Header Reklam
Header Reklam

Systemair, Avrupa’nın En Yüksek Kapasiteli Test Laboratuvarıyla Veri Merkezi Üretiminde Çığır Açacak

08 Şubat 2024 Dergi: Mart-2024
Systemair, Avrupa’nın En Yüksek Kapasiteli Test Laboratuvarıyla Veri Merkezi Üretiminde Çığır Açacak

Çevrimiçi süreçlere ve veri iletimine yönelik küresel talep hızla artarken yüksek enerji verimliliğine sahip “veri merkezleri” inşa edilmesine duyulan ihtiyaç da giderek kuvvetleniyor. Kesintisiz çalışma ile yüksek kârlılık sağlayan güvenli, enerji tasarruflu soğutma sistemleri de veri merkezleri ve sunucu odaları için olmazsa olmaz uygulamalar arasında yer alıyor. Bu farkındalıkla Avrupa’nın en yüksek kapasiteli test laboratuvarı 365 Performance Center’ı Dilovası’ndaki fabrikasında açan Systemair, inovasyonu dijitalleşmeyle buluşturarak veri merkezi soğutma sistemleri üretiminde çığır açıyor ve Türkiye’den dünyaya ihracatı artırıyor.

Dilovası’nda 365 Performance Center test laboratuvarında veri merkezleri için soğutma ürünlerinin üretim ve Ar-Ge çalışmalarını yürüten Systemair Türkiye, tüm dünyada farklı iklim şartlarında kullanılan veri merkezleri için özel çalışmaları ile fark yaratıyor. 365 Performance Center’da her coğrafyanın iklimine göre mevcut mevsim şartlarından bağımsız olarak +45°C yaz ve -5°C kış simülasyonu gerçekleştirilebilyor. 

Systemair 365 Performance Center’ın varlığı, dünya genelindeki veri merkezi soğutma çözümlerine yeni bir bakış açısı kazandırıyor.Zorlu dış mekan iklim şartlarına göre ortamdaki sıcaklığı sabit kılmak için geliştirilen veri merkezi soğutma çözümlerinin önceden test edilerek, kullanıcıya sorunsuz sunulması gerektiğine inanan Systemair, bunu da veri merkezi test laboratuvarı ile gerçekleştiriyor. Kesintisiz çalışma süresini maksimize ederek yüksek kârlılık sağlayan, güvenli ve enerji tasarruflu veri merkezi soğutma sistemlerinin olmazsa olmazı olan fabrika kabul testlerini kendi bünyesinde gerçekleştiriyor. 

365 Performance Center ile fabrika kabul testleri hiç olmadığı kadar hassas

Sürdürülebilir bir dünya için çalıştıklarını söyleyen Systemair Türkiye Genel Müdür Yardımcısı  Ayşegül Eroğlu, “Günümüzde artış gösteren aşırı enerji tüketimi, sektörümüz açısından sürdürülebilir çözümlerin üretilmesini zorunlu kılıyor. Bu bilinçle Dilovası’ndaki yeni nesil fabrikamızda hayata geçirdiğimiz 365 Performance Center ile sektörümüze farklı bir açıdan baktığımızı ortaya koyuyoruz. Systemair olarak bu değerli yatırımın hem grup içinde hem de global arenada ülkemizi kulvarının oyun kurucuları arasına taşıyacağına inanıyoruz. Laboratuvarımızda yüksek teknolojiye sahip performans testleri gerçekleştiriyoruz. Bu sayede belirli koşullar ve yük altında uygulanan testlerle birlikte sistemde ortaya çıkabilecek darboğazları ortaya çıkarıp genel performansın ölçümünü yapıyoruz. Gerçekleştirilen bu hesaplamalar sonucunda da nihai cihazla birebir örtüştüğünü ispatlamak temel amacımız oluyor. Bunu yaparken sürdürülebilirlik politikamızı da göz önünde bulunduruyor, enerji tasarrufunu maksimize edecek bir test düzeneği kullanıyoruz. Uluslararası standartlara uygun laboratuvarımız sayesinde hem uzun yıllardır sağladığımız testleri artık daha verimli bir şekilde gerçekleştiriyor hem de sağladığımız enerji tasarrufu ile geleceğimizi korumaya katkıda bulunuyoruz” dedi. 

Enerji düzeneğini maksimize edecek test düzeneği kullanılıyor

Türkiye’nin Systemair Grup bünyesindeki ülkeler arasındaki konumu nedeniyle öncü yatırımların da merkezinde yer aldığını belirten Systemair Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Eroğlu, veri merkezine dair şu açıklamalarda bulundu: “Test laboratuvarımız sayesinde pazarın beklentisini karşılayabilecek seviyede bir yapılanmaya sahibiz. Burada yaptığımız yüksek teknolojili performans testleriyle birlikte belirlenen koşulları ve uygulanan yük altında test yapılan sistemde olası sorunları ortaya çıkarıp sistemin genel performansını ölçüyoruz. Bunu yaparken de enerji tasarrufunu maksimize edecek bir test düzeneği kullanmak ise sürdürülebilirliğe olan yaklaşımımız sayesinde gezegenimizi korumamız adına önem teşkil ediyor. Systemair olarak biz de 365 Performance Center’ı bu anlayış doğrultusunda hayata geçirdik. Laboratuvar yatırımımızın hayata geçmesinden bu yana geçen süre içerisinde İzlanda’dan Suudi Arabistan’a uzanan geniş bir coğrafyada, çok farklı iklim koşullarında çalışan cihazlarımızın testlerini 365 Performance Center’da başarılı bir şekilde gerçekleştirdik ve cihazlarımızı sorunsuz bir şekilde teslim ettik. Mavi gezegenimizin güneşin etrafındaki yolculuk süresi olan 365 günden de peşinden gittiğimiz ilkelerle bağdaştığı için laboratuvarımıza isim verirken ilham aldık.”