Header Reklam

S&P Akademi 2021-2022 Eğitim Dönemi Programı Fanlarla Başladı

24 Kasım 2021
S&P Akademi 2021-2022 Eğitim Dönemi Programı Fanlarla Başladı

Pandemi döneminde eğitimlerine çevrimiçi devam eden Soler&Palau Akademi,2021-2022 eğitim dönemi programına 24 Kasım 2021 Çarşamba günü, “Fanlar, Fanlı Cihazlar, Fan Seçimi ve Kanunları, Fanlarda Debi Kontrolü” konusu ile başladı. Eğitim sunumu; S&P AFS Havalandırma Sistemleri A.Ş. Makine Mühendislerinden Ekrem Aksoy tarafından yapıldı.
Çeşitli kaynakların fan tanımları ile başlayan webinarda; hava akışına göre ve kullanıldığı yerlere göre fan tipleri tanımlandı.
Aksiyal ve radyal fanlar, kanatları öne eğik, geriye eğik, radyal ve airfoil kanatlı fanlar, motora direkt veya kayış-kasnakla bağlı fanlar, kullanım yerine göre fanlar; iç ortam, kanal, baca ve çatı fanları, endüstriyel fanlar, özel amaçlı fanlar; jetfan, yangın-duman fanları, patlama dirençli fanlar, davlumbaz fanları, kanal tipi sığınak fanları, plastik fanlar, plug fanlar gibi birçok fan çeşidi hakkında detaylı bilgiler verildi.
Doğru fan seçimi konusunda şu örneklere yer verildi: “Yüksek debi, alçak basınçlarda aksiyel; düşük debi ve yüksek basınç için ince kanatlı yüksek devirli radyal; malzeme taşıma sistemlerinde düz radyal kanatlı; havayı bir açık alandan diğerine alçak basınca karşı taşımada duvar tipi; yağ ve sıcaklık bulunan pişirme davlumbazlarında motoru hava akımı dışında fanlar genellikle tercih edilmektedir.”
Fan seçimi konusunda şu noktalar üzerinde duruldu: “Basit bir sistemde fan seçimi için dört değişken gereklidir: Montaj tipi, fan girişindeki hava yoğunluğu, istenen hava debisi (Q1) ve debinin hangi direnci karşılamak üzere istendiği (Pst veya Ptop). 
Fan seçiminin ilk kriteri verimdir. Fan seçim eğrisi üzerinde verilmemişse; hava debisi ile toplam basınç çarpımının, kW değerinden çekilen gücün 1000 ile çarpımına bölünmesi ile elde edilir.”
Fan sisteminin enerji verimliliği anlamına gelen Özgül Fan Gücü (Spesific Fan Power-SFP) ile ilgili olarak Aksoy, şunları söyledi: “SFP için birim hava debisi başına kullanılan elektrik enerjisi miktarı da denilebilir. Çekilen gücün (P) hava debisine (V) bölünmesi ile bulunur. Burada P, fan sisteminin –motor, varsa konvertör, hız değiştirici vb. kayıpları ile birlikte- sistemin çektiği elektrik gücüdür.”
Web seminerde kanalın toplam basınç kaybı ve seri bağlı fanlar başlıkları altında şu bilgiler verildi:
“Kanala ait düz boru sürtünme direnci ile özel dirençler toplanarak kanalın toplam basınç kaybı (direnci) bulunur. Bu değere cihaz dışı basınç kaybı da denir. Sistemde ya da cihaz içinde bulunabilecek her türlü panjur, damper, klape, hücre, filtre, ısıtıcı, soğutucu dirençleri de kanalın hesaplanan toplam basınç kaybına eklenerek vantilatör seçimine esas olacak toplam sistem direnci bulunmuş olur.
Seri Bağlı Fanlar: Eş fanlardan birinin çıkışı diğerinin emişine bağlanarak, aynı debi için, basıncı teorik olarak birinin basıncının iki katına çıkarmak amacıyla seri bağlantı uygulanır. Ancak ikinci fanın emişinde oluşan hava akımındaki bozulmalar ve ikinci fanın birincisi için oluşturduğu direnç, basınç düşmelerine neden olur ve basınç yaklaşık %80 artar.”

Webinar; fanlı cihazlar; ısı geri kazanım cihazları, hava perdeleri, fan seçimi için gereken bilgiler, verim, sistem eğrisi, fanın çalışma noktası, paralel ve seri bağlı fanlar, fan kanunları, fanlarda debi kontrolü, mekanik kontroller, hız anahtarları, inverterler konuları yer aldı.
Bir sonraki eğitim; İhtiyaç Kontrollü Havalandırma başlığında 1 Aralık 2021 Çarşamba günü Saat: 13.00-14.00 arasında yapılacak. Katılımı acretsiz olan S&P Akademi eğitimlerine https://akademi.solerpalau.com.tr/ linki üzerinden kayıt yaptırarak katılmak mümkün.