Header Reklam
Header Reklam

Systemair, İhracattaki Başarısını Bir Kez Daha Ödülle Taçlandırdı

09 Aralık 2022 Dergi: Aralık-2022
Systemair, İhracattaki Başarısını Bir Kez Daha Ödülle Taçlandırdı

İklimlendirme sektörünün teknoloji öncüsü Systemair, İSİB tarafından açıklanan ihracat liderleri ödül töreninde ‘En Çok Klima Santrali, Rooftop ve Paket Tipi Klima İhracatı Yapan’ ilk üç firma arasına girerek bir kez daha ödül almaya hak kazandı. Ödül kapsamında Türkiye’nin iklimlendirme sektöründeki gücünü değerlendiren Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu, Systemair olarak bu gücü 2023 yılında yaratacakları büyük ihracat ağı ile de pekiştireceklerini vurguladı. 

Ar-Ge Destekli İhracat Stratejisiyle Büyümeye Devam Edecek

2021 yılının ‘En Çok Klima Santrali, Rooftop ve Paket Tipi Klima İhracatı Yapan’ ilk üç firma arasına girmekten büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Ayça Eroğlu; “Bizim için ihracatta başarının anahtarı inovatif değer yaratmaktan geçiyor. Bu sebeple Dilovası’ndaki fabrikamızda konumlanan Ar-Ge merkezimizde geliştirdiğimiz teknolojilerle ihracata odaklanıyor, küreselleşmenin etkilerinin ve rekabetin yoğun olarak yaşandığı sektörümüzde ihracatta katma değeri artıracak stratejik hamleler gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin HVAC sektöründeki rolünü, potansiyelini ve ihracat kapasitesini çok önemsiyor, stratejik ürün planlama çalışmaları ile yeni ürünler geliştirip ihracatını gerçekleştirmek için çalışıyoruz. İklimlendirme ürünlerinin fizibilitesinden tasarımına kadar her aşamasını ülkemizin başarılı ve uzman mühendisleriyle yapıyor; termal testler, akustik testler ve hava akış testleri için yurt dışındaki test ekiplerimizle ortak çalışıyoruz. Grup içinde öncülük ettiğimiz birçok çalışma da bulunuyor. Örneğin, veri merkezi soğutma cihazlarımızın başta Ar-Ge çalışmaları olmak üzere üretim, satış ve pazarlaması da Türkiye’de yapılarak dünyanın farklı noktalarına ihraç ediliyor” şeklinde konuştu.

Hedef, İhracatın Ciro İçindeki Payını 3 Yıl İçinde Yüzde 50’ye Çıkarmak

Systemair Türkiye olarak nihai hedeflerinin Türkiye’de ürettikleri katma değerli ürünleri dünyanın her coğrafyasına ihraç edebilmek olduğunu vurgulayan Ayça Eroğlu; “Bunun için Dilovası’nda ürettiğimiz iklimlendirme ürünlerimizi 25’ten fazla ülkeye ihraç ediyoruz. İhracatımızın toplam ciromuz içindeki oranını yüzde 40’a çıkardık, önümüzdeki üç yıl içinde bu oranı yüzde 50’ye taşımak istiyoruz. Geçen sene ihracatımızı Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetler’de yoğunlaştırmıştık, bu sene odağımıza Avrupa’yı da koyduk. Yakın zamanda 20 milyon TL yatırım ile Avrupa’daki en modern ve yüksek kapasiteli test laboratuvarı olan 365 Performance Center’ı hayata geçirdik. Laboratuvarımızla, veri merkezi soğutma sistemleri alanında hem Türkiye’de hem de dünyada çok önemli bir konuma ulaşmayı amaçlıyoruz.