Header Reklam
Header Reklam

Solar Decathlon Africa Yarışmasında Aldağ A.Ş. Sponsorluğundaki Team Bosphorus Ekibi Finale Yaklaşıyor

25 Eylül 2019 Dergi: Eylül-2019
Solar Decathlon Africa Yarışmasında Aldağ A.Ş. Sponsorluğundaki Team Bosphorus Ekibi Finale Yaklaşıyor

Dünyanın en büyük Sürdürülebilir Konut Yarışması Solar Decathlon Africa’da, Fas’ın Benguerir kentinde, Türkiye adına yarışan, Aldağ A.Ş.’nin sponsorluğu ile desteklediği Team Bosphorus ekibi, finale yaklaşıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki farklı disiplinlerden; Mimarlık, Makina, Çevre, Elektrik, Endüstri, İnşaat Mühendislikleri, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığından lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan, aralarında akademisyenler ve sektör profesyonellerinin de bulunduğu mentorlerle beraber 40 kişilik Team Bosphorus ekibi, Green Energy Park’ta, 170 metrekarelik alan üzerine, 2 oda 1 salondan oluşan 90 metrekarelik ReYard adını verdikleri evlerini, üç haftada inşa etti. Yarışacak ekipler evlerini, 21 Ağustos’ta inşa etmeye başladı. Team Bosphorus takımı, düşük maliyetli, çok amaçlı ve esnek kullanım alanları yaratmaya önem verilen evde, Fas’ın geleneksel mimarisini sürdürülebilir yenilikçi bir yaklaşımla yeniden yorumladı. 12 Eylül’de son rötuşları ile birlikte tamamlanan ReYard evi, 13 Eylül’de başlayan yarışma sürecinde ziyaretçilerini kabul etmeye başladı. Ekipten beş kişi, mobilyasından mutfak eşyalarına kadar bir ailenin yaşayabileceği şekilde donatılan evde, yarışmanın tamamlanacağı 27 Eylül’e kadar 2 hafta boyunca yaşayacak, yarışma süresince yaklaşık 500 bin ziyaretçiyi ve jüri üyelerini ağırlayacak. Bu süreçte evin enerji değeri ölçümleri yapılacak. Solar Decathlon Afrika yarışması, 13 Eylül’de Fas Enerji Bakanı Aziz Rabbah ve Amerika Enerji Bakanlığı’ndan Solar Decathlon kurucusu Richard King’in katıldığı açılış seremonisi ile başladı. 27 Eylül’e kadar evlerin enerji ölçümleri ve jüri değerlendirmeleri devam edecek. Favorilerden olduğumuz yarışmada puanlama devam ediyor. 27 Eylül’de kazanan ekip belli olacak. 
Türkiye’nin uluslararası algısını güçlendirecek ve teknoloji geliştirici kimliğini yansıtma olanağı verecek bu önemli girişimi destekleyen Aldağ A.Ş. için, ekibin mentor hocalarından ve Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Koordinatörü & Mezunlar Koordinatörü Prof. Dr. Özden Ağra, yarışma sürecini şu sözleri ile özetlerken, Aldağ A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Rebii Dağoğlu’na da teşekkürlerini dile getirdi: “Team Bosphorus ekibi Green Energy Park’taki 13. günde toprak panellerin dizimine devam etti. Islak hacim ve mutfağın bir arada olduğu pod (İstanbul’da inşa edilen) vinç ile birlikte yerine yerleştirildi. Ev ortaya çıkmaya başlayınca ekibimize olan ilgi artarak devam etti. Sabah 7’de başlayan vardiya, gece 12’ye kadar sürüyor. Projeler, inovasyon, mimarlık, market potansiyeli, konfor ve sağlık, enerji dengesi, sürdürülebilirlik, mühendislik, ev yaşamı, ev aletleri, iletişim ve sosyal farkındalık alanlarındaki 10 ayrı kategoride değerlendirilecek. Profesyonel ekipler için bile bir evi sadece üç haftada, içinde oturulabilir halde bir yapıyı inşa etmekte zorlanırken, öğrencilerimizden oluşan ekibimiz, vardiyalar haline 24 saat çalışarak bunu başarmaya çalışıyor. Eksik kalan malzemeleri temin etme ve konaklama problemleri dahil, her türlü soruna rağmen favori oldukları yarışmada canla başla çalışıyorlar. Kurtuluş Savaşı’mızı tarihte eşi benzeri görülmemiş bir zaferle taçlandıran, her aşaması vatanseverlik ve kahramanlık destanlarıyla dolu 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97’inci yıl dönümünü Team Bosphorus ekibi, Türkiye için canla başla çalışarak kutladı. Başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnetle anıyoruz. ‘Bütün ümidim gençliktedir’ diyen Ata’mızın izindeki Türk gençliği, Solar Decathlon Fas yarışmasında ülkemizi gururla temsil ediyor. Çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Rabat Büyükelçimiz Ahmet Aydın Doğan’ın ekibimizi ziyareti de motivasyon kaynağımız oldu. Solar Decathlon’a kurduğumuz evi götürebilmek için oldukça zor bir sponsor bulma süreci yaşadık. Proje aynı zamanda Türkiye’nin adının güzel projelerle anılmasını sağlamak amacına da hizmet ediyor. Bu anlayışı bizim gibi benimseyen ve projeyi gerçek anlamda sahiplenen birkaç firmadan biri Aldağ A.Ş. oldu. Sayın Rebii Dağoğlu, kendisiyle ilk kez görüştüğümüzde hangi sözleri verdiyse arkasında durdu. Gerçekten Solar Decathlon Türkiye’nin gerçekleştirilmesini Sayın Dağoğlu da bizim kadar istiyor. Bu sektörde, bize katıksız inanan ve hiçbir isteğimizi ikiletmeyen Rebii Bey’e ne kadar teşekkür etsek az. Türkiye’nin en büyük değeri gençliğidir. Bu değerin hak ettiği ilgiyi ve desteği görmesi gerek. Söz konusu 4-5 sponsor firmamız da bizim kadar buna inanıyor. Kendilerine ilgi ve destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin Solar Decathlon yolculuğunu başlatan duayen mentor Hocamız Sayın Prof. Dr. Nilüfer Eğrican’a da içten teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz.”
Rebii Dağoğlu ise firmasının Solar Decathlon sponsorluğu konusunda şunları söyledi: “Bu projenin üniversite-sanayi işbirliğinin en önemli örneklerinden biri olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin iki güzide üniversitesinin öğrencilerinden oluşan diğer çalışma grupları da, daha önceki yıllarda da yarışmada bulunmaya hak kazanmış ancak finansal zorluklar sebebiyle yarışmaya katılım sağlayamamış. Ben bunu duyduğumda çok üzüldüm ve üzerimde bir sorumluluk hissettim. Bu takım bu yarışmaya gitmeliydi, bu gençlerin hevesleri kırılmamalı, motivasyonları ve yaptıkları işe olan inançları zedelenmemeliydi. Sonuçta bu yarışmada kazanılacak tecrübeler, bu üniversitelerde eğitim görecek gelecek nesillere aktarılacak çok önemli değerlerdir. Tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim; bu tür organizasyonların arifesinde sizleri alkışlayan, sırtınızı sıvazlayan çoktur ancak iş elini taşın altına koymaya geldiğinde etrafınızda kimseyi bulamazsınız. Ben bu noktada Prof. Dr. Özden Ağra’ya göstermiş olduğu liderlikten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Eğer bizlerin de bu organizasyonda biraz da olsa bir payı bulunduysa ne mutlu bize. Ben bu ülkenin gençlerine her zaman inandım ve onlara verilecek her türlü desteğin bu ülkenin geleceğine yapılmış bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Buradaki mesele basit bir yarışmadan ibaret değildir, aslolan toplumsal bir farkındalık yaratmak ve  ‘sürdürülebilirlik’ kavramını gelecek nesillere aktarabilmektir. Bu ülkenin sağlıklı yarınlarının garantisi, bu kavramın altını doldurmaktan geçiyor. Biz Aldağ A.Ş. olarak bir kez daha sektörümüz nezdinde bu tür bir organizasyona destek verebilmiş olmaktan mutluyuz ve gururluyuz. Canını dişine takarak ülkemiz adına yarışan gençlerimize başarılar diliyor, yaklaşan finalde ekibimizin başarılı haberlerini heyecanla bekliyoruz.”
Alanında uzman akademisyenlerden oluşan jüri tarafından bu ölçümler ile projelerden dereceye girenler, 28 Eylül’de düzenlenecek kapanış seremonisinde ödüllendirilecek. 
Cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleşecek Solar Decathlon’a ev sahipliği yapmak için müracaat edilecek.