Header Reklam

Systemair Ticari Klima İş Kolunu Panasonic'e Devredecek

17 Kasım 2022
Systemair Ticari Klima İş Kolunu Panasonic'e Devredecek

Havalandırma ve ticari iklimlendirme işinde lider bir küresel üretici olan Systemair AB, Panasonic Corporation'ın Isıtma ve Havalandırma A/C Şirketi ile Systemair'in ticari klima işini 100 milyon Euro'luk bir işletme değeriyle devretmek amacıyla bir anlaşma imzaladı. 
İtalya'da Systemair S.r.l ve Tecnair S.p.A'daki tüm tedavüldeki hisselerin ve zamanı gelince Almanya'da Systemair GmbH'deki klima satış çalışanları tarafından yürütülen iş kolunun satışı için Panasonic ile bir anlaşmaya varıldı. Systemair GmbH'in satış çalışanlarının transferi, Almanya'daki İK danışmanlığına tabi olacak. Ayrıca Panasonic, Fransa'daki iş konseyi görüşmelerinin ardından Systemair tarafından uygulanabilecek bir opsiyona tabi olarak, Systemair AC SAS'taki tüm tedavüldeki hisseleri Systemair'den satın almayı teklif etti.
İşlem, 2023'ün ilk yarısında tahmini kapanış ile düzenleyici mercilere onaylara, gerekli İK istişarelerinin tamamlanmasına ve standart kapanış koşullarına tabidir.
İklimlendirme işinin 1 Ağustos 2021 - 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında konsolide 12 aylık gelirleri, Systemair grup ortalamasının altında bir kâr marjı ile 69 milyon Euro'ya ulaştı ve grup yaklaşık 400 kişi istihdam ediyor. Tasarlanan işlem, yaklaşık 45 milyon Euro'luk bir tahmini sermaye kazancı ile sonuçlanacak.
Systemair'in Başkanı ve CEO'su Roland Kasper, "Ticari iklimlendirme işinde yıllar boyunca Panasonic ile işbirliği yaptık ve ortağımızın kurumsal kültürü ve güçlü yönleri hakkında karşılıklı olarak derin bir anlayış geliştirdik ve iyi bir ilişki kurduk. İtalya ve Almanya'da ve Fransa'da klima işini satmak niyetindeyiz, çünkü ana işimiz olan havalandırmaya odaklanmanın müşterilerimize sunduğumuz teklifleri güçlendireceğinden ve stratejimizle uyumlu olduğundan eminiz. Systemair, havalandırma sistemlerimizde sınıfının en iyisi havalandırma ürünleri, ısı pompaları ve entegre ısı pompası çözümleri sunmaya devam ederek müşterilerimiz için en iyi ortak olmaya çalışmaktadır. Mevcut ve ticari klimaların tedariği için Panasonic ile uzun vadeli bir anlaşma imzalayarak ve ortaklarımızı daha da güçlendirerek gelecekteki müşterilere sürekli olarak hizmet vermeye devam edebileceğiz" dedi.
Panasonic Isıtma ve Havalandırma A/C Şirketi Başkanı Masaharu Michiura, "Ticari klimalar tedarik etmeye başlamak için 2019'da Systemair ile bir iş ortaklığı imzaladık. Konut tipi havadan suya ısımızı satmak gibi işbirliğinin kapsamını genişlettik. Isı pompalarını Systemair'in ticari iklimlendirme teknolojileri ile inverter ve enerji tasarrufu teknolojilerimizi birleştirerek, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu katma değeri yüksek çözümleri sağlama konusunda hız kazanacağız. Systemair ile uzun vadeli bir tedarik anlaşması imzalayarak müşterilerimize katkıda bulunmak ve ortaklığımızı daha da derinleştirmek istiyoruz" dedi.Slider Altına