Header Reklam

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mimsan’ın Malatya’daki Fabrikasını Ziyaret Etti

21 Kasım 2019 Dergi: Aralık-2019
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mimsan’ın Malatya’daki Fabrikasını Ziyaret Etti

Atıktan enerjide yerli teknolojilerin öncüsü Mimsan Grup’un fabrikasını inceleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Mimsan’ın enerji sektöründe yerli teknolojinin gelişimindeki rolünü önemsiyoruz” dedi. Yerli enerji teknolojisi firmalarının, ülkemiz için çok kıymetli olduğunu belirten Bakan Varank, kamu alımlarında yerli teknoloji tercihinin güçlenerek devam edeceğini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, atıktan enerji alanında yerli teknolojinin öncülerinden Mimsan’ın Malatya’daki fabrikasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Mimsan’ın Trabzon, Samsun, Afyon gibi şehirlerde kurulmakta olan atıktan enerji/biyokütle santralleri için geliştirdiği teknolojilerin üretim süreçlerini inceleyen Mustafa Varank, “Mimsan’ın enerji sektöründeki yerli teknolojinin gelişimindeki rolünü önemsiyoruz. Özellikle enerji teknolojilerinde ülkemizin Mimsan öncülüğünde geldiği seviyeden etkilendim” dedi. 
Trabzon’un çöplerinin yakılacağı santral için geliştirilen teknolojiyle yakından ilgilenen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kendisinin de Trabzonlu olduğunu belirterek şehrinin atıktan enerji alanında Türkiye’ye öncülük etmesinden memnun olduğunu vurguladı.

Anahtar teslim santral kuran ilk yerli firma
Bakan Mustafa Varank, Mimsan’dan yerli enerji teknolojilerini daha da geliştirmelerini beklediklerini belirterek, firmanın ihtiyaçlarını sordu. Mimsan Yönetim Kurulu Başkanı Enver İlhan, Bakan Varank’a; Türkiye’nin anahtar teslimi enerji santrali kurabilen lider  firması olduklarını ve bu alandaki öncü rollerini sürdürmeye kararlı olduklarını belirtti. Enver İlhan, Türkiye’nin gündemindeki 3 önemli konu olan yüksek teknoloji hamlesi, enerjide yerlileşme ve sıfır atık projelerinin ülkemizin geleceği açısından stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, “Mimsan Grup 3 hamlenin de merkezindedir. Ar-Ge tasarım merkezimiz ile; yüksek teknoloji hamlesinin konusuna giriyoruz. Enerji teknolojilerinde yaptığımız çalışmalar ile enerjide bağımsızlık hamlesini destekliyoruz. Geliştirdiğimiz atık bertaraf teknolojileriyle de sıfır atık hamlesine katkı veriyoruz”  diye konuştu. 
Mimsan Yönetim Kurulu Başkanı İlhan, Bakan Varank’a yaptığı sunumda kamu alımlarında yerli firmaların desteklenmesinin büyük önem taşıdığını da vurguladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kamu alımlarında yerli teknolojilerin tercih edilmesi konusunda çok önemli adımlar atıldığını, özellikle bu konuya önem vermeye devam edeceklerinin altını çizdi. İlhan öte yandan Hükümet tarafından başlatılan yüksek teknoloji hamlesinde orta-yüksek teknoloji ürünleri listesinde bazı muğlaklıklar bulunduğunu belirterek, termik santral ekipmanları, kazan ve basınçlı kapların son açıklanan programa girip girmediğinin netleşmesini talep etti ve enerji teknolojilerinin gelişmesinde kamu desteğinin önemini ifade etti. Bakan Varank, yardımcılarına konunun incelenmesi ve sonuçlanması için Mimsan Grup ile iletişim talimatı verdi.Slider Altına