Header Reklam

Systemair, Klima Santrallerine Eurovent’in Yeni “Yaz Etiketi”ni Alıyor

07 Mayıs 2021
Systemair, Klima Santrallerine Eurovent’in Yeni “Yaz Etiketi”ni Alıyor

Eurovent’in klima santralleri için Yaz Uygulaması için Yeni Enerji Verimliliği Sınıfları (EECS) etiketi, sıcak hava koşullarını ve nem geri kazanımını esas alıyor.

Eurovent Sertifikasyonu, klima santralleri (AHU) için Yaz Uygulaması Enerji Verimliliği Sınıfları (EECS) etiketini piyasaya sürecek. Etiket Eylül 2021'den itibaren zorunlu hale getirilecek. Systemair, Eurovent onaylı AHU'ların tamamı için yaz etiketi alacak. Müşterilere, Haziran ayına kadar çevrimiçi seçim araçlarıyla ekstra etiketi yazdırma seçeneği sunulacak.


AHU Tasarım ve Sertifikasyon, Menerga, Systemair Group Teknik Ürün Müdürü Jörn Doerk, yaz etiketinin geliştirilmesiyle ilgili şunları söylüyor: “AHU'lar için Eurovent Sertifikasyon enerji etiketi yıllar içinde pazar için güvenilir bir referans noktası haline geldi. Kolay derecelendirme şemasının da yardımıyla, müşterilerin pazardaki çeşitli markaları zahmetsizce karşılaştırmasına yardımcı oldu ve bir AHU seçimi için basit koşulların ayarlanabilmesini sağladı. Bununla birlikte, şu anda tüm etiketler kış koşullarına göre çalışmayı baz aldığından, ünitelerin sıcak iklimlerdeki performansına bakmanın önemi konusunda farkındalık oluşturmak önemli hale geldi. Bunun nedeni, birçok girişimin büyük ölçüde enerji tasarrufu için fırsatları vurgulayan öncül ülkelerin Kuzey Avrupa'da, daha soğuk bölgede olması ve çalışmaların ağırlıklı olarak bu ülkeler tarafından yürütülmesidir. Daha sıcak iklime sahip bölgelerdeki durum, bir anlamda göz ardı ediyordu ve yaz etiketinin tanıtımıyla değiştirmek ve düzeltmek istediğimiz şey buydu."


Hollanda Systemair Geliştirme Müdürü Andy Bijmans ise şöyle diyor: “Eurovent yaz etiketi, sıcak hava koşullarında da enerji tasarrufu fikrini güçlendirmek istiyor. Bu nedenle, genel enerji verimliliği performansına yaptığı önemli katkı nedeniyle nem geri kazanımını kabul etme ek faydasına sahiptir ve bu da etiketi kış etiketi hesaplamalarından daha gelişmiş hale getirir. Yeni etiket, belirli bir fan verimliliğine sahip olabilecek hava direnci ile yaz koşullarında belirli bir ısı geri kazanım verimliliğinin gerçekçi bir temsilini vermektedir. Çeşitli serilerimiz tüm bölgelerdeki müşterilerin taleplerini karşılayabildiğinden ve enerji verimliliğini artırma yönündeki hareketimizi yansıttığından, yaz etiketi gereksinimlerini karşılamak konusunda da, Systemair AHU'ların üstün performansını sergiliyor."

Eurovent Sertifikasyon yaz etiketi, gerçekçi iklim koşulları elde etmek için ASHRAE iklim veri tabanını kullanır. Bu, müşterilerin en doğru enerji hesaplamasını ve değerlendirmesini sağlar. Müşteriler, Systemair ve Menerga'nın AHU konfigüratörlerinde uygun seçenekleri elde etmek için konumlarını veya mevcut en yakın sabit şehri seçebilirler. Hesaplamalar, soğutma hızı üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, sıcaklık ve nemi en yüksek seviyede dikkate almıştır.

Systemair, Eurovent Derneği yönetim kurulundaki temsilciler aracılığıyla yaz etiketi ile ilgili tartışmaların başlatılmasında aktif bir rol oynamıştır ve bu dönüm noktası, Systemair’in, tüm pazarların uygun teknik gereksinimlere göre en enerji verimli çözümleri seçebilmesini sağlamayı taahhüt eden küresel bir tedarikçi olarak konumunu yansıtmaktadır.