Header Reklam

REHVA Akdeniz Bölgelerindeki Konut Binaları için NZEB Tasarım Stratejileri Kılavuzu 2. Bölüm Yayımlandı

31 Mayıs 2021

REHVA Akdeniz Bölgelerindeki Konut Binaları için NZEB Tasarım Stratejileri Kılavuzu 2. Bölümü, üyeleri çoğunlukla Akdeniz üyesi ülkelerden olan bir REHVA Görev Gücü tarafından hazırlanmıştır. Ahmet Arısoy, Stefano Corgnati, Murat Çakan, Livio Mazzarella, Cristina Becchio, Pedro Vicente-Quiles, Orhan Ekren, Turgay Yay, Federico Dell'Anna, Marta Bottero, Carola Lingua, Macit Toksoy, Sinan Aktakka, Z. Haktan Karadeniz, Neşe Ganiç Sağlam tarafından hazırlanan kılavuzun amacı, daha önce (REHVA Rehberi No. 28, Bölüm 1) işlenen bina zarfından çok mekanik sistemlere odaklanarak, Akdeniz iklimi bağlamında Neredeyse Sıfır Enerjili Binaların (NZEB) gerçekleştirilmesi için bir tasarım sürecini pratik bir şekilde desteklemektir.
Kılavuz Kitap, Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme (HVAC) sistemlerinin tasarımını, enerji geri kazanımını ve serbest soğutma unsurlarını, yenilenebilir enerji adaptasyonunu ve yenilikçi sistem tasarımı yaklaşımlarını kapsar. Temel tasarım ve seçim metodolojisi de dahil edilmiştir.
Bu kılavuzun arkasındaki temel amaç, Akdeniz ikliminin soğutma talebinin hakim olduğu gereksinimlerine uygun ekipman, teknoloji ve sistemlerin kullanımını sunmak ve teşvik etmektir. Enerji ihtiyaçlarının ve yenilenemeyen enerji kullanımının azaltılması, pasif soğutma tekniklerinin belirlenmesi, doğru havalandırma stratejisinin seçilmesi, Akdeniz bölgelerinin yüksek güneş enerjisi potansiyelinin kullanılması ve pencere ve gölgeleme cihazlarının tasarımının dengelenmesi Akdeniz ikliminin getirdiği zorluklardır.
"Bu Kılavuz Kitap, Akdeniz Bölgelerindeki NZEB konusunu ele almaktadır. Bu hedefe ulaşmak için, Akdeniz Havzasındaki ülkeler enerji geri kazanımı, evaporatif soğutma, doğal havalandırma, serbest soğutma, yenilenebilir kaynaklar ve yenilikçi sistem tasarımı gibi stratejileri tercih etmelidir."
Dr. Murat Çakan
İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye