Header Reklam

Schneider Electric, Veri Merkezlerine Yönelik İlk Sıvı Soğutmalı Entegre IT Kabinini Sektöre Sundu

03 Ocak 2020 Dergi: Şubat-2020
Schneider Electric, Veri Merkezlerine Yönelik İlk Sıvı Soğutmalı Entegre IT Kabinini Sektöre Sundu

Schneider Electric, Avnet ve Iceotope ile birlikte sektörün ilk ticari şasi bazlı ve batırmalı sıvı soğutmasına sahip entegre kabinini üretti. Bu yeni ürün ile çip yoğunlukları artarken, daha düşük işletme maliyetleri, daha yüksek verimlilik, daha az karbon ayakizi ve fansız çalışma mümkün oluyor. Batırmalı sıvı soğutmalı entegre IT kabin, sıvı soğutmalı sunucu çözümlerinin endüstrileştirilmesinde bir kilometre taşı niteliğinde. 

Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümünde dünya çapında uzman olan Schneider Electric, Avnet ve Iceotope ile birlikte sektörün ilk ticari şasi bazlı ve batırmalı sıvı soğutmasına sahip entegre kabinini geliştirdiklerini duyurdu. Yoğun işlemli uygulamalar için optimize edilen çözüm, enerji verimliliğini artırmak için yüksek güçlü bir GPU sunucusuyla Iceotope’un sıvı soğutma teknolojisini bir araya getiriyor. Avnet, veri merkezlerine veya Edge bilişim ortamlarına sade dağıtım yapmak için sıvı soğutmalı sunucuyla Schneider Electric’in NetShelter sıvı soğutmalı kabin sistemini entegre ediyor. Yeni nesil veri merkezi yönetimi yazılımı EcoStruxure IT Expert ve dijital servis EcoStruxure Asset Advisor ile birlikte sağlanan bu çözüm sayesinde, sistem EcoStruxure™’a uyumlu ve hazır hale geliyor.  Türünün ilk örneği olan sıvı soğutmalı çözüm, yüksek işlem ihtiyacının daha fazla enerji kullanımı gerektirdiği büyük veri analitikleri, yapay zeka ve makine öğrenimi algoritma eğitimi geliştirmesi gibi uygulamalar için ideal. Son dönemde Gartner gibi kurumlar da bu konuda oldukça ilgi çeken raporlar yayımladılar. Gartner’a göre sıvı soğutma takip edilmesi gereken bir teknoloji. Analist Henrique Cecci de benzer bir şekilde veri merkezi operatörlerine “Modern sıvı soğutma çözümleri kullanarak soğutma enerjisi verimliliklerini en üst düzeye çıkarın” tavsiyesinde bulunuyor. Sıvı soğutma, GPU’ların yüksek güç yoğunluğuna rağmen daha yüksek verimlilik, daha düşük işletme maliyetleri, daha yüksek güvenilirlik ve neredeyse sessiz çalışma özellikleri sunuyor. Avnet, Iceotope ve Schneider Electric talep arttıkça ortaklığa başka sunucu OEM’lerini de dahil ederek tekliflerini genişletmeyi planladıklarını duyurdular.

Schneider Electric İnovasyon ve Güvenli Güç CTO’su ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Kevin Brown bu yeni çözüm ile ilgili şunları dile getirdi: “Schneider Electric veri merkezlerini daha sürdürülebilir hale getirmeyi taahhüt ediyor ve sıvı soğutma bu konuda oldukça güçlü bir yaklaşım. Bu son gelişme daha geleneksel ‘doğrudan çipe’ sıvı soğutma sistemlerinin uyumluluk ve servis edilebilirliğini sunarken aynı zamanda tank bazlı çözümlerin verimlilik ve etkinliğini sağlayan şasi bazlı batırmalı çözümlerin endüstrileştirilmesinde önemli bir ileri adım anlamına geliyor. İşlem yoğun uygulamalardaki artış hesaba katıldığında bu yaklaşımın son derece umut verici olduğunu düşünüyoruz.”

Avnet Integrated Global Başkanı Scott MacDonald, “Avnet önde gelen bir global teknoloji çözümleri sağlayıcısı olarak değişen pazarlara, trendlere ve teknolojilere uyum sağlama konusunda daima üstün başarı gösterdi. Bunu dünyanın en iyi teknoloji tasarımcıları ve donanım üreticileriyle ortaklık kurarak yaptık, yapıyoruz. Son olarak müşterilerimize mümkün olan en iyi sıvı soğutma çözümlerini oluşturmak için sıvı soğutma alanında uzman Iceotope ve global altyapı devi Schneider Electric ile ortaklık kurduk. Müşterilerin artan çip yoğunlukları, zorlu IT ortamları, artan enerji maliyetleri, su kullanım kısıtlamaları ve yer kısıtları nedeniyle karşı karşıya kaldıkları soğutma zorluklarını akılcı bir şekilde ele alan bu çözümü entegre etmek, gerçekleştirmek ve desteklemekten dolayı heyecanlıyız” dedi.

Iceotope CEO’su David Craig ise, “Iceotope olarak yenilikçi şasi düzeyi batırmalı sıvı soğutma teknolojimizi pazarın geneline sunmaktan dolayı son derece mutluyuz. Bu kapsamda Edge bilişim cihazlarından buluttaki daha büyük sunucu çiftliklerine kolayca ölçeklenebilen sıvı soğutma teknolojisi sunuyoruz. Ayrıca doğrudan çipe (direct-to-chip) sıvı soğutma sistemleriyle karşılaştırıldığında bizim yaklaşımımız daha verimli, daha güvenilir, daha fazla yer tasarrufu sağlıyor, fanları ortadan kaldırıyor ve veri merkezi çapında kurulduğunda maliyetleri azaltıyor” şeklinde konuştu.