Header Reklam
Header Reklam

Sektörel Yayıncılar Derneği Başkanı Vahit Mahmatlı: SEYAD her koşulda güvenilir iletişim için görev başında

31 Mart 2020
Sektörel Yayıncılar Derneği Başkanı Vahit Mahmatlı:  SEYAD her koşulda güvenilir iletişim için görev başında

SEYAD üyesi yayıncı kuruluşlar, yayınlar ve yayıncılar olarak bu süreçte güvenilir bilgi ve haber kaynağı olmaya devam edeceğiz.

Sektörel Yayıncılar Derneği (SEYAD), dernek üyesi yayıncı kuruluşlar adına bir basın açıklaması yaptı. Sektörel uzmanlık, devamlılık ve tanınırlıkları ile bulundukları alanda etkin bir hizmet sunan yayıncıların, faaliyetlerini her koşulda sürdüreceğinin altının çizildiği açıklamada, ekonominin hareket kazanması için yeni koşulların anlaşılması ve uyum sağlanması adına önemlerin artırıldığı duyuruldu.

SEYAD Yönetim Kurulu tarafından yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

“2000 yılında kurulan SEYAD, sektörlerinde güvenilirliği ve uzmanlığı ile tanınan çeşitli dergi ve elektronik yayınları kapsayan tek kurum.  
2019’a göre her anlamda daha iyi bir yıl olacağı dilek ve umuduyla başladığımız 2020’nin ilk çeyreğini neredeyse dünyanın tamamını etkileyen COVID-19 salgınının muhatabı olarak tamamladık. 

Son yirmi yılda dünya ekonomisi içerisindeki varlığını düzenli bir büyümeyle artıran Çin’den başlayan salgın, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Salgın, insanlar üstünde yarattığı etkiden daha büyüğünü sosyal ve ekonomik hayat üzerinde gösterdi. Hükümetler; sağlığın yanı sıra, ekonomik ve sosyal hayata yönelik tedbirlerini açıkladılar. 

Kamuoyu, daha önce benzerini görmediği bir şekilde tek konuya odaklanmış bir açıklama, haber, duyum ve söylenti sağanağına maruz kaldı. Bu durum doğru, güvenilir, serinkanlı bilgi ve haber kaynaklarının önemini çok açık bir şekilde ortaya koyuyor.

SEYAD Güvenilir Bilginin Kaynağı Olmayı Sürdürecek
SEYAD üyesi yayıncı kurumlar, yayınlar ve yayıncılar olarak bu süreçte güvenilir bilgi ve haber kaynağı olmaya devam edeceğiz. Var olan iletişim araçlarının tamamını yerinde ve yeterli düzeyde kullanarak, temel görevimiz olan, uzmanlık alanlarımızda doğru ve güvenilir bilgi toplamak ve yaymak ilkesini devam ettireceğiz. Yaşadığımız dönemin ve sonuçlarının yeni bir değişim dalgası oluşturduğunu bugünden görüyoruz. Bugün ve gelecek için öngördüğümüz dalganın aşılmasının, bireylerin yanı sıra işletmelerimizin de sağlam ve sağlıklı kalması ile mümkün olacağını biliyoruz. Bu nedenle başta Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu olmak üzere yetkili makamların istek ve önerilerini önemsiyor ve bunlara uyuyoruz.

Sektörel yayıncılığın gerekleri ile birlikte kendi işletmelerimizin ekonomik taahhütlerini de yerine getireceğiz. Bu süreçte hiçbir şekilde fırsatçı, faydacı ve işleri aksatıcı bir tutum takınmayacağız.

Bugünün ihtiyaçları doğrultusunda önümüzdeki dönemin üretim, saklama, paketleme, dağıtma, inşaat ve yaşam ortamlarının tamamında yeni sağlık standartları, yeni ürün ve hizmet standartları ortaya çıkacaktır. Yeni tasarımların, ürünlerin ve standartların öğrenilmesi ve anlaşılması ile gündelik kullanıma girmesi için bilgilendirici içerikler, basılı ve dijital ortamdaki yayınlarımızda azami düzeyde yer alacaktır. Günlük hayatın sürmesini sağlamak ve gelecekte yeni tehditlerle karşılaşmamak için tüm kademelerde çalışan; işveren, işyeri, depo, sunum ve satış noktasında hizmet verenlerin işini kolaylaştıran örnek çözüm, uygulamaları ve ürünler haber konularımız arasında yer alacaktır.

Sektörel yayıncılar olarak her sektör özelinde bilginin toplanması, değerlendirilmesi ve yayılmasında görevimizi sürdürüyoruz. Dağıtım ve yayılmada elektronik ortamlarla birlikte yeni nesil iletişim kanallarını daha fazla kullanacağız. Bununla birlikte SEYAD üyeleri elektronik ortamlarda yayınlanan dergilerin basılı nüshalarını da, basılı dergilerin güvenilirliğinin yanı sıra bilgi ve belge oluşturmak amacıyla da saklayacaktır. 

İçinde bulunduğumuz bu zor günlerde kişisel, sektörel ve kurumsal anlamda yapacağımız işbirlikleriyle bu süreçten çok daha güçlü çıkacağımıza inancımız tamdır. SEYAD üyeleri, en zor şartlarda dahi basılı yayıncılığı sürdürmenin yanı sıra elektronik ve dijital ortamlardaki iletişim ağları ve sosyal medya aracılığıyla sektörel iletişim ve haber alma-verme sorumluluklarını her zamankinden daha aktif bir şekilde yerine getirecektir.”

Seyad Hakkında
Sektörel Yayıncılar Derneği (SEYAD), Türkiye’de sektörel yayıncıların ilk ve tek derneğidir. 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren dernek, 20 kurumsal üye tarafından yayımlanan 60 kadar sektörel dergi ile endüstriyel pazarın iletişimine katkı sunmaktadır.