Header Reklam
Header Reklam

“Standart Pompa, basınçlandırma sistemlerinin her alanında Türkiye’nin yüz akı”

16 Aralık 2021 Dergi: Ocak-2022
“Standart Pompa, basınçlandırma sistemlerinin her alanında Türkiye’nin yüz akı”

Standart Pompa, ürünleriyle Saha Expo 2021 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda büyük ilgi topladı.

Savunma Sanayii Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın katılım ve destekleriyle düzenlenen Saha Expo 2021 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda 480’e yakın firma geliştirdiği teknolojileri sergiledi.

Sektörünün savunma sanayisindeki tek temsilcisi olan Standart Pompa, ürünleriyle fuarda büyük ilgi topladı. Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Çelebi, Standart Pompa’nın basınçlandırma sistemlerinin her alanında Türkiye’nin yüz akı olduğunu söyledi. %100 yerli sermaye ile bugünlere geldiklerini vurgulayan Şeref Çelebi, Ar-Ge ve tüm üretim olanaklarını seferber ederek, savunma sanayisine gururla hizmet verdiklerini belirtti.  

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Standart Pompa, basınçlandırma konusunda savunma sanayisi ile ilgili atılabilecek her adımı atan ilk ve tek firma olarak, şimdiye kadar Bayraktar ve Sancaktar olmak üzere donanmanın iki dev gemisinin tüm basınçlandırma sistemlerini üretti. Tank çiftliklerinde yakıt transferi için kullanılan Türkiye’nin ilk API 610 OH2 tasarım pompalarını (SPO) ve savaş uçaklarına yakıt ikmali yapan araç üstü yakıt transfer pompasını da (OZT) savunma sanayisine kazandırdı.

Standart Pompa’nın ayrıca Akkuyu Nükleer Santrali ve İsviçre’deki Cern Projesi’ne de ürünleriyle katkı sağladığı belirtilen açıklamada 1957’den bugüne sürekli büyüyerek üretimini sürdüren Standart Pompa’nın başarısıyla Türkiye’nin global markaları arasında yer aldığı da ifade edildi.