Header Reklam
Header Reklam

Systemair Türkiye 52 Ülkeye Karbon Emisyon Ölçüm Teknolojisi İhraç Ediyor

03 Aralık 2022 Dergi: Aralık-2022
Systemair Türkiye 52 Ülkeye Karbon Emisyon Ölçüm Teknolojisi İhraç Ediyor

Günümüzde iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle başa çıkmak, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak ve makroekonomik riskleri en aza indirmek için tüm dünyada çeşitli adımlar atılıyor. Bu adımlar arasında bu yıl ikincisi düzenlenen Kuzey ülkelerinin, Türkiye’nin yeşil dönüşüm sürecine katkı sağlamak için hayata geçirdiği Nordic Talks etkinliği de yer alıyor. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ile İsveç Ticaret ve Yatırım Ataşeliği’nin ev sahipliğinde Pioneering Green Transition in Turkey/Türkiye’nin Yeşil Dönüşümünde Öncü Bir Partner başlığıyla yapılan etkinlikte Systemair’in imza attığı Yaşam Döngüsü Analizi (LCA) isimli yeşil dönüşüm projesi de yer aldı. Sürdürülebilirliği bir hedeften öte tüm süreçleri domine eden temel bir güç olarak gören Systemair Türkiye, Yaşam Döngüsü Analizi’ni uygulayan ilk iklimlendirme şirketi olmasının yanı sıra bu teknolojiyi Türkiye’den 52 ülkeye ihraç etmesi ile de öne çıkıyor. 

Systemair, Pioneering Green Transition in Turkey/Türkiye’nin Yeşil Dönüşümünde Öncü Bir Partner başlığıyla, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nda gerçekleşen Nordic Talks etkinliğine katıldı. Türkiye ve İsveç arasında yeşil dönüşüm alanındaki potansiyel iş birliklerinin değerlendirildiği etkinlikte Systemair’in, Türkiye’deki yeşil dönüşüme katkı sunan çalışmaları paylaşıldı.

İsveç öncülüğünde Türkiye’de yeşil dönüşüme katkı sunuyor
Etkinlikle ilgili görüşlerini paylaşan Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu, sürdürülebilirlik performansı açısından uzun bir geçmişe sahip olan İsveç’in küresel yeşil dönüşüme liderlik ettiğini vurgulayarak şu bilgileri verdi; “Bu noktada İsveç’in öncülüğünde yapılacak çalışmaları önemsiyor ve iş birliği içinde olmayı sürdürmek istiyoruz. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ile İsveç Ticaret ve Yatırım Ataşeliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye’nin Yeşil Dönüşümünde Öncü Bir Partner etkinliğinde geliştirdiğimiz projenin örnek projeler arasında yer alması ise bizi ayrıca gururlandırdı. Etkinlikte örnek olay olarak sunulan Yaşam Döngüsü Analizi (Life Cycle Assessment-LCA) projemiz hakkında da kısaca bilgi vermek isterim. Projemiz sayesinde ürünlerimizin kullanım süresi boyunca yarattığı etkiyi Yaşam Döngüsü Analizi (LCA) yöntemiyle belirliyoruz. Böylece ürünlerin çevresel etki düzeylerini analiz ederek daha sürdürülebilir adımlar atabiliyoruz. Projemiz sayesinde operasyon, lojistik ve ham madde tedariği gibi aşamalardan hangisinin en fazla çevresel etkiye neden olduğunu belirleyebiliyoruz. Üstelik bu çalışma, üretim süreçlerinin iyileştirilmesinde eko-tasarımı destekleyecek veriler sağlayarak dönüşüm süreçlerinde daha çevreci çözümlere olanak tanıyor. Edinilen LCA hesaplama yeterliliği sayesinde 40’tan fazla ham madde ve bileşenin emisyon değerlerini veri tabanına ekledik. LCA projesinin bizim için en değerli yanı ise Systemair Türkiye olarak bu mühendisliği Systemair'in faaliyet gösterdiği 52 ülkeye ihraç ediyor olmamız. Bu anlamda çalışmamızın hem sektörümüze farklı bir bakış açısı getireceğine hem de Türkiye'nin ihracattaki stratejik rolünü güçlendireceğine inanıyoruz.”