Header Reklam

Serkan Uzun: “Amacımız 2023 sonuna kadar ihracat hacmimizi en az 2-3 kat artırmak”

08 Aralık 2020 Dergi: Aralık-2020
Serkan Uzun: “Amacımız 2023 sonuna kadar ihracat hacmimizi en az 2-3 kat artırmak”

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 2019 yılı ihracatında 20 kategoride başarı gösteren firmaları ödüllendirdi. Üntes, “En çok soğutma grubu ve sistemleri ihracatı yapan firma” kategorisinde birinci oldu.

Konuyla lgili açıklama yapan Üntes İklimlendirme Sistemleri Uluslararası Satış Direktörü Serkan Uzun, “İSİB tarafından verilen ihracat ödüllerinde ‘en çok soğutma grubu ve sistemleri ihracatı yapan firma’ kategorisinde 1. olduk. Bu başarıyı tüm çalışanlarımızın katkısı başta olmak üzere, özellikle son 5 yılda yapmış olduğumuz üretim yatırımlarından başlayarak, hedef pazar belirleme ve uluslararası satış stratejilerimize kadar tüm alanlarda verdiğimiz mücadele bize getirdi” dedi.

2020 yılındaki ihracat pazarlarında satış miktarı olarak yaklaşık %30 büyüme beklediklerini, pandemi ve gelişen ülke piyasalarındaki durağanlaşmadan ötürü bunun biraz altında bir büyüme ile yılı tamamlayacaklarını belirten Uzun şunları söyledi: “Tüm olumsuz tablolara rağmen hitap ettiğimiz pazarlara yenilerini ekledik ve mevcut pazarlarımızda toplamda kaydedeğer artışlar yakaladık. Satış rakamlarımızdan ve hitap ettiğimiz ülke sayımızdan çok memnunuz. Bu sene 50 ülkenin üzerine çıktık, ancak ülkemizin ve firmamızın potansiyeli bunun çok daha ötesinde bunun farkındayız. Olumsuz koşulları olduğu gibi kabullenip elimizdeki mevcut araçları daha etkin kullanmanın yollarını arıyoruz, çünkü tüm sektörümüz aynı durumda. İnanıyorum ki uluslararası marketlerde önümüzdeki süreçte organizasyonel gücü daha iyi olanın daha başarılı olacağı bir gelecek bizi bekliyor.”

İhracatta büyümenin şirketlerin her kademesinde sürekli ve ortak akılla mücadele etmeyi ve tüm standartları sürekli artırmayı gerektirdiğini vurgulayan Uzun, “Ürettiğimiz ürün ve hizmet kalitesini her geçen gün artırmamız gerekiyor bunun farkındayız, öte yandan artan rekabet koşullarına daha hızlı ayak uydurmak zorundayız, bunu biliyorduk ve bunun bilinciyle değişime direnmeden bakış açımızı yenilemeye çalışıyoruz. Üretim ve satış süreçlerimizin tamamını ihracata göre yenileyip hedefimize odaklanıyoruz, yaptığımız en basit tarifiyle bu şekilde. Burada üst yönetimimizin bize verdiği destek ve inanç çok önemli çünkü ihracat miktarını artırmak aynı zamanda dünya sınıfında üretim uygulamaları ve buna uygun yönetim zekası ile mümkün. Biz kendimize zorlu hedefler koyduk ve amacımıza ulaşmanın yöntemlerini belirledik. Dünyanın yavaşladığı bu süreci çok iyi değerlendiriyoruz, bir yandan da Kendimizi gözden geçiriyoruz. Her geçen gün daha verimli sistemler geliştiriyoruz, üretim, kalite ve satış sonrası kadrolarımızı ve ar-ge süreçlerimizi ihracat odaklı daha da etkin hale getireceğiz. Amacımız 2023 sonuna kadar ihracat hacmimizi en az 2-3 kat artırmak, buna inanıyoruz, başaracağız” diye konuştu.