Header Reklam
Header Reklam

Saraybosna, AB Yardımı ile Kamu Binalarında Enerji Verimliliğini Artıracak

03 Ağustos 2020
Saraybosna, AB Yardımı ile Kamu Binalarında Enerji Verimliliğini Artıracak

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Saraybosna'daki kamu binalarında enerji verimliliğinin artırılmasına yardımcı olmak için 8 milyon Euro tutarında bir krediye katkıda bulunuyor. Banka, 29 Temmuz'da AB'nin Bosna-Hersek'in başkentinde 40 binanın yenilenmesi için 2 milyon Euro tutarında hibe verdiğini söyledi. Bu çalışma Saraybosna için Yeşil Şehir Eylem Planı kapsamında öncelikli bir projedir.
EBRD'ye göre, yatırımlar 29 okul ve ilgili tesisleri, 6 anaokulunu, 3 öğrenci yurdunu ve 2 polikliniği kapsayacak. Enerji tasarrufunun yaklaşık 13.7 GWh olduğu tahmin edilmektedir ve yıllık 4.774 ton CO2 tasarrufu beklenmektedir. Enerji verimliliği önlemleri arasında daha temiz ve daha verimli ısıtma, daha iyi yalıtım, daha iyi aydınlatma ve genel iyileştirmeler yer alacak.
EBRD Bosna-Hersek başkanı Manuela Naessl, önerilen önlemlerin sadece binaları kullanıcılar için daha rahat hale getirmeyeceğini ayrıca ısı ve elektrik tüketimini en aza indireceğini ve şehirdeki hava kirliliğini de azaltacağını belirtti. Naessl; “EBRD, Bosna-Hersek'te kirliliği azaltmak ve enerji verimliliğini artırmak için önlemler konusunda iki taraf hükümeti de dahil olmak üzere birçok ortakla birlikte çalışıyor. Daha gidilecek uzun bir yol var ama bu, doğru yönde atılmış önemli bir adım ” dedi.
Saraybosna, Şubat 2019'da EBRD Yeşil Kentleri'ne katıldı. Bu çalışmayı da kapsayan çerçeve, şehirlerin sürdürülebilir bir kalkınma vizyonu ve stratejik hedeflerini ifade etmelerine, öncelikli çevre sorunlarını ele almak için gerekli eylemleri ve yatırımları tanımlamasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. EBRD bölgelerindeki Yeşil Şehirler ağı hızla büyüyor ve bugüne kadar 43 şehir girişime imza attı.
360.000 nüfuslu Saraybosna şehri, ülkenin en büyük kentidir. Saraybosna, toplam nüfusu yaklaşık 450.000 olan idari bir bölgedir. 1996 yılında Bosna-Hersek'te faaliyete başladığından beri EBRD ülkedeki 180 projeye 2,6 milyar € yatırım yaptı.