Header Reklam

Sakarya Hendek’te Bulunan Havai Fişek Fabrikasında Patlama Oldu

03 Temmuz 2020

Sakarya Hendek’te bulunan bir havai fişek fabrikasında 03 Temmuz 2020 (bugün) saat 11.15’te bir patlama oldu. Yaklaşık 200 kişinin çalıştığı fabrikada ilk belirlemelere göre 16 yaralı olduğu bilgisi verildi.  Patlamanın şiddeti Sakarya’da paniğe sebep oldu. İlk patlamanın ardından çıkan yangın ve patlamalar halen (13.00) sürüyor. Yoğun duman ve patlamalar, ekiplerin olaya müdahalesini güçleştiriyor. 
Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu  yaptığı ilk açıklamada: “Fabrikanın 200 civarında çalışanı olduğu söyleniyor. Ambulans ve itfaiye dışında kimseyi almıyorlar. Net bir bilgim yok. 2011 yılında da aynı fabrikada bir patlama yaşanmıştı. Patlamalar hâlâ sürüyor. Olay yerine 300 metre mesafedeyim. Patlamalar sürüyor. Tüm ekipler şu an burada. Hendek ilçesine 16 kilometre mesafede bir tesis” ifadelerini kullandı.
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Haber Türk’e yaptığı ilk açıklamada; fabrikanınbağımsız çok sayıda bölümden oluştuğunu, depo bölümünde soğutma çalışmalarının sürdüğünü ve bölgeye çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibinin ulaştığını ve çalışmaların sürdüğünü söyledi. Çevre illerden de yardım ve destek istediklerini dile getiren Yüce, mümkün olabilecek her türlü müdahaleyi en hızlı şekilde yapmaya çalıştıklarını da ifade etti. 
Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, havai fişek fabrikasındaki patlamayla ilgili “Fabrika etrafında tüm güvenlik tedbirleri alındı. Havai fişek fabrikası olduğu ve patlamalar devam ettiği için şu anda olaya müdahale edemiyoruz. Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 insan var” dedi.
aİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un da olay yerine gideceği bilgisi verildi.
1966 yılında yaklaşık 300 bin metrekare alanda kurulan fabrika, yerleşim alanlarına en az 3-4 kilometre uzaklıkta ve civarında başka bir fabrika bulunmuyor. Fabrika’da 2009 yılında 1 ölü 37 yaralı ile, 2011 ve 2014 yıllarında  ölüm ve  yaralanmalar ile sonuçlanmış çok sayıda patlama ve yangın olayının meydana geldiği bilgisi de verildi. 
Afet Uzmanı Dr. Kubilay Kaptan, HaberTürk canlı yayınında yaptığı açıklamada “Aynı fabrikada defalarca yangın ve patlama oluyorsa bir şeyler yanlış yapılıyor demektir. Çatının işçilerin üzerine çöktüğü de söyleniyor. Eğer böyle ise olayın daha vahim sonuçları olacaktır” dedi.