Header Reklam

SWEP, Üretim Altyapısını Otomasyon ve Endüstri 4.0’a Tam Uyumlu Hale Getiriyor

08 Eylül 2021

SWEP ısı transferi alanındaki sürdürülebilir gelişimini güvence altına almak üzere otomasyon ve Endüstri 4.0’a tam uyumlu olacak şekilde üretim alt yapısını değiştiriyor.
Lehimli plakalı ısı eşanjörlerinin ve prefabrike enerji transfer istasyonlarının dünya lideri tedarikçilerinden olan SWEP için değişen üretim ortamı, sürdürülebilir bir gelecek için atılması gereken en önemli adım.
Firma tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler yer alıyor: “SWEP’in 30 yılı aşkın bir süre önce bir garajda iki İsveçli girişimciyle başlayan yolculuğu, bugün hala aynı ruh ve inançla devam ediyor. 
SWEP, keşfetme tutkusu ile her zaman yeni teknolojileri test etmeye istekli olmuştur ve üretim süreci de buna dehildir. Şirket tarihinin başlarında da SWEP, üretim ekipmanı için kendi özgün yolunu seçmiştir. Büyük ölçekli bir rakibin asla işe yaramayacağını bildiği bir şey olan bakır folyo ile birlikte çelik plakaları preslemek, buna iyi bir örnektir. SWEP böyle düşünmedi ve bu sistemin çalışmasını sağladı. Diğer bir örnek, pres hattı ile entegre doğrultma, tornalama ve istifleme işlemlerini çözen, büyük kapasite ve üretkenlik artışı sağlayan, pres hatları için erken bir otomasyon ekipmanı olan kendi tasarımı istifleme sistemidir.
Pres hatları ve test ekipmanları gibi bireysel makinelere bağlı otomatik işlevler her zaman olsa bile, gerçek otomasyon yolculuğunun oldukça hızlı bir şekilde başlaması son 5 yılda gerçekleşti. Şimdi, görüntü sistemleri, sensörler ve konveyör sistemleri ile otomatik montaj hatlarına yerleştirilmiş 20'den fazla endüstriyel robot devreye alındı ve yakın gelecekte, önümüzdeki yıllarda daha fazlası da planlandı.
Otomasyona odaklanma 
Bu otomasyon yolculuğunun arkasındaki strateji, tek tek parçalara odaklanmadan ziyade tüm resmin ele alındığı berrak bir vizyonudur: Daha küçük ölçekte deneyin, hatalardan ders alın ve yeni projelerdeki deneyimi iç yetkinliği geliştirmek için kullanın, ancak dış ortaklarla paralel olarak çalışmaya devam edin. Ana bileşenleri ve tüm kaynak kodunu tasarlamak, sahiplenmek ve robot hücrelerini modüller halinde artırmak veya azaltmak, geliştirilen sistemi SWEP'in standart hale getirebilmesi, kopyalayabilmesi ve SWEP'in dünyadaki beş tesisinden herhangi birine uygulayabilmesi önemlidir.


Bir projenin tasarlanması ve uygulanması 
Tipik bir otomasyon projesi, genellikle, daha önceki otomasyon projelerinden elde edilen deneyimle ve teknik grupların beyin fırtınası ile başlar. Sonuç, tartışma ve karşılaştırma için erken görselleştirmeler ve simülasyon modelleridir. Ardından dış ortaklar, onların fikir girdileri ve çözüm önerileriyle, tanımlanmış çalışma arayüzleri ve resmileştirilmiş proje ekibi belirlenir. Genellikle SWEP robot programlamasını yapar, temel bileşenleri tasarlar ve üretir, PLC/güvenlik programı için harici danışmanlar ve donanımın çoğu için harici ortaklarla çalışır. Felsefe, derin ve geniş bir iç yeterlilik oluşturmak, ancak yine de farklı endüstrilerde çok daha fazla kurulum inşa eden ve iş gören dış ortakları kullanmaktır. Harici ortaklar, örneğin SWEP'ten çok daha fazlasını tedarik ettikleri için robotlardaki yüksek hızın ve düşük fiyatların sağlanmasına da yardımcı olur.
Öğrenme sürekli bir savaştır 
Otomasyon yolculuğundaki bir başka öğrenme, planlama, lojistik ve tüm resmin önemli olduğudur. Üretim alanında sadece bir adacık oluşturan makineler ve otomasyon birimleri beklenen verimlilik artışını sağlamayacaktır. İşte bu noktada Sanayi 4.0 devreye girerek tüm noktaları birleştirmektedir. Burada yeni görselleştirme ve simülasyon araçları veya dijital ikizler önemli bir rol oynayacaktır. Akışlar nasıl planlanır ve dengelenir, ekipmanın doğru boyutlandırılması, makineler, robot hücreleri ve iş sistemleri arasındaki akış nasıl izlenir ve iletişim kurulur? Bugün olduğu gibi bir üretim akışı modeli oluşturmak; makine kullanımı, değişen sipariş sırası ve dar boğaz analizleri yoluyla üretim çıktısını optimize etmeye yardımcı olabilir. Doğru yatırım kararlarını vermek, doğru teknolojileri ve boyutlandırma makinelerini, robot teknolojilerini, stoğu, taşıyıcı kapasitesini seçmek için gelecek vizyonunun tamamen yeni senaryoları oluşturulabilir ve analiz edilebilir. Bu, SWEP için bir sonraki büyük otomasyon adımı olacak otomatik yönlendirmeli araçlar dünyasına, AGV'ye girerken çok değerli olacaktır.”