Header Reklam
Header Reklam

ROKA Yalıtım A.Ş., 2.5 Kat Büyüme Sağlayarak Konumunu Güçlendirmeye Devam Ediyor

25 Ocak 2024
ROKA Yalıtım A.Ş., 2.5 Kat Büyüme Sağlayarak Konumunu Güçlendirmeye Devam Ediyor

Teknik yalıtım sektörünün öncü firmalarından Roka Yalıtım A.Ş., 2023 yılında büyük bir başarı elde ederek, bir önceki yıla göre USD bazında 2.5 kat büyüme sağlayarak 13 milyon dolar ciro elde etti. Bu başarı, şirketin sektördeki lider konumunu güçlendirmiştir.
Roka Yalıtım A.Ş. Türkiye’den yurt dışına kauçuk köpüğü yatırımı yapan ilk Türk şirketi ünvanını almıştır. 2022 yılında 6 milyon USD yatırım yaparak Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te 5000 m2 kapalı alana kurulu üretim tesisi ile Orta Asya ve Rusya Federasyonu pazarlarına odaklanmıştır.

Özbekistan pazarında sadece ilk yılın sonunda %85 pazar payı elde eden firma, birçok önemli projede yer alarak bölgede pazarı belirleyici bir konuma gelmiştir. 2023 yılında ise ikinci önemli pazar olan Kazakistan’da satış ofisi ve lojistik depolama alanı oluşturan şirket, bayi ağı ile bölgedeki varlığını güçlendirmiştir.

Roka Yalıtım A.Ş.'nin stratejik hedefi ise Rusya pazarıdır. Bölgenin en büyük pazarı olan Rusya, Türkiye'nin toplam kauçuk pazarının neredeyse 2 katı büyüklüğündedir. Avrupalı üreticilerin Rusya pazarından çekilmesi, Roka Yalıtım'ın bu fırsatı değerlendirmesine olanak tanımıştır.

Türkiye'deki konut ve inşaat pazarının yüksek faiz ve enflasyon ortamında en az 2 yıl daha daralması beklenirken, Roka Yalıtım A.Ş.'nin Orta Asya ve Rusya'daki genişlemesi stratejik bir hamle olarak değerlendirilmektedir. Bu yatırım, şirketin rekabet avantajını artırarak büyümesine ve sektördeki liderliğini sürdürmesine katkı sağlamaktadır.

ROKA Yalıtım A.Ş., elde ettiği finansal başarılar, tamamlanan projeler ve genişleme stratejileriyle 2024 yılına güçlü bir şekilde hazırlanarak, büyüme ve sürdürülebilirlik hedeflerine odaklanmaktadır.