bir ürünü olan DELTRI+ teknolojisine sahip hava filtrelerinin şimdiden büyük bir ilgiyle karşılandığını söyleyen Gündüz, “DELTRI+ filtre, tesis sahiplerinin havalandırma sistemleri için daha geniş kapsamlı yatırımlar yapmadan önce mevcut sistemlerini hızlıca iyileştirebilmelerini sağlıyor. Mevcut filtrelerin DELTRI+ ile değiştirilmesi, virüsten korunmak için kullanılan diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında uygulama ve lojistik faaliyetleri bakımından pratik bir çözüm yaratıyor. Tüm bu özelliklerine ek olarak bu filtre; güçlü performansı sayesinde düşük basınç kaybı ve mümkün olan en iyi enerji verimliliğinin yanı sıra optimum toz tutma kapasitesiyle de fark yaratıyor. ISO16890 ePM1 %90 (EN 779 F9 benzeri) onayı bulunan DELTRI+, tüm standart klima santrali filtre boyutlarıyla kompakt ünitelere özel formatlar da sunuyor” şeklinde konuştu.